11.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

נשים

  תיאור כללי    צוות    THERMABLATE    גניקולוגיה של ילדות ונערות    אנדומטריוזיס    שיקום רצפת אגן    הפריה חוץ גופית  

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס - תופעה שחשוב להכיר

כאבים חזקים בימים לפני המחזור? כאבים בקיום יחסי מין או אולי במתן שתן? יכול להיות שאת אחת מ-10% מהאוכלוסייה אשר סובלת מאנדומטריוזיס.

נתחיל מההתחלה. מה זה אנדומטריוזיס?
אנדומטריוזיס מתארת מצב בו רירית הרחם גדלה במקומות אחרים מחוץ לרחם. לרוב יהיה זה באגן או בבטן, אבל למעשה היא יכולה להיות בכל מקום בגוף.
;רוב הסובלים מהבעיה הינן נשים בגיל 20-40 ואחרי הפסקת הווסת ישנו שיפור בתסמינים.
ישנן מספר תיאוריות הבאות להסביר את התופעה, אך אף אחת מהן אינה מוכחת. אחת התיאוריות מסבירה כי במהלך המחזור תאים של רירית הרחם עוברים דרך החצוצרות לחלל האגן והבטן ו"מתנחלים" שם. במחזור הווסת הבא תאים אלו מתכווצים ומדממים כמו הרירית התקינה ברחם, כאשר אין להם מקום להתנקז אליו כמו הרירית של הרחם ולכן הדבר גורם לכאבים.
תיאוריה אחרת מסבירה כי תאים אלו של הרירית קיימים באופן טבעי אצל כל הנשים,מערכת החיסון יודעת לזהות אותם ולהרוס אותם ולכן הנשים אינם סובלות מכאבים. בנשים עם אנדומטריוזיס, מערכת החיסון אינה מצליחה לזהות את התאים במיקומם הלא תקין ולכן לא הורסת אותם.
ככל הנראה, ישנם מספר גורמים לאנדומטריוזיס ולכן כל תיאוריה תורמת מידע משלה להבנת התופעה.
קיימת שכיחות מוגברת של התופעה במשפחות בהן אובחנו מספר נשים כסובלות מאנדומטריוזיס ולכן גם רקע משפחתי הינו חלק חשוב בתשאול הרפואי.

מהן התסמינים במחלה ?
למחלה מגוון מאוד רחב של תסמינים, החל מכאבים חזקים המתחילים מספר ימים לפני הווסת ונמשכים במהלך הווסת, דימום וסתי מוגבר או לא סדיר, כאבים במהלך קיום יחסי מין, כאבים במתן שתן או צואה או כאבי אגן כרוניים. חלק מהנשים הסובלות מאנדומטריוזיס ידווחו על מגוון תלונות הקשורות למערכת העיכול (עצירות, שלשולים, תפיחות בטנית). תלונות הקשורות למערכת השתן יכולות להופיע גם, כולל תכיפות במתן שתן וכאב במהלך התרוקנות. למעשה התסמינים יהיו דומים לדלקת בדרכי השתן עם תרבית שתן שלילית. בנוסף לעיתים ישנה גם בעיית פוריות. למעשה, בקרב נשים עם בעיית פוריות המחלה הרבה יותר שכיחה וכ - 15% מכלל הנשים הסובלות מאי פוריות יאובחנו עם אנדומטריוזיס.

מהן דרכי האבחון ?
החשד למחלה מתעורר במידה והאשה סובלת מכמה מהתסמינים של המחלה ולכן חשוב מאד לספר את כל הרקע הרפואי לרופא המטפל ולא לפטור כאבים כאלו או אחרים כמשהו תקין.
לעיתים, בדיקות הדמייה דוגמת US או MRI יכולות לעזור באבחנה ולהדגים ממצאים חשודים בבטן או באגן. אבחנה וודאית של אנדומטריוזיס אפשרית רק באבחון פתולוגי. בהליך כירורגי של לפרוסקופיה מוכנסת מצלמה קטנה לחלל הבטן לבחון את איברי הבטן והאגן. במידה ומוצאים רקמה החשודה לאנדומטריוזיס, כורתים אותה ושולחים לבדיקה.

איך מטפלים באנדומטריוזיס ?
הטיפול הינו אינדיבידואלי ותלוי במספר גורמים - חומרת התסמינים, גיל האישה והרצון בפוריות. לרוב יש צורך בטיפול הורמונלי למניעת גדילה והתפשטות הנגעים. טיפול זה יכול להיות גלולות למניעת הריון על בסיס פרוגסטרון (אותן נוטלים ברצף), התקן תוך רחמי עם פרוגסטרון בשחרור מקומי או תרופות מדכאות הורמונים. לעיתים יש צורך בהליך כירורגי. ההליך הכירורגי נעשה בלפרוסקופיה, כאמור, כאמור ונועד הן לתת אבחנה סופית והן לשפר את תסמיני המחלה, כולל שיפור בפוריות.

חשוב להדגיש שוב כי הטיפול הינו אישי ונתפר בהתאם למטופלת ורצונה.

מידע נוסף בנושא ניתן לקבל במרפאת כאב אגן כרוני בבית חולים בני ציון בטלפון 04-8359315.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009