23.06.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון

 
מחלת הפרקינסון הינה מחלה ניוונית מתקדמת של המוח שמתאפיינת בעיקר בסימנים קליניים כגון: רעד בגפיים, נוקשות של שרירים והאטה בפעילויות מוטוריות.
בשלבים מתקדמים של המחלה מופיע גם איבוד של שווי מישקל הגורם לנפילות רבות של החולה.
ידוע שלמחלת הפרקינסון ישנם גם סימנים נוספים, בין היתר, סובלים חולי פרקינסון מהפרעה בחוש הריח, לפעמים בהפרעות במערכת העיכול ובהטלת השתן. לעיתים גם קיימות הפרעות בשינה. חולי פרקינסון עלולים לסבול מדיכאון ומהפרעות קוגניטיביות (בזיכרון בעיקר) עוד בשלבים מוקדמים של המחלה.
מקור המחלה הינו ניוון ואיבוד של התאים הדופמינרגים ב-SUBSTANTIA NIGRA שבמוח.
האיבוד של התאים הללו נגרם כתוצאה מתהליך שנקרא "אפופטוזיס" בו מתנוונים הדופמינרגים, תהליך שבסופו של דבר גורם לירידה ניכרת של חומר הדופמין המצוי במוח.

הגורם למחלה:

הגורם למחלה אינו ידוע. קיים ניוון עם איבוד של התאים הדופמינרגים ב - SUBSTANTIA NIGRA שבמוח. הסימנים הקליניים של המחלה מופיעים כאשר לפחות מחצית מהתאים במוח כבר מתו. עקב כך כמות הדופמין במוח יורד בצורה משמעותית ועלכן, הטיפול במחלה מבוסס על מתן תרופות המכילות דופמין (ל - דופה).
ברובה המקרים, מופיעה המחלה סביב גיל החמישים עד ששים, אך עלולה להופיע גם בגיל מוקדם יותר.
מחקרים שונים ניסו לקשור את המחלה עם גורמים סביבתיים כגון חומרים כימים שונים. במחקרים אחרים סברו החוקרים כי לניקוטין יש תפקיד נוירו-פרוטקטיבי נגד התפתחות המחלה. רק המיעוט המקרים נמצא קשר תורשתי של המחלה.
נכון להיום, אין כל הוכחה ברורה היכולה לקשור בין מחלת הפרקינסון לבין גורמים סביבתיים. לכן, מחלת פרקינסון הינה מחלה אידיופטית - דהיינו מאטיולוגיה (גורם) לא ידועה.

מה התחדש בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות חלה התקדמות ניכרת באבחון ובטיפול במחלה. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדישות המאפשרות לאבחן את המחלה עוד בשלביה מוקדמים. חלק מהשיטות הללו טרם התבססו כבדיקות "רוטיניות" אצל חולה עם חשד למחלת פרקינסון. חלק מהבדיקות מתבססות על שיטות פולשניות, כגון הזרקה של חומרים איזוטופים, שמאפשרות לזהות את כמות הדופמין במוח.
קיימות גם שיטות בלתי פולשניות כגון בדיקה על קולית של המוח, בדיקה המאפשרת לזהות את ה-SUBSTANTIA NIGRA במוח ולאבחן שינויים שמאפיינים את מחלת הפרקינסון.
רמת הדיוק של בדיקות אלה היא די גבוהה. ניתן לאבחן את מחלת הפרקינסון אצל 85%-90% מהחולים.
כמו כן, שיטות אלה מאפשרות להבחין בין מחלת הפרקינסון למחלות אחרות. עובדה זאת חשובה ביותר במיוחד במקרים של "חשד" למחלה, או בשלבים מוקדים של מחלת הפרקינסון, כאשר הסימנים הקליניים אינם מאפשרים לקבוע בוודאות את קיומה של המחלה.
מלבד מקרים מעטים בהם נמצא קשר גנטי מובהק, מחלת הפרקינסון הינה מחלה אידיופטית - דהיינו מגורם לא ידוע.
חשוב לציין שבשלב בו המחלה מאובחנת, מעל מחצית התאים של ה -SUBSTANTIA NIGRA במוח כבר מתים. באופן זה ניתן לדייק גם במקרים בהם הרופא לא בטוח אם מדובר במחלת פרקינסון או במחלה אחרת, כגון בקבוצת מחלת "פרקינסון פלוס" או רעד ראשוני.

איך מטפלים בפרקינסון?

בשנים האחרונות חלה התקדמות גם בטיפול במחלה.
התכשיר המועדף למחלת פרקינסון הינו ל-דופה אם כי טיפול זה אינו נטול תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי ניתן לציין תופעה של END OF DOSE , כאשר התרופה מפסיקה את הפעולה מוקדם מהצפוי, ותופעה של דיסקינזיות המאופיינת בתנועות בלתי רצוניות. תופעות אלה מופיעות בדרך כלל שנים לאחר נטילת הטיפול בל-דופה. לכן, עדיף בשלבים המוקדמים של המחלה לנסות טיפולים אחרים מל-דופה כגון: רקויפ, סיפרול, פ.ל.מרץ, אזילקט. שימוש בתרופות אלה מאפשר לעיתים לדחות את הצורך בטיפול בל-דופה.
ידוע שלמחלת הפרקינסון ישנם סימנים נוספים על המתואר לעיל. חולי פרקינסון סובלים מהפרעה בחוש הריח, לפעמים בהפרעות במערכת העיכול ובהטלת שתן. כמו כן, לעיתים, משתנה מערכת השינה. חולי פרקינסון יכולים לסבול גם מדיכאון ומהפרעות קוגניטיביות, עוד בשלבים מוקדמים של המחלה. מחקרים רבים הוכיחו שחלק מהסימפטומים הללו יכולים להופיע שנים טרם הופעת הסימנים של רעד, נוקשות שרירים ואיטיות.

חדש! מרכז לטיפול ואבחון במחלת הפרקינסון!

במרכז הרפואי בני ציון החל לפעול מרכז לטיפול ואבחון מחלת הפרקינסון.
נכון להיום, אין עדיין תרופות שמסוגלות לעצור את המחלה. כאמור, מחלת הפרקינסון הינה מחלה ניוונית מתקדמת, והתרופות למחלה לא מסוגלות לעצור את התהליך הנ"ל. הטיפול התרופתי מיועד לשפר את התפקוד ואת איכות החיים של החולה. האבחון המוקדם של המחלה מאפשר מתן תרופות שעשויות לדחות את הצורך בטיפול בתכשירי ל - דופה.

חלה התקדמות משמעותית גם כאשר מדובר בחולים בשלבים מתקדמים של המחלה. חולים אלה סובלים בדרך כלל מתופעות לוואי קשות של הטיפול בל-דופה. מדובר בטיפולים המתבצעים על ידי הזלפת תרופות שמשפרות את הסימנים הקליניים של המחלה, או בדרכים פולשניות. כמו כן, קיימות אופציות ניתוחיות במוח.

המחלקה הנוירולוגית של ביה"ח בני ציון משתתפת בעשייה זו, הן באבחון של המחלה והן בטיפולה.
כמו כן, המחלקה משתתפת בניסויים קליניים שמטרתם לשפר את האפשרויות הטיפוליות של החולים.
במחלקה מתבצעות בדיקות בלתי פולשניות כגון בדיקת על קול של המוח.
בנוסף, המחלקה מלווה את החולה מרגע אבחון המחלה ועד לשלבים השונים של הטיפול. בנוסף, מתבצעים בשיתוף עם מחלקת השיקום, טיפולים בתחום נוירו-פיזיולוגים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה) וכן, טיפולים ע"י עובדת סוציאלית ופסיכולוגית לפי הצורך.

מטרת הטיפול במרכז הרב תחומי בבני ציון היא למעשה שיפור תפקודי, בדגש על הליכה, שיפור שיווי משקל ותפקוד יום יומי ושיפור איכות החיים בהתמודדות עם סימני המחלה בחיי היום-יום.

הטיפולים ניתנים במסגרת שיקום יום.

 

 

 

טלפון
04-8359831
פקס
15348359815
                                         

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009