08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כירורגיה

  תיאור כללי    צוות    זמני המתנה    הדרכה לקראת ניתוח    שירותי המחלקה    כריתת בלוטת יותרת הכליה    מרפאה כירורגית    מרפאה לבריאות השד    מרפאה פרוקטולוגית    כירורגית כלי דם    מכתבי תודה    כירורגיה לפרוסקופית בעזרת סימולטור    שירותי רפואה משלימה    מכתבי תודה  

מחלת סעיפים (דיברטיקוליטיס)
סעיף (דיברטיקולה) הינה התבלטות קטנה בצורת כיס המתפתחת בדופן המעי הגס. בדרך כלל רוב הסעיפים מופיעים בחלק הסיגמא של המעי הגס.
הסעיפים מופיעים באנשים רבים לאחר גיל 50 ובדרך כלל אינם גורמים לסיבוכים. לעיתים הסעיף מזדהם או מודלק דבר שמתבטא בחום, כאב ובחילה. המחלה נקראת דלקת סעיפים (דיברטיקוליטיס). ההתיצגות הינה ממחלה קלה ועד זיהום מסכן חיים. כ- 15-20 אחוז מהסובלים מסעיפים יפתחו מחלה.
המצבים הקשורים למחלה הינם גיל מתקדם ודיאטה ללא סיבים. במקרים רבים ניתן למנוע את המחלה על ידי כלכלה עשירה בסיבים. דלקת הסעיפים הינה מחלה השכיחה במדינות המערביות המפותחות בהן הכלכלה היומית עשירה בפחמימות ועניה בסיבים. מיעוט סיבים גורם להיווצרות צואה נוקשה בנפח קטן, ובכך מעלה את הלחץ בחלל המעי.

מאחר ומחלת הסעיפים דומה בהתייצגותה למצבים אחרים, אבחנה מדויקת הינה שלב חשוב בטיפול במחלה. הברור המרפאתי מתבצע בדרך כלל על ידי גסטרואנטרולוגים לשלילת מחלות כדוגמת "תסמונת מעי רגיז". צילום כדוגמת CT מאפשר איבחון ומיקום מדויק של המחלה בזמן דלקת פעילה.
הברור יכלול בדיקה גופנית עם דגש על הבטן ובדיקות דם לחיפוש סמני דלקת.
הטיפול במחלת הסעיפים תלוי בחומרת התלונות, הסימנים ומספר ההתקפים הקודמים וחומרתם. במידה וההתיצגות קלה אזי טיפול בכלכלה נוזלית ועניה בסיבים בשילוב עם אנטיביוטיקה מספק. בחולים עם סיכון גבוה לסיבוכים או עם התקפים חוזרים הטיפול יכלול כריתה של מקטע המעי החולה. גיל החולה מהווה מרכיב חשוב בהחלטה הניתוחית עקב מחקרים המתארים חולים בגיל 50 ומטה כבעלי סיכוי גבוה להתקפים חוזרים וסיבוכים כדוגמת התנקבות מעי.

במחלה קלה ביותר המטופלת בבית, החולה יטופל באנטיביוטיקה כנגד החיידקים יוצרי הזיהום וימנע זמנית מאוכל העשיר בסיבים כדוגמת דגנים, פירות וירקות, על מנת להקל על פעילות המעי הגס. בדרך כלל, לאחר מספר ימים מצבו של החולה ישתפר ואז יוכל בהדרגה להגדיל את כמויות הסיבים בארוחות.
יותר מחצי מהחולים הסובלים מדלקת סעיפים פעילה נזקקים לטיפול באשפוז עם מתן אנטיביוטיקה תוך ורידית. הסימנים בחולים אלה כוללים הקאות, חום, מדדי דלקת מוגברים בדם, חסימת מעי, דלקת חלל הבטן (פריטוניטיס) וסיבוכים נוספים.

הטיפול הניתוחי במחלת סעיפים כולל 2 ניתוחים:
bul1_1 כריתת מעי עם הוצאת סטומה ע"ש הרטמן הינו ניתוח המבוצע בדרך כלל בזמן דלקת חריפה עם התנקבות של המעי וזיהום קשה בחלל הבטן. מדובר במצב מסכן חיים. הדלקת במעי היא קשה ולכן לא ניתן לבצע חיבור בטוח של חלקי המעי לאחר כריתת המקטע החולה.
הסטומה הינה פתח בדופן הבטן דרכה עובר קצה המעי המנקז את הצואה לשקית חיצונית. הסטומה בדרך כלל זמנית עד חלוף הזיהום והדלקת. לאחר מספר חודשים החולה עובר ניתוח שני לחיבור שני קצוות המעי.

bul1_1 כריתת מעי (סיגמא) עם סעיפים וביצוע השקה (חיבור) ראשונית כך שהרגלי הצואה לא משתנים. בדרך כלל מבוצע בתור יזום שלא בזמן דלקת פעילה או סיבוך. ניתן בדרך כלל לניתוח בגישה לאפרוסקופית. זהו הניתוח השכיח במחלה זו.

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009