08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

בריאות הנפש

  תיאור כללי    צוות    טיפול אינטגרטיבי בהפרעות נפשיות לפני ואחרי לידה    דיכאון בגיל המבוגר    מרפאת קשב וריכוז למבוגרים    מרפאת טרנסג'נדרים    מרפאת בוגרים על הרצף האוטיסטי (ASD)  

מרפאת טרנסג'נדרים

מרפאת טרנסג'נדרים

מרפאת טרנסג'נדרים מעניקה מעקב פסיכיאטרי ופסיכותרפי שמלווה את הטיפולים ההורמונליים והניתוחיים לצורך התמודדות עם הלחצים הקשורים בתהליכים עימם הם נאלצים להתמודד וכן, עם הקשיים הפסיכוסוציאליים והכלכליים.

יש לציין כי המרפאה שלנו עובדת בשיתוף פעולה עם המרפאה האנדוקרינולוגית בבני ציון. המרפאה האנדוקרינולוגית נותנת טיפולים הורמונליים ומעניקה מעקב רפואי בתחום זה.

המטרה שלנו היא לתת מענה לסוגיות השונות שאיתן הטרנסג'נדרים נאלצים להתמודד. השירות כולל הבנת הזהות המגדרית של הפונים, ללא שיפוטיות, וכן, בחינת אפשרות לטיפולים נוספים, כגון: טיפול הורמונלי, אסתטי וניתוחי.

תינוק נולד עם זהות ביולוגית (זכר או נקבה) עפ"י מאפיינים פיזיולוגיים ואנטומיים (כרומוזומים ואיברי מין). בהמשך החיים מתפתחת הזהות המגדרית בד"כ בגילאים 8-3. הזהות המגדרית הינה תפיסת עצמית של אני גבר או אישה, יכולת למקם את עצמי ולהתנהג בהתאם בחברה. ברוב המקרים הזהות הביולוגית זהה לזהות המגדרית. בחלק מהמקרים (כ-1 מתוך 500 מבוגרים) קים שוני בין הזהות הביולוגית לבין הזהות המגדרית. המושג טרנסג'נדר מתאים לאנשים שמזהים את עצמם עם זהות מגדרית שונה מהזהות הביולוגית וכולל גברים שמרגישים "כלואים בגוף של אישה" ולהפך, אנשים שמרגישים שהם גם גבר וגם אישה או לא זה ולא זאת.

טרנסג'נדריות איננה מחלה או סטייה. זהו מצב טבעי, אך התחושות הפנימיות ותגובות שליליות של הסביבה והחברה עלולות לגרום לתחושות של מצוקה.
לקראת גיל ההתבגרות, הופעת סימני המין המשניים (צמיחת שדיים והופעת הווסת, עיבוי הקול, צמיחת שפם וזקן) עלולה להגביר את מצוקתם הנפשית עם הופעה של סימני חרדה, דיכאון ואף סיכון יתר לאובדנות (בשיעור של כ-40%). סיבת ההתפתחות איננה ברורה וכוללת סיבות ביולוגיות ופסיכוסוציאליות חברתיות. האבחנה והטיפול נעשים לפי הקריטריונים של האיגוד המקצועי העולמי של טיפול בטרנג'נדרים על פי הטיפול הסטנדרטי המקובל.

הטיפול כולל התערבות פסיכולוגית פרטנית ומשפחתית, עם דגש על תמיכה וקבלה ועם עידוד של התייחסות מכובדת ולא מזלזלת כדי שאנשים אלה לא יחושו דחויים, בלתי רצויים ואבודים.
שימוש בסוגים של טיפול שמעודדים "תיקון או קונברסיה" של הזהות המגדרית הוא בניגוד מוחלט לשיטות הטיפוליות המומלצות ע"י האיגודים המקצועיים. מחקרים רבים מצביעים שטיפולים "לתיקון" אנשים טרנסג'נדרים אינם עוזרים כלל ואף גורמים לנזק ולהגברת הסבל.

מטרות הטיפול הפסיכותרפי כוללות בדיקה והבנת הזהות המגדרית, ללא שיפוטיות ושקילת טיפולים נוספים כגון טיפול הורמונלי, אסתטי וניתוחי. נכון להיום, נדרשת הערכה פסיכיאטרית ופסיכוסוציאלית טרם תחילת טיפול הורמונלי. דבר זה מעורר התנגדות רבה בקהילה של טרנסג'נדרים עקב התחושה שהמערכת הפסיכיאטרית משמשת כ"שומרת סף" ומעודדת סטיגמה חברתית ולא מאפשרת טיפול על פי רצונם החופשי של האנשים הטרנסג'נדרים. בארה"ב חל שינוי בנושא זה עם גישה גמישה יותר שמאפשרת קבלה לטיפול ההורמונלי על בסיס מתן הסכמה מדעת בלבד. הטיפולים ההורמונליים מהווים שלב מרכזי בתהליך התאמת המגדר, ומאפשרים שינוי ראשוני של המגדר לכיוון הרצוי.
גברים טרנסג'נדרים (עם זהות ביולוגית של אישה) מטופלים בדרך כלל בהורמון הגברי טסטוסטרון בזריקות פעם בשבוע - שבועיים. טיפול זה מאפשר עליה במסת השרירים והליבידו והפסקת הווסת תוך מספר חודשים. לטווח יותר רחוק, הטיפול בטסטוסטרון גורם להגדלת הקליטוריס, שיעור בגוף וקול עבה יותר. הטיפול בטסטוסטרון עלול לגרום לפגיעה בתפקודי כבד, לעליה בכמות של הכדוריות האדומות ומהווה סיכון לאירוע מוחי, עלול לגרום לסוכרת ועליה בשומנים בדם, ולכן מומלץ מעקב מסודר של פרמטרים אלה. כמו כן, הטיפול בטסטוסטרון בגבר טרנסג'נדר מוריד את הפוריות שלו כאישה.

הנשים הטרנסג'נדריות (עם זהות ביולוגית גברית) מטופלות בדרך כלל בשילוב של אסטרוגן, פרוגסטרון וחסמי טסטוסטרון. טיפול זה מאפשר פיזור נשי של שומן הגוף עם עור רך יותר והגדלת החזה בדרך כלל תוך 18 - 24 חודשי טיפול. ניתוח להגדלת החזה מומלץ בד"כ לאחר תקופה זאת. טיפולים אלה אינם יכולים לשנות את עובי הקול, עקב ההשפעה הבלתי הפיכה של הטסטוסטרון הטבעי על מיתרי הקול. לכן, במצב זה מומלץ טיפול של קלינאי תקשורת.
טיפולים אלה עלולים לגרום לקרישת יתר של הדם, להפרעה בתפקודי כבד ולעליה בשומנים בדם. במקרים נדירים יותר עלולים להתפתח גידולים שמפרישים פרולקטין, לכן מומלץ מעקב מסודר. כמו כן, טיפולים אלה גורמים לירידה בפוריות הגברית של הנשים הטרנסג'נדריות.

הטיפולים בתחום הרפואה האסתטית מאפשרים לנשים טרנסג'נדריות הסרת שיער מאזור הפנים והגוף. הטיפול הניתוחי לשינוי מין הוא חלק חשוב מהתהליך אצל אנשים שרוצים בשינוי הניתוחי אך לא כולם מעוניינים בטיפולים ניתוחיים, בין היתר בשל העלות הגדולה והחשש לחוסר הצלחה. מומלצים ניתוחים של הפנים והצוואר וניתוח של אברי המין, אך הניתוח השכיח ביותר הוא הגדלת החזה בנשים טרנסג'נדריות. הטיפולים ההורמונליים והניתוחיים עשויים להוריד את מצוקתם הנפשית של הטרנסג'נדרים, אך יחד עם זאת בחלק מהמקרים קיימת דו ערכיות מסוימת לגבי הזהות המגדרית עם חוסר שביעות רצון מתוצאות הטיפול.

הצוות במרפאתנו מלווה את התהליך הטיפולי ומעניק יחס אישי המותאם לצרכים האישיים של כל אחד מהפונים אלינו. במקביל, ללא ספק נחוץ מאמץ חינוכי חברתי להורדת הסטיגמה וקבלת "האחר" בתוך החברה.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009