01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

עיניים

  תיאור כללי    צוות    ירוד (קטרקט)    טיפול בלייזר יאג קפסולוטומי    קוצר ראיה    זוקן ראייה - פרסביופיה    עדשות מגע    יובש בעיניים    מחלת עין הרפטית    פטריגיום    גלאוקומה - המחלה, אבחון וטיפול    ניתוחי גלאוקומה    עיוורון וסכרת    זריקות אווסטין תוך עיניות - מדריך למטופל    היפרדות רשתית    ניתוחי רשתית וזגוגית    אובאיטיס    אוקולופלסטיקה    ניתוחי עפעפיים    ניתוח להסרת כלזיון - שעורה כלואה    עין עצלה Amblyopia    בדיקת עיניים בפגים    ניתוחי פזילה    גנטיקת עיניים    שרות גנטיקת עיניים    פעילות מחקרית    ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל AMD    מרפאת גידולי עיניים    סרטונים    מכתבי תודה    כנס למגזר הערבי    כנסים ואירועים  

תיאור כללי

ייעוד המחלקה:
הטיפול במחלקת עיניים בעיקרו מתבצע במרפאות חוץ עיניים ועל בסיס ביקור יומי. ישנו מערך אשפוז וחדרי ניתוח במחלקה, וניתנים מגוון שירותים מתקדמים. במרפאת העיניים עובדים רופאים בכירים שהתמחו בתחומים שונים של רפואת עינים, כולל אוקולופלסטיקה, קרנית , תשבורת, עדשה, קטרקט, גלאקומה, רשתית, נתוחי רשתית, גידולים תוך עינים וגידולי ארובה, פזילות, והפרעות נויראופתלמולוגיות. למחלקה גם רופא תורן שמכסה את כל שעות היממה בתמיכת רופא בכיר כונן. המחלקה מסונפת לביה"ס לרפואה של הטכניון, מכשירה מתמחים ועוסקת בהוראה לסטודנטים לרפואה מהארץ ומחו"ל.
חזון המחלקה לתת את השרות הטוב ביותר והמלא לכל תושבי חיפה והצפון, לכל הגילאים, ובצורה המיטבית עם הקידמה הטכנולוגית העדכנית ביותר. אנו שואפים לתת לכל הקהילה את השרות הקליני המתקדם ביותר, תוך חיבור אקדמי ומצוינות קלינית ומדעית.

שירותי המחלקה:
מחלקת אשפוז בעיקר למקרים מסובכים, נתוחי רשתית וארובה, פציעות או טראומה קשה וזיהומים. חולים שזקוקים לטיפול אנטנסיבי והשגחת רופא או אחות.

bul1_1 מרפאת עינים - נחלקת למגוון תתי התמחות וגם מאפשרת בדיקה של כל הפונים למיון ונזקקים לבדיקת רופא עינים, ומעקב אחרי חולים שהיו מאושפזים במחלקה.

bul1_1 מרפאת גלאוקומה - גלאוקומה הינה היא קבוצה של מחלות שבהן מופיע נזק בלתי הפיך לעצב הראייה, פגיעה בשדה הראייה ואף הידרדרות לעיוורון מוחלט. לרוב, גלאוקומה קשורה בעליית הלחץ התוך-עיני, אם כי תיתכן גלאוקומה גם בלחצים נורמליים. ניתן לטפל בגלאוקומה, וככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר, כך ניתן למנוע נזק בלתי הפיך לעצב הראייה. המחלקה נותנת שירות מלא לחולי גלאוקומה, כולל אבחון על ידי בדיקה במרפאה ובדיקות עזר הכוללות שדה ראייה
ו OCT. הטיפולים כוללים טיפולים תרופתיים, טיפולי לייזר וטיפול ניתוחי. הניתוחים המבוצעים הם מהמתקדמים בעולם ומבוצעים לרוב בהרדמה מקומית, ומטרתם להוריד את הלחץ התוך עיני. בין הניתוחים נמנים ניתוחי הטרבקולקטומיה, ניתוחי פילטרציה, הכוללים החדרת שתל תוך עיני זעיר לניקוז הנוזל התוך עיני, וכן שימוש בטכנלוגיה חדשה שהוכנסה לאחרונה של ניתוחים זעיר פולשניים (MIGS - minimally invasive glaucoma surgery).

bul1_1 מרפאת ירודים (קטרקט) - קטרקט היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות של עדשת העין. עכירות זו יכולה לגרום לירידה בחדות הראיה או באיכותה - סינוור או טישטוש. הגורם העיקרי להיווצרות הקטרקט הינו ההזדקנות הטבעית של העדשה. גורמים נוספים עשויים להיות חבלה לעין, מחלת עיניים מולדת או נרכשת ותרופות שונות. בשלבים הראשוניים, הקטרקט עשוי להתבטא בשינוי במספר המשקפיים בלבד. בהמשך, תתכן ירידה בראיה שלא ניתנת לטיפול ע"י משקפיים. כיום, אין דרך למנוע או לטפל בקטרקט באמצעות תרופות והאפשרות היחידה לטיפול בקטרקט הינה הסרתו באמצעות ניתוח. ניתוח קטרקט הינו ניתוח העיניים השכיח ביותר המבוצע כיום. במסגרת הניתוח, מוציאים את העדשה העכורה מהעין ומחליפים אותה בעדשה סינטטית שקופה. הניתוחים מבוצעים ע"י שימוש במכשיר ייחודי בשיטת אולטרה-סאונד לפירוק הירוד והשתלת עדשה תוך עינית. במחלקה ציוד מתקדם לחישוב העדשה המושתלת בזמן הניתוח. כמו כן נעשה שימוש בעדשות פרמיום לתיקון בעיות תשבורת מורכבות.

bul1_1 מרפאת קרנית ומקטע קדמי - המרפאה עוסקת באבחון מחלות הקרנית בילדים ומבוגרים, כולל מחלות מולדות ונרכשות של הקרנית, תוך טיפול ומעקב. במסגרת המרפאה מבוצעים ניתוחי השתלת קרנית מהמתקדמים ביותר, בשכבות השונות של הקרנית בהרדמה מקומית או כללית לפי הצורך. הנתוחים מתבצעים לפי החידושים האחרונים בעולם עם הציוד המתקדם ביותר.
כמו כן מבוצעים ניתוחי פטריגיום והסרת גידולים מהמקטע הקדמי של העין.
בנוסף, המרפאה מטפלת במחלות קרנית והעין החיצוניות, כולל טיפול בזיהומים חיידקים ויראליים ופטריתיים של הקרנית, עכירויות וצלקות בקרנית, עיניים יבשות ודלקות עפעפיים כרוניות. לרשות המרפאה מגוון אמצעים טכנולוגיים חדשניים ויכולת לבצע בדיקות עזר הכוללות: מיפוי קרנית, צילומי מקטע קדמי ובדיקות עובי קרנית וספירת תאי אנדותל, באמצעי הדמיה שונים.

bul1_1 מרפאה נויראופתלמולוגיה - קשר עין מוח - זוהי מרפאה יחודית, מבין הבודדות באיזור הצפון, שבודקות לקות ראיה הקשורה לפגיעה במסלולים הקשורים למוח - דהינו מהמורכבים ביותר. מחלות בכלי דם עם ארוע מוחי ווסקולרי (שבץ מוחי) כמו גם גידולים, גרורות, מצבי דלקת או מחלות אוטואימוניות יכולים להתבטא בהפרעה בהובלת הגרוי הראייתי למוח או בפקודות לתנועות גלגלי העין. בנשים צעירות עם עודף משקל ישנם מקרים של לחץ תוך גולגלתי מוגבר , כמו גם בילדים שמקבלים טיפול לאקנה. גם מצבים של דלקת לא זהומית יכולים לגרום לאבוד ראיה.
מצבים אלה מצריכים שילוב של הדמיה, שדות ראיה, בדיקות OCT של עצבי הראיה והרשתית, וסיכום כולל של ההפרעה, המיקום והטיפול האפשרי. אבחון מוקדם יכול לאפשר טיפול ומניעת עוורון וכן, הצלת חיים (כמו במצבים של אנורזמות או דסקציות של כלי דם גדולים). השרות נתן על ידי צוות מומחים, מגובה בשיתוף פעולה רב תחומי עם רופאי עצבים (נוירולוגיה,) רדיולוגיה והדמיה.

bul1_1 רפואת עיניים ילדים וניתוחי פזילה - פזילה יכולה להיות מולדת או נרכשת, תלוית משקפים או שיתוקית. חשוב להבין מה גורם לפזילה ואם נתן לתקן אותה באמצעות טיפות או משקפים . לעיתים אחרי מעקב וטיפולים שמרניים אין מנוס מנתוח פזילה. במרפאה עוסקים באבחון, טיפול בעין עצלה, מתן מרשם למשקפים ומדידות פזילה. גם לילדים יכול להיות ירוד (קטרקט) מולד, והם עוברים ניתוח ושיקום ראייתי על ידי האורטפטיסטית ורופא עינים ילדים.
לפגים, ולילודים ישנן בעיות עינים ייחודיות, והמעקב אחריהם מתבצע במרפאת העיניים בבני ציון.

bul1_1 במרפאת עיניים ילדים - נבדקים החל מפגים עם פגיעות ברשתית, ילודים שנדבקו ברחם בזהום או ילדים עם מום גנטי או תסמונת. כל זאת בשלוב עם הפגיה, מחלקת ילודים, מחלקת ילדים וגנטיקה בבית החולים.

bul1_1 אוקולופלסטיקה - תחום רפואה פלסטית בעין הינו ייחודי ומכיל ניתוחים של דרכי דמעות, הרמת עפעפים ועד לנתוחי ארובה מורכבים. לעיתים נתוחים אלה מבוצעים בשלוב עם רופאי אף אוזן גרון.
גם ילדים עם מיקרופתלמיה, עינים קטנות שצריכות ע.מ. או קונפורמר, עוברים בדיקה בהרדמה בחדר נתוח בני ציון.
כבר בילדים יש צורך בשטיפת דרכי דמעות אם יש חסימה מולדת שלא חלפה עד גיל שנה, לפעמים צריך להרים עפעף בגלל צניחה מולדת כדי למנוע הווצרות עין עצלה, ולעיתים למבוגרים יש צורך בנתוח אנדוסקופי מורכב לפתיחת חסימת דרכי דמעות. יחידת האוקולופלסטיקה מתמודדת עם גידולים בארובה (למפומה, מלנומה גרורות ועוד), עקירות עינים, מחלות בלוטת תריס שיכולות להוביל לעוורון. חשיבות באבחון, בהדמיה ושתוף עם רדיולוגיה, ונתוחים בין עם עצמאים או בשתוף עם פה ולסת, כרורגיה ואאג. ליחידה מוניטין גם בהתאמת פרוטזות וקונפורמרים במצבים ייחודים.

bul1_1 מרפאת רשתית - המעקב והטיפול ברשתית מורכב מטיפול רפואי כולל הזרקות לעין, במצבים למשל של בצקת מסכרת או מנוון של מרכז הראיה של הגיל המבוגר.מאידך, ישנם מצבים שמצריכים נתוח רשתית. אלה במידה ויש קרע או חור גורם להפרדות רשתית. נתוחי רשתית הינם נתוחי חרום שנועדו למנוע עוורון. כאשר קרע או טראומה מובילים להפרדות רשתית רק ניתוח יכול לעזור. לא כל נתוח יכול להשיב את הראיה, אך כיום הנתוחים ברשתית מצילים יותר ויותר עינים. יש התפתחויות טכנולוגיות ומכשור מורכב שמאפשר לבצע את הניתוח תחת מקרוסקופ עם מינימום סכנה. צוות מנתחי הרשתית במחלקה מונה שני רופאים בכירים בעלי ניסיון רב.
במעקב לא נתוחי של הרשתית עוקבים אחרי מצבים של פגיעה ניוונית ברשתית, בין אם בשל צמיחת כלי דם פתולוגי במרכז הראיה, או משנית לסכרת או דלקת פנימית של העין. גם זיהומים יכולים לפגוע במקטע האחורי של העין שמורכב מרקמה עצבית של הרשתית ולגרום לנזק בלתי הפיך. אבחון על ידי צוות הרופאים המיומן וטיפול לפי סטנדרטים בינלאומיים מוביל לאחוזי הצלחה ושמור ראיה גבוהים.

bul1_1 הדמיה עינית וצילומי עיניים -  אפשר לבצע את כל בדיקות העזר הנדרשות במרפאת עינים של בית החולים- צילומי עיניים, שדות ראיה ספירת אנדותל ובדיקת OCT.

bul1_1 מרפאת גנטיקה עינית - בית החולים שותף למחקר ארצי , ונתן לבצע בו בדיקת עינים , ובדיקת דם לצורך אבחון גנטי משפחתי של מחלות עינים תורשתיות מעוורות.

bul1_1 גידולים תוך עיניים - רופא בכיר מגיע אחת לשבוע לאבחן לטפל ולעקוב אחרי מקרים של גדולים תוך עינים.

בנוסף המרפאה נותנת מענה לכל מקרה שמצריך בדיקת רופא עינים מיומן, מתן זריקות תוך עיניות ובצוע הכנה לניתוחים השונים.

סוגי הניתוחים:
bul1_1 ניתוח ירוד (קטרקט) והשתלת עדשות תוך עיניות
bul1_1 ניתוחי גלאוקומה בשיטות שונות, כולל מסתמים
bul1_1 ניתוחי רשתית וזגוגית (ויטרקטומיה) והזרקות תוך עיניות
bul1_1 ניתוחי פזילה
bul1_1 ניתוחי ארובה ועפעפיים

סוגי המרפאות עם ההתמחויות השונות
bul1_1 מרפאת רשתית
bul1_1 מרפאת גלאוקומה
bul1_1 מרפאת נוירואופתלמולוגיה
bul1_1 מרפאת ארובה ואוקולופלסטיקה
bul1_1 מרפאת גידולים
bul1_1 מרפאת קטרקט
bul1_1 מרפאת קרנית
bul1_1 מרפאת עיניים ילדים ואורטופטיקה
bul1_1 מרפאת גנטיקה עינית 
bul1_1 מרפאת עיניים כללית


הדמיה ובדיקות עזר:
bul1_1 שדות ראיה ממוחשבים
bul1_1 מיפוי קרנית
bul1_1 בדיקת עובי קרנית
bul1_1 בדיקות OCT לבעיות רשתית וגלאוקומה

   
מחלקת עיניים של בית החולים בני ציון מציעה שירות צילומי עיניים זמינים עם צלמים מקצועיים ובאמצעות מכשירים חדישים.
כל הבדיקות מבוצעות על פי דרישת הרופא המטפל, על ידי הטכנאים המוסמכים.
בנוסף, צוות הצלמים עומד בסטנדרטים בינלאומיים ולכן משתתף פעיל במחקרים בינלאומים.

המאפיין בולט ביותר בבית החולים בני ציון בכלל, ובמחלקת עיניים בפרט, הוא המקצוענות, הרצון להעניק טיפול מיטבי והקשר הטוב והאישי בין הצוות למטופליו. 

 

 

 

 מנהל המחלקה
 פרופ' ניצה גולדנברג - כהן
 אחות אחראית
 גב' אנה רייכמן
 מיקום
 קומה 10, בניין מערבי
 טלפונים
 04-8359359   זימון תורים (שלוחה 1)
 04-8359589   תחנת אחיות
 04-8359551 
 04-8359554   מזכירה
miri.tal@b-zion.org.il
 פקס
 04-8359556
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009