04.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אף אוזן גרון

  תאור כללי    צוות    דלקות אוזניים    האוזן - מבנה אנטומי ואופן פעולה    מידע למתאשפז לצורך תיקון מחיצת האף    מידע למתאשפז לצורך כריתת שקדים והשקד השלישי    סרטונים    כתבות    מכתבי תודה    יום השמיעה הבינלאומי  

יום השמיעה הבינלאומי

לכבוד יום השמיעה הבינלאומי חשבנו שיש כמה דברים שחשוב שתדעו על תכנית שתל השבלול והתכנית לרפואה, כירורגיה ושיקום האוזן והשמיעה בבית חולים בני ציון, שהיא התכנית הגדולה בצפון הארץ והפעילה ביותר במדינת ישראל בעשור האחרון. לשם כך הלכנו לשמוע פרטים נוספים מד"ר ריאד ח'ניפס מנהל מחלקת אף אוזן גרון ומד"ר תלמה שפק מנהלת מכון השמיעה של מחלקת אף אוזן גרון ומתאמת תכנית שתל שבלול. ד"ר ח'ניפס מציין שכיום תהליך הגילוי, הטיפול והשיקום במקרים של לקות שמיעה הוא יעיל יותר.  בין אם מדובר בבדיקות של כל ילוד, בקשרים עם מוסדות לטיפול בליקויי שמיעה, או מכונים ובתי ספר במגזר הערבי. ד"ר ח'ניפס מוסיף כי כיום נדיר שילד חירש לא יכול ליהנות משתל שבלול ורובם של הילדים לקויי השמיעה נהנים משיקום שמיעה מיטבי אשר מאפשר להם להשתלב בחברה השומעת. ד"ר ח'ניפס מספר שההעדפה היא להשתיל בגיל כמה שיותר צעיר כדי לסייע בהתפתחות של הילד, ואכן המושתל הצעיר ביותר שלנו היה בן 8 חודשים, אך יחד עם זאת היה לנו גם מושתל, "קצת" יותר מבוגר, בן 95. לסיכום הוא מציין את חשיבות הגילוי של לקות שמיעה וקורא להורים להיות ערים לשינויים בשמיעה של ילדיהם ולא להסס לבצע בדיקות שמיעה.
ד"ר תלמה שפק מציינת שבגלל היעדר מודעות כיום רק 5% מכלל הנזקקים לשתל שבלול בעולם משוקמים באמצעותו. ד"ר שפק מספרת על מקרים רבים בהם, בשל חוסר מודעות, לקויי שמיעה חזרו או החלו לשמוע באמצעות שתל לאחר שנים רבות בהן לא שמעו. אחד מהמקרים הזכורים לה הוא של גבר שאיבד את שמיעתו לאחר שנפצע במלחמת לבנון הראשונה ונחשף לטכנולוגיה רק לאחר 30 שנה ולאחר השתלה חזר לשמוע.
לדברי ד"ר שפק תכנית שתל השבלול בבית החולים בני-ציון אמונה על הערכה שמיעתית ורפואית של המועמדים להשתלה, הכנת המועמד ומשפחתו להליך ההשתלה מבחינה אינפורמטיבית ורגשית וכמובן הכנה רפואית במידת הצורך, ביצוע ניתוחי ההשתלה, מעקב רפואי ושמיעתי, כיוון שתל השבלול והדרכה מלווה לגבי שיקום שמיעתי לאחר ההשתלה.
לסיכום מקבקשים ד"ר ח'ניפס וד"ר שפק להדגיש שהשתלה שבלולית אינה פעולה חד פעמית של "ניתוח מתקן שמיעה" אלא מהלך שיקומי ארוך טווח. לכל אחד ואחד מהמועמדים להשתלה יש אפיונים משלו מבחינת דרישות הניתוח, השיקום לאחר ההשתלה ופתרון אתגרים העולים עם השנים והתבגרות המושתל. לידע ולניסיון הניתוחי, הטכנולוגי והשיקומי  של המרכז המטפל תפקיד מכריע באבטחת שמיעה מיטבית לתמיד.
למידע נוסף או לקביעת תור מוזמנים לפנות אלינו בטלפון: 04-8359544, 04-8359828
או בדוא"ל: hila.bennun@b-zion.org.il


  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009