03.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    חדר לידה ומחלקת יולדות בתקופת הקורונה    סיור בחדרי לידה    רפואה משלימה בהריון    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    היפוך חיצוני ממצג עכוז    ניתוחים קיסריים    אפס הפרדה    בדיקות אולטרה סאונד בהריון    מועדון יולדות    הריון וקורונה    כנסים ואירועים  

ניתוחים קיסריים

ניתוח קיסרי "טבעי" - למה זה טוב ?
ניתוח קיסרי הינו הניתוח השכיח ביותר בנשים בעולם. שכיחותו עומדת על כ-15-30% מכלל הלידות במרכזים שונים בארץ ובעולם. במרכז הרפואי בני ציון, שיעור הניתוחים הקיסרים עומד על כ-15-18%.
ניתוח קיסרי טבעי הינו הליך מיוחד ויוצא דופן, אשר משלב בתוך הליך הניתוח את היולדת, המלווה שאיתה ואת התינוק שנולד.
השיטות שלפיהן מבצעים ניתוח קיסרי מוכרות מזה שנים רבות. לאחרונה, בשנת 2008 צוות חוקרים באוסטרליה בחן את יתרון המגע המוקדם בין האם ליילוד מיד לאחר צאתו מהרחם, התוצאות לא איחרו להגיע ומגע מוקדם תרם רבות בבדיקת מדדים שונים. המדדים שנבדקו היו שביעות רצון בני הזוג , צריכת משככי כאבים לאחר הניתוח, הצלחת הנקה וכמובן בריאות התינוק.
מאז בוצעו מחקרים רבים אשר אשרו את הממצאים שוב ושוב.

כיום, ניתוח קיסרי טבעי (או בשמו באנגלית - Gentle cesarean) מתבצע ברוב מדינות העולם בהצלחה רבה.
עם השנים התווספו מרכיבים נוספים לתהליך אשר תורמים ליצירת חוויה שלמה מעצימה ובריאה יותר לאם וליילוד.
אנו, בבני ציון, מקדמים וממליצים על ביצוע ניתוח קיסרי טבעי תוך כדי תפירת תוכנית לידה קיסרית יחודית לכל יולדת ויולדת בהתאם לצרכי האישה והיילוד וכמובן רצונה.

אז מה זה כולל?
הכנות מיוחדות לפני הניתוח:
בעוד שבניתוח רגיל אין חשיבות מיוחדת לדברים כמו עירוי ורידי או גובה הקשת שמפרידה בין האישה לשדה הניתוחי, בניתוח "קיסרי טבעי" יש דגש מיוחד על פרטים אלה ואחרים.
לדוגמא, העירוי, יוכנס במקום שהכי פחות יפריע לתנועה מלאה של הידיים, המדבקות לניטור דופק אמהי - יודבקו על הגב במקום על בית החזה כדי שבזמן אמת נוכל לחשוף את החזה ולהניח עליך את התינוק. כמו כן, קיימת אפשרות להניק את התינוק תוך כדי הניתוח, במידה ותיהיי מעוניינת בכך.
המטרה היא, לאפשר תנאי לידה "טבעיים" ככל האפשר, כדי לחזק את הקשר הראשוני שנוצר בין הרך הנולד ואמו, גם אם מדובר בפעולה סטרילית כמו ניתוח קיסרי.

במהלך הניתוח:
bul1_1 ניתוח מושהה של חבל טבור: אנו מקפידים להשהות את ניתוק חבל הטבור למשך כ-דקה.
בזמן הזה, התינוק ממשיך לקבל דם מועשר מהשליה.
השהיית ניתוק חבל הטבור תורמת להגברת רמות ההמוגלובין בתינוקות ומורידה את הסיכון לפתח אנמיה.

bul1_1 מגע "עור לעור" מוקדם: לאחר ניתוח חבל הטבור, המיילדת תניח את התינוק על בית החזה לצורך מגע ישיר בין האם לתינוק. מחקרים רבים אשר בחנו את השפעת המגע המוקדם, מצאו כי בנשים אשר חוו "עור לעור" עם היילוד דיווחו על רמת כאב פחותה ולפיכך צרכו פחות נוגדי כאב בזמן ההחלמה.
כמו כן נצפתה עלייה משמעותית בהצלחת ההנקה וההקשרות ליילוד מיד לאחר הניתוח, ומבחינת התינוק - פחות מצוקה נשימתית וטמפרטורת גוף גבוהה יותר, מחקר נוסף ונחמד מצא כי הורים שילדיהם חוו עור לעור מיד לאחר לידתם, נרגעו בפרק זמן קצר יותר כאשר בכו בזמן משכב הלידה.
 
bul1_1 הנקה מוקדמת: בניתוח אלקטיבי, המתרחש לפני תהליך לידה - גורם לדחיית הפרשת הפרולקטין שאחראי על ייצור החלב. כדי למנוע את דחיית ייצור החלב, ובכך להוריד את הסיכוי לקשיי הנקה - אנו מעודדים הנקה כבר בחדר הניתוח. ולכן, בעוד שבניתוחים רגילים, הניסיון הראשון להנקה מתבצע שעות ארוכות לאחר הניתוח - בניתוח "קיסרי טבעי" את יכולה לנסות להניק בעזרת המיילדת דקות ספורות לאחר יציאת התינוק.
בנוסף ניתן לבצע סחיטת קולסטרום סמוך לתחילת הניתוח שניתן יהיה לתת אותו לתינוק שמסיבות שונות לא הצליח לינוק.

סגירת החתך בעור:
סגירת החתך מתבצעת ע"י תפר תת עורי מיוחד. תפר זה הוכח כמוריד בצורה משמעותית את הסיכון לזיהום בצלקת הניתוחית, הוריד את הכאבים לאחר הניתוח והינו בעל מראה יותר אסטטי בהשוואה לסיכות ניתוחיות.

סיום הניתוח:
מעט לפני סיום הניתוח התינוק מועבר ע"י המלווה לחדר התאוששות מיוחד ע"י מיילדת או למחלקת ילודים, שם הוא ממתין עד שנעביר אותך למיטה נקייה. ההתאוששות, שאורכת כשעתיים, מתבצעת בחדר לידה. לאחר מכן, תעברי להמשך שהות במחלקת יולדות.

טכניקות חדשניות בניתוחים קיסריים

מספר שיטות מתקדמות בניתוחים קיסריים המבוצעות בהצלחה בבית החולים בבני ציון, כוללות: ניתוח קיסרי המדמה ככל האפשר לידה טבעית. "זה מתבצע ע"י כך שבעת הוצאת התינוק מהרחם בזמן הניתוח מסירים את הווילון ומאפשרים לאם ולאב לצפות בלידה עצמה. לאחר מכן, מיילדת אחראית מניחה את התינוק על החזנ של אמו ומאפשרת להם את המגע והקרבה הראשונית. המיילדת נמצאת בצמוד לאם ולתינוק ואחראית לביטחותם". מציין ד"ר שגיא ומוסיף: "מהלך זה מבטיח כי הקשר הראשוני בין האם והתינוק יישמר, ממש כמו בלידה רגילה". לאחר הלידה התינוק נשאר לצד אביו ואמו גם בחדר התאוששות כדי שתהיה אפס הפרדה, כמובן במידה וההורים רוצים בכך".

טכניקה מתקדמת נוספת שהוטעמה בשנים האחרונות במרכז הרפואי בני ציון, היא "סגירה מושהית של חבל הטבור". "כשמוציאים את התינוק בניתוח קיסרי משאירים את חבל הטבור ולא סוגרים אותו למשך דקה נוספת. כך, התינוק ממשיך לקבל דם נוסף מהשליה, אשר מבטיח תוספת של ברזל שחיונית מאוד בתקופת חיים הראשונה. זה קריטי במיוחד אצל פגים שנוטים ללקות באנמיה". מסביר ד"ר שגיא ." את שיטת הסגירה המושהית של חבל הטבור אמצנו לאור מחקרים שמראים כי התינוק מקבל ברזל באמצעותה, ואנו מיישמים אותה בכל הניתוחים הקיסריים".

"טכניקה חדשנית נוספת שאנו מיישמים היא בסגירה לאחר הניתוח הקיסרי. אנו מבצעים סגירה של שתי שכבות, אשר מחקרים מראים כי היא בטוחה יותר נגד פתיחה לא רצויה של התפרים. כמו כן, משתמשים בתפר מיוחד לסגירה עם "שיניים", אשר נתפס ברקמות וסוגר את הרחם בצורה הרמטית. לצד אלו, במקום לסגור את העור לאחר הניתוח ע"י סיכות, אנו מבצעים תפירה פנימית. היתרונות לכך משמעותיים: אין צורך להוציא את הסיכות (תהליך שעשוי להכאיב מעט ולהיות לא נעים), והתפרים הנספגים בהם אנו משתמשים ממשיכים לשמור על העור סגור גם כשהאישה משתחררת מבית החולים, מה שמונע סכנה של היפרדות לא רצויה של העור. מלבד הנוחות לאשה, השיטה מוכחת כמפחיתה זיהומים ודלקות באזור".

רפואה משלימה לנשים לפני קיסרי להפחתת חרדה
מתוך ההבנה כי נשים העומדות לפני ניתוח קיסרי חוששות מאוד במרבית המקרים ועשויות לפתח חרדה, במרכז הרפואי בני ציון מיישמים טיפולי רפואה משלימה עבור נשים לפני ניתוחים קיסריים, להפחתת חרדה ומתח, ולאחר הניתוח, להפחתה משמעותית של הכאב ולזירוז ההחלמה.

"עבור הנשים מוצעים טיפולי רפלקסולוגיה, דיקור סיני, דמיון מודרך ועוד. בתוך חדרי הלידה עובד צוות של מטפלים ברפואה משלימה שמבצעים את כלל הטיפולים עבור הנשים לפני ואחרי הניתוחים הקיסריים". אומר ד"ר שגיא. "נשים מדווחות על הקלה משמעותית במידת החרדה לפני הניתוח, ובמידת הכאבים לאחריו, כשהן זוכות לטיפולים משלימים אלו".

לסיכום:
כולנו מייחלים ללידה מעצימה בידיים מלאות. לא משנה באיזה דרך התינוק שלך יבחר לצאת לאויר העולם, זיכרי, שגם אם יש צורך בניתוח קיסרי (מתוכנן או דחוף), אנחנו נעשה כל שביכולתינו כדי להקנות לך לידה שמחה, מחברת ומלאת חוויות מדהימות.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009