18.01.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

גסטרואנטרולוגיה

  תאור כללי    צוות    תחומי הפעילות של המכון    גסטרוסקופיה    קולונוסקופיה    ירידה במשקל ושינוי באורח חיים בעזרת בלון קיבה    גסטרוסטום אנדוסקופי (PEG)    אנטרוסקופיה    בדיקת אנדוסקופית של דרכי מרה ולבלב - ERCP    הפרעות בתנועתיות ותפקוד מערכת העיכול    אולטרהסאונד אנדוסקופי - EUS    TRUS – אולטראסאונד אנדוסקופי טרנסרקטלי    גסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים    מרפאת כבד    מרפאה גסטרואנטרולוגיה בריאטרית    מרפאה למחלות מעי דלקתיות    פסיכולוגיה רפואית    רפואה משלימה    מחקרים למטופלים    כתבות    כנסים ואירועים    מידע למטופלים  

קולונוסקופיה

חודש המודעות לסרטן המעי הגס

סרטן מעי הגס הוא המחלה הממארת השניה בשכיחותה בארץ, ומידי שנה מאובחנים במחלה בישראל כ-3,200 איש.

גילוי ואבחון מוקדם של המחלה מוגדר כ"מציל חיים", ולפי המלצת משרד הבריאות, החל מגיל 50 יש להיות במעקב ולבצע בדיקת דם סמוי בצואה אחת לשנה ובדיקת קולונסקופיה אחת ל-5 שנים (אנשים בסיכון מוגבר צריכים להיות במעקב כבר לפני).

חשיבות הגילוי המוקדם טמונה בכך כי פעמים רבות טרם התפתחות תאים סרטניים במעי הגס, נוצרים שינויים טרום סרטניים
הנראים כמו גושים קטנים (פוליפים). בבדיקת קולונסקופיה ניתן לראות את אותם שינויים טרום סרטניים ולטפל בהם לפני שיתפתחו לסרטניים.

בדיקות קולונסקופיה נערכות במכון הגסטרו של המרכז הרפואי בני ציון בראשותה של ד"ר טובה ריניס.קולונוסקופיה

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה (באנגלית: Colonoscopy) היא בדיקה רפואית ממשפחת הבדיקות האנדוסקופיות, שבה נבדקת מערכת העיכול התחתונה (ובפרט המעי הגס) באמצעות צינור פלסטי גמיש שבקצהו מצלמת וידאו זעירה, ואשר מכיל סיב אופטי לצורך תאורה, המוחדר דרך פי הטבעת. בבדיקה זו מוחדר האנדוסקופ דרך פי הטבעת ומאפשר הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי הגס עד לחיבורו עם המעי הדק.

בדיקת הסיגמואידוסקופיה מתבצעת באותו אופן אך מטרתה לבדוק רק את החלק הסופי של המעי.

ניתן להחדיר באמצעות הצינור מכשירים, בעזרתם ניתן לקחת דגימת רקמה מדופן המעי לבדיקה פתולוגית (ביופסיה), ואף לכרות פוליפים. בדיקה זו עשויה להיות הבדיקה האולטימטיבית בהכרעה בין מחלת קרוהן לבין קוליטיס כיבית.

מרבית האיגודים של רופאי הגסטרואנטרולוגיה בארצות הברית, באירופה ובישראל והאיגוד הישראלי לכירורגיה של הקולון והרקטום ממליצים על בדיקת הקולונוסקופיה כבדיקת סקר לגילוי מוקדם לקבוצות בסיכון רגיל ובסיכון גבוה.

גסטרואנטרולוגים ממליצים על ביצוע בדיקה זו כבדיקת סקר לגילוי מוקדם, בתדירות של אחת ל-10 שנים, מגיל חמישים ומעלה למבוגרים ללא גורמי סיכון.
היתרון המרכזי בביצוע קולונוסקופיה הוא בשילוב בין בדיקה לבין טיפול - הסרה של פוליפים שפירים אשר עלולים להתפתח לסרטן. בקבוצת גיל זו, לאחד מכל שלושה יש כבר גידול אחד או יותר במעי הגס אשר מתפתחים באיטיות, ללא כל תסמינים.

ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה כרוכה בצום, בשתייה של ליטרים של חומר מרוקן ולעתים בנטילת תרופה משלשלת או שימוש בחוקן מרוקן, לשם ניקוי המעי הגס משאריות. בדיקת קולונוסקופיה יכולה להיות מלאה ובה נבדק המעי הגס לכל ארכו, או קצרה, שבה נבדק רק חלק מהמעי הגס הקרוי סיגמואיד (Sigmoid).
הבדיקה הקצרה קרויה גם סיגמואידוסקופיה. הבדיקה נעשית בטשטוש, בדרך כלל באשפוז יום. יש להגיע לבדיקה יחד עם מלווה.

אפקטיביות הבדיקה תלויה בזמן המושקע בה. הרופאים המאריכים בבדיקה מבצעים אותה במשך כ 20 דקות. לפי תוצאותיו של מחקר שבדק את הקשר גילוי הממצאים הפתולוגיים לזמן שהושקע בבדיקה, מומלץ לבצע את הבדיקה במשך 8 דקות לפחות.ניתן להחדיר באמצעות הצינור מכשירים, בעזרתם ניתן לקחת דגימת רקמה מדופן המעי לבדיקה פתולוגית (ביופסיה), ואף לכרות פוליפים. בדיקה זו עשויה להיות הבדיקה האולטימטיבית בהכרעה בין מחלת קרוהן לבין קוליטיס כיבית.

הקלת תחושת המטופל לפני ובזמן קולונוסקופיה
מטופלים רבים מתלוננים על אי נעימות הכרוכה בהכנה לבדיקה. כיום משתמשים בחומר הכנה בשם פיקולקס שהוא חומר אבקתי המיועד לשתייה עם כמות גדולה של נוזלים צלולים. יש גם שתייה הגורמת לריקון ("סופודקס"). טעמה של שתייה זו אינו טוב אך ניתן להתגבר עליו באמצעות מהילה בתה (תה רגיל). ניתן גם למהול את השתיה מסוג סופודקס במים קרים או בשתייה קרה, תוססת או רגילה, בתנאי שאינה מכילה שאריות פרי. כן מומלץ ליטול גלולה נגד בחילה, למשל פראמין בטרם השתייה. אם הבדיקה מתבצעת בשעות אחר הצהריים רצוי להישאר בבית ביום ההכנה לבדיקה, זאת בשל השלשולים המרובים. אם הבדיקה נקבעה לשעות הבוקר, יש להתחיל בבליעת התרופות רק אחרי הצהרים ובערב הקודמים לה. חשוב להרבות בשתייה של מים או משקאות צלולים כדי להביא לשטיפה מלאה של תוכן המעי. ריפוד פי הטבעת בצמר גפן מספק תחושה מוגנת.

לפני הבדיקה ממש חשוב לוודא אצל מבצע/ת הבדיקה מתן כמות מספקת של חומר מטשטש. אם ניתנת כמות מספקת, הבדיקה עוברת כמעט ללא כאבים. לאחר הבדיקה אסור לנהוג ויש להיעזר במלווה או בתחבורה ציבורית.

(באנגלית: Colonoscopy) היא בדיקה רפואית ממשפחת הבדיקות האנדוסקופיות, שבה נבדקת מערכת העיכול התחתונה (ובפרט המעי הגס) באמצעות צינור פלסטי גמיש שבקצהו מצלמת וידאו זעירה, ואשר מכיל סיב אופטי לצורך תאורה, המוחדר דרך פי הטבעת. בבדיקה זו מוחדר האנדוסקופ דרך פי הטבעת ומאפשר הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי הגס עד לחיבורו עם המעי הדק.

לקביעת תור ובירורים: 04-8359426
או השאירו פרטים בטופס "צור קשר" בראש הדף וניצור עמכם קשר בהקדם.הזמנה והוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה (בוקר)
הזמנה והוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה (אחה"צ)
הזמנה והוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה (בוקר)

בקשה לקבלת מידע רפואי בפקס ובמייל כאשר המטופל מתקשר

בקשה לקבלת מידע רפואי בפקס ובמייל

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009