03.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    חדר לידה ומחלקת יולדות בתקופת הקורונה    סיור בחדרי לידה    רפואה משלימה בהריון    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    היפוך חיצוני ממצג עכוז    ניתוחים קיסריים    אפס הפרדה    בדיקות אולטרה סאונד בהריון    מועדון יולדות    הריון וקורונה    כנסים ואירועים  

בדיקות אולטרה סאונד בהריון

ההריון הוא מסע ארוך עם מספר נקודות ציון אשר מחייבות ביצוע של מגוון בדיקות שתפקידן לוודא את תקינותו. חלק מהבדיקות נעשות באופן שגרתי לנשים בהריון, חלקן מוצעות במקרים מיוחדים ואת כולן ניתן לבצע במכון בניהולו של פרופ' צבי ליבוביץ', ע"י רופאים מומחים וברמה גבוהה, במכון אולטרה סאונד ובאגף המיילדותי של מחלקת נשים ויולדות בבני-ציון.

בדיקת שקיפות עורפית
זוהי בדיקת אולטרה סאונד המבוצעת בשבועות 11 עד 14 ומטרתה להעריך את הסיכון לתסמונת דאון. הבדיקה מבוצעת עפ"י רוב בגישה בטנית ובה מתבצעת מדידה של השכבה מאחורי העורף של העובר. התוצאה משוקללת עם גיל המטופלת, ומתקבלת תוצאה מספרית המבטאת את הסיכון לתסמונת דאון. בנוסף, מתבצעת מדידה של אורך העובר, דבר שמאפשר את אימות גיל ההריון. הבדיקה מומלצת לכל אישה ונחשבת לאחת מבדיקות הסקר הכי חשובות בהריון לאיתור בעיות כרומוזומליות אצל העובר.

סקירת מערכות
מדובר בבדיקת אולטרה-סאונד חשובה שמטרתה לבדוק את תקינות העובר ולאבחן בעיות שניתנות לזיהוי. אנו מבצעים גם סקירות מוקדמות (הבדיקה נקראת גם סקירה ראשונה או סקירה וגינלית) בשבועות 14-16 וגם סקירות מאוחרות (הבדיקה נקראת גם סקירה שניה או סקירה בטנית) בשבועות 20-23. הבדיקה נעשית תמיד ע"י רופא מומחה באולטרה-סאונד ובה מתבצעת בדיקה יסודית של מערכות העובר ואיבריו כגון המוח, הפנים, הלב, הגפיים, האיברים הפנימיים, בנוסף להערכה של הגדילה וכמות מי השפיר.

דיקור מי שפיר
מדובר בבדיקה המבוצעת לאחר שבוע 16 להריון אצל נשים שאצלן קיים גורם סיכון אשר מצריך בדיקה מתקדמת יותר מבדיקות דם או אולטרה-סאונד רגילות. בבדיקה מתבצע דיקור של שק מי השפיר דרך הבטן של המטופלת ושאיבה של הנוזל, שמכיל בין השאר מעט תאים עובריים. הדבר מאפשר השגת חומר גנטי (DNA) של העובר עצמו שיכול לשמש לבדיקות שונות. הסיבות הנפוצות ביותר לביצוע הבדיקה הינן גיל אימהי מעל 35 ותשובה לא תקינה של החלבון העוברי או השקיפות העורפית, אבל היא מבוצעת גם לנשים עם תשובה לא תקינה של סקירת המערכות, נשאות למחלות גנטיות, ואף לבקשת המטופלת וללא סיבה רפואית.

בדיקות מי השפיר מתבצעות אצלנו על-ידי ד"ר רמי סמור, מנהל חדר לידה, וע"י ד"ר שירין נמוז-חדאד, רופאה בכירה באגף המיילדותי. הבדיקה נעשית תחת הנחיית אולטרה סאונד על מנת לצמצם למינימום כל סיכון לפגיעה בעובר, ומתחילה בחיטוי יסודי של בטן האשה שמטרתו למזער את הסיכון לזיהום. הבדיקה נחשבת בטוחה, ושיעור הסיבוכים הינו נמוך סביב 1:500-1:1000. דגימת מי השפיר נמסרת למעבדה הגנטית, שם מתבצעת בדיקה של ה DNA העוברי, והתשובה נמסרת למטופלת תוך ימים עד שבועות, בהתאם לסוג הבדיקה. 

במרכז הרפואי בני-ציון אנו מבצעים בדיקת צ'יפ גנטי לכל מטופלת העוברת דיקור מי שפיר, וללא תוספת תשלום. מדובר בבדיקה מתקדמת יותר המאפשרת גילוי יותר מדוייק של בעיות גנטיות, והפרעות יותר קטנות של ה DNA העוברי. לפי בקשת המטופלת, ותמורת השתתפות עצמית, ניתן לבצע בדיקה מהירה של הכרומוזומים הכי חשובים המאפשרת קבלת תשובה תוך 1-3 ימים, או לשמור DNA לשימוש עתידי במידה ומתעורר צורך בכך בשלב יותר מאוחר של ההריון. לפני ביצוע הבדיקה יש צורך בייעוץ גנטי.
ניתן לקבוע תור לייעוץ גנטי ולדיקור מי שפיר בטלפון 04-8359495 או 04-8359200

דיגום סיסי שליה
בדומה לדיקור מי שפיר, בדיקה זו מיועדת לאבחן מחלות כרומוזומליות וגנטיות אצל העובר, אולם ניתן לעשותה כבר בשבוע 10 עד 13 להריון, ובזאת לקבל תשובה לגבי תקינות העובר בשלבים יותר מתקדמים. הסיכון להפלה הינו מעט יותר גבוה לעומת מי שפיר, אולם עדיין מדובר בסיכון של פחות מ 1%, כך שמדובר בפעולה בטוחה בסה"כ. הבדיקה מבוצעת תחת הנחיינת אולטרה סאונד, ונמשכת דקות בודדות.
הסיסים (חתיכות מזעריות של השליה) המתקבלים בבדיקה נשלחים למעבדה הגנטית, שם מבוצעת להם בדיקת צ'יפ גנטי באופן שגרתי, בדומה לדיקור מי שפיר, בנוסף לבדיקות נוספות לפי הצורך, ולפי הייעוץ הגנטי.

אקו-לב עובר
אקו לב עובר היא בדיקת אולטרה-סאונד הבודקת באופן יסודי את המבנה של לב העובר ואת תפקודו. בבדיקה מתמקדים במבנה הלב, בכלי הדם הנכנסים והיוצאים ממנו, בתפקוד הלב ובקצב הלב. הבדיקה מתבצעת ע"י רופא מומחה באולטרה-סאונד עם ניסיון רב בבדיקות מהסוג הזה, ולרוב בשיתוף עם רופאה מומחית בקרדיולוגיית ילדים. סיבות נפוצות לביצוע הבדיקה הינן חשד למום לבבי או מום אחר לפי סקירת מערכות, נוכחות של מום לבבי באחד מבני המשפחה מדרגה ראשונה, שקיפות עורפית לא תקינה, ועוד.
הבדיקה מתבצעת על-ידי ד"ר חסן בכרי, מומחה באולטרה סאונד מיילדותי, בשיתוף עם ד"ר ליאת יניב, מומחית בקרדיולוגיית ילדים.

בדיקות אולטרה סאונד מכוונות
סקירה מכוונת הינה בדיקת אולטרה סאונד שנעשית לאיבר או מערכת ספיציפיים של העובר כגון המוח, מערכת השלד, מערכת השתן, הפנים וכו. מטרתה הינה לענות על שאלה ספיציפית ולשלול בעיה במערכת זו. הצורך יכול לנבוע בעקבות זיהוי של מום או ממצא חשוד אחר בזמן סקירת מערכות שגרתית, בעקבות מחלת רקע של האם או חשיפה לחומר/תרופה מסויימים, היסטוריה משפחתית וכו'.

אולטרה סאונד גניקולוגי
מדובר בבדיקה המיועדת לנשים לא הרות בכל הגילאים שאצלן קיים צורך בהערכת איברי המין הפנימיים (רחם, שחלות, חצוצרות) בעקבות ממצא חשוד או בקשה/הפניה של הרופא המטפל. דוגמאות לכך הם מקרים של דימומים לא סדירים, ממצאים רחמיים חשודים, ציסטות שחלתיות, הערכה לפני טיפולי פוריות, וכו'. הבדיקה מתבצעת על-ידי רופא מומחה.

נאחל לכולכן הריון מוצלח ולידה קלה ובטוחה, צוות יחידת האולטרה סאונד במחלקת נשים ויולדות

 
 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009