23.06.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

קרדיולוגיה

  תיאור כללי    צוות    טיפול נמרץ לב    קרדיולוגיה התערבותית    אקו לב    שירות אי ספיקת לב    שירות אלקטרופיזיולוגיה    שיקום לב    מרפאות ספורט    מושגים    מכתבי תודה  

שירות אי ספיקת לב
ד"ר יבגני רדזישבסקי
מנהל שירות אי ספיקת לב מערך קרדיולוגי


עקרונות טיפול בחולים שסובלים מאי ספיקת לב:

בעשור האחרון נוצרה סיטואציה פרדוקסלית - טיפול טוב יותר במחלת לב איסכמית וטיפולים קרדיולוגיים מתקדמים הביאו למצב שאוכלוסיית החולים השורדים גדלה אך במקביל גדלה באופן ניכר גם אוכלוסיית החולים הסובלים מאי ספיקת לב.
עפ''י הניסיון העולמי, אוכלוסייה זו דורשת מעקב צמוד על ידי מערך מיוחד הנותן שירות לחולי אי ספיקת לב, במטרה למנוע הדרדרות תפקודית ואשפוזים חוזרים.

מה הן העקרונות של שירות אי ספיקת לב בבית חולים בני ציון?

1. מעקב צמוד: ההידרדרות במהלך המחלה אינה לינארית, כל אשפוז מסיבות שונות מביא לירידה תפקודית נוספת ומחמיר פרוגנוזה, כך שכל חולה אי ספיקת לב צריך כתובת לשאלות, צריך רופא ואחות שמכירים אותו, את מחלתו ומצבו הסוציאלי: שירות אי ספיקת לב בבית חולים בני ציון כולל לא רק מעקב וטיפול בזמן אשפוז, אבל גם מעקב מרפאתי בתדירות מותאמת לצרכים רפואיים, כתובת אינטרנטית לשאלות ו"טלפון חם" לנושאים דחופים.
גם כשהחולה לא מאושפז אחות אי ספיקת לב מבצעת מעקב וביקור טלפוני.

2. רצף טיפולי: טיפולים תרופתיים מכשירנים באי ספיקת לב ניתנים לפי חומרת המחלה ומתאספים אחד על השני מדרגות קלות עד למתקדמות ביותר עפ''י קווים מנחים ארציים ובינלאומיים. כל דרגה של המחלה דורשת טיפול מיטבי ואין לפספס אף תרופה או פעולה שאמורה להשפיע על פרוגנוזה. כל טיפול במחלה אחרת אצל חולה אי ספיקת לב דורש התייחסות למחלתו הבסיסית. במסגרת פעילות של שירות אי ספיקת לב בית חולים בני ציון מתבצעים דיונים עם רופאים מובילים בתחומים שונים לגבי אופציות טיפוליות שונות.

3. טיפול פרטני: מספר רב של גורמים משפיעים על האסטרטגיה הטיפולית -רמה תפקודית, מצב סוציאלי, תמיכה משפחתית, מצב תזונתי ואפילו מקום מגורים. למשל תדירות ביקורים במרפאה תלויה בגורמים אלה .חולה בודד עם בעיות שפה או ללא גישה חופשית לאינטרנט צריך מעקב אקטיבי יותר כולל התקשרות טלפונית שבועית וביקורים חודשיים, וחולה בעל משפחה תומכת שניתן לסמוך עלייה ומצבו יציב יכול להופיע במרפאה בתדירות נמוכה יותר.

4. טיפול רב תחומי: רפואה מטפלת לא רק במחלה בודדת אלה גם בכל גופו של האדם ונשמתו כך שצוות טיפולי שירות אי ספיקת לב כולל:
מומחה בשיקום לב- פעילות גופנית מבוקרת מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך טיפולי, לא ניתן לשפר ביצועים רק על ידי לקיחת תרופות ללא שימוש נכון ורציונלי ביכולתו של הגוף.
דיאטנית- באי ספיקת לב המצב התזונתי הפוך מהרגיל-הרזון אינו מסמן שיפור במצב הבריאותי, דרושה דיאטה שמגבילה נטילת נתרן וכמות מים.

פעילות של שירות אי ספיקת לב:
בנוסף לעבודה עם חולי אי ספיקת לב מאושפזים במערך קרדיולוגי ומחלקות אחרות של בית החולים שירות אי ספיקת לב מבצע קבלת חולים אמבולטוריים:

מרפאת אי ספיקת לב:
מרפאה שבועית. כל חולה מרפאה מקבל דפי מעקב, חוברות הסבר על מחלה ומטרות טיפול כולל הדרכה לרופאי משפחה שהופצו ע''י שירות לצורך פידבק ומעקב צמוד מרחוק, לצורך פידבק מהיר ויעיל קיימת כתובת אינטרנטית מיוחדת עם מענה תוך 24 שעות ו טלפון "חם".

הדרכה טלפונית PHONE CLINIC מתבצעת באופן יזום ע''י אחות שירות, כמו כן פעולות נוספות: סידור תרופות, מעקב אחרי בדיקות וסמנים.

מרפאת עמילוידוזיס לבבי:
מטפלת בחולים הסובלים מעמילוידוזיס לבבי - מחלה נדירה וקשה לאבחון. כלים אבחנתיים כוללים מיפוי לב מיוחד, ביופסיות, צנתורים.
לאחר קביעת האבחנה חולי עמילוידוזיס ממשיכים טיפול ומעקב צמוד.

מרפאת יתר לחץ דם ריאתי:
שיתוף פעולה בין שירות אי ספיקת לב, מחלקה ריאומטולוגית ויחידת ריאות אפשר להקים מרפאת יתר לחץ דם ריאתי מיוחדת: כל חולה נבדק ע''י 3 רופאים וכל החלטה טיפולית מתקבלת לאחר דיון משוטף. גישה זו מאפשרת למקסם את היעילות של הביקור.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009