03.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    חדר לידה ומחלקת יולדות בתקופת הקורונה    סיור בחדרי לידה    רפואה משלימה בהריון    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    היפוך חיצוני ממצג עכוז    ניתוחים קיסריים    אפס הפרדה    בדיקות אולטרה סאונד בהריון    מועדון יולדות    הריון וקורונה    כנסים ואירועים  

אפס הפרדה

"אפס הפרדה" הינו תהליך המתאר את אופן השהות של היילוד עם האם לאחר הלידה. במצב של אפס הפרדה, היילוד שוהה עם האם / אב שהייה רצופה החל מלידתו ועד לשחרורו הביתה. הבסיס עליו מושתתת הגישה הוא שיונקים בטבע לא נפרדים מהוולדות שלהם לאחר הלידה, אלא, שומרים ומגוננים עליהם בחירוף נפש, לאחר החיבור שנוצר בניהם במהלך חודשי היריון לא מעטים.

יתרונות הגישה
מחקרים מראים ששהיית היילוד עם אמו מרגע הלידה, ללא הפרדה במהלך האשפוז, משפרים את רווחתם הגופנית, נפשית וחברתית של האם והיילוד. בנוסף, מקצר זמן אשפוז ומאפשר ליילוד, הסתגלות רכה, רגועה ובטוחה יותר לחיים החוץ רחמיים. אצל ההורים מוביל התהליך לעלייה בתחושת השליטה וברמת הביטחון שלהם כמטפלים.
יולדת המאמצת גישת אפס הפרדה, ערה יותר לאיתותי הרעב הראשונים של היילוד, יתרון המאפשר לה לחבר את היילוד להנקה בטרם יתחיל לבכות ( שזהו סימן מאוחר לרעב), מצב המאפשר ליילוד לפתח אמון במטפל הישיר, לחוש בטוח בעולם אליו הגיע, ובנוסף מעלה את הסיכוי להצלחה בהנקה ואת ההנקה לטווח ארוך.
כחלק מתהליך הלידה ובכלל זה ב "אפס הפרדה", אנו מקפידים להניח את היילוד "עור לעור" על האם, מיד עם צאתו לאוויר העולם ונותנים להם לשהות ביחד, תוך שמירה על טמפרטורת הגוף (ייבוש הנוזלים, כובע לראש היילוד, וכיסוי חם מעל האם והיילוד).

במחקרים נמצא שחיבור עור לעור, בסמוך לאחר הלידה:
משפר יציבות מדדים המודינמיים
רמות סוכר
ריכוז חמצן בדם
מעודד הנקה ועלייה טובה במשקל
מעודד התפתחות מוחית
מקצר תקופת אשפוז ועוד.
חיבור "עור לעור", מתבצע במחלקתנו לכלל היולדות והיילודים (ללא קשר לאפס הפרדה), במידה והאם מעוניינת ובמצב בו האם והיילוד במצב בריאותי בטוח (סיכון נמוך).

בחירה באפס הפרדה
יולדת המעוניינת ב"אפס הפרדה", מצהירה על כך עם קבלתה לחדר לידה. הבקשה מצוינת בגיליון היולדת, ומועברת לצוות המטפל בשאר המשמרות.

על ההליך עצמו
לאחר הלידה, המיילדת מעודדת את תהליך החיבור אם-יילוד ומדווחת למחלקת יילודים. בטווח של עד שעתיים לאחר לידה, מגיעה אחות ממחלקת יילודים לחדר לידה למיטת היולדת לבצע זיהוי וקבלה ראשונית ליילוד, זאת לפי נוהל משרד הבריאות, ומדריכה את ההורים לבטיחות. בהמשך מועברים היולדת והיילוד למחלקת יולדות להמשך טיפול ומעקב. מיקום מיטת היולדת נבחר מתוך מחשבה על נוחות השהיה במחלקת יולדות עם היילוד באפס הפרדה/ ביות מלא. כאשר האם ניידת, כעבור מספר שעות, היא מגיעה עם היילוד למחלקת יילודים לביצוע בדיקות שגרה (קבלת אחות, בדיקת רופא, חיסונים וכו). כל הטיפולים והבדיקות שהיילוד עתיד לעבור יתבצעו בנוכחות האם או האב.

המרכז הרפואי בני ציון ובכלל זה, צוות אגף האימהות, תומכים בקיום פעילות של בי"ח ידידותי לתינוק ומעודדים אפס הפרדה. עם זאת, אנו מודעים לעובדה, שביות מהסוג הזה לא מתאים לכל היולדות ולכן, אנו מאפשרים צורות ביות נוספות (ביות חלקי, ביות גמיש) וניתן לשנות את הבחירה במהלך האשפוז.

 
 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009