01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    מפגשישי- בנית תכנית לידה אישית עם מיילדת    חדר לידה ומחלקת יולדות בתקופת הקורונה    סיור בחדרי לידה    רפואה משלימה בהריון    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    היפוך חיצוני ממצג עכוז    ניתוחים קיסריים    אפס הפרדה    בדיקות אולטרה סאונד בהריון    מועדון יולדות    הריון וקורונה    כנסים ואירועים    האזנה לפודקאסט - חדשנות בחדרי לידה עם ד"ר שלומי שגיא  

היפוך חיצוני ממצג עכוז

היפוך חיצוני ממצג עכוז

בערך 3% מהנשים ההרות מגיעות למועד הלידה כאשר העובר עדיין לא הסתובב עם הראש למטה.
המצב הזה שבו החלק המקדים של העובר שנכנס לתעלת הלידה הינו הישבן נקרא מצג עכוז. לידה נרתיקית במצג עכוז מלווה בשיעור גבוה יותר של סיבוכים ליילוד, דבר הדורש דיון והחלטה לגבי צורת הלידה הכי טובה בשבילו. אף על פי שאין מניעה מלידה נרתיקית במצבים נבחרים, עדיין צורת הלידה היותר נפוצה בארץ ובעולם הינה ניתוח קיסרי.
נשים הרות שמגיעות לשבוע 36 והעובר שלהן עדיין נמצא במצג עכוז יכולות לפנות לחדר לידה בבית - החולים בני - ציון ולעבור פעולה שנקראת היפוך חיצוני. מטרת הפעולה הינה להפוך את העובר דרך הבטן של האישה כך שראשו יסתובב כלפי מטה, דבר שיאפשר לידה נרתיקית בטוחה יותר עבורו, וימנע ניתוח קיסרי.

הפעולה הזו נעשית במסגרת בית-חולים על - ידי רופא מיילד בעל מיומנות בביצועה. במהלך הפעולה האשה שוכבת על הגב והרופא המבצע עומד לידה. הוא מזהה בעזרת ידיו את החלקים של העובר: העכוז שנמצא בתוך האגן של האישה, והראש שנמצא מתחת לקשת הצלעות. על-ידי לחיצות על בטנה של האשה הוא דוחף את העכוז כלפי מעלה ובמקביל את הראש כלפי מטה, עד שהעובר מסתובב ב - 180 מעלות, ועובר להיות עם הראש למטה.

לא ניתן להבטיח שהפעולה תצליח בכל המקרים, אולם בערך בשני שליש מהמקרים העובר יתהפך למצג ראש, ובמרבית המקרים יישאר כך עד למועד הלידה.

אישה המעוניינת לעבור היפוך חיצוני יכולה לפנות למיון יולדות בקומה 8 בבית-החולים בני-ציון
בימי ראשון עד חמישי בשעות הבוקר.
יש להצטייד בהפניה למיון מהרופא המטפל.

לאחר קבלה על-ידי מיילדת המטופלת תעבור בדיקת מוניטור עוברי על מנת לוודא שהעובר במצב כללי טוב, ובהמשך תיפגש עם רופא אשר יסביר לה על הפעולה, מהלכה וסיבוכיה הפוטנציאליים. בהמשך האישה תעבור היפוך, פעולה שנמשכת מספר דקות. בתום הפעולה האישה תעבור בדיקת מוניטור חוזרת אשר בסופה תשוחרר לביתה.
לבקשת המטופלת ניתן לשלב דיקור סיני ואמצעי הרפייה נוספים לפני הפעולה.

 

 


  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009