23.01.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

שיקום

  תיאור כללי    צוות    מרפאה לטיפול בספסטיות גפיים    מציאות מדומה    טיפול באילוץ היד - CIMT- forced use    מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון    מרכז לאבחון ושיקום כישורי נהיגה    פסיכולוגיה רפואית    מכתבי תודה    תרומות  

טיפול באילוץ היד - CIMT- forced use

מתוך נפגעי אירוע מוחי בערך 80% שורדים את השלב האקוטי, ולמרות שהרב חוזרים ללכת, הרי ש- 60%-30% לא חוזרים להשתמש ביד הפגועה. תהליך ההחלמה של הגפה העליונה בד"כ יותר איטי מהגפה התחתונה וזה בשילוב התסכול, גורם לכך שהנפגעים נוטים לא להשתמש ביד הפגועה, דבר שגורם לתופעת ה-non use.

עיקרי גישת הטיפול המוצעת היא אימוביליזציה של היד הבריאה (נטרול), על מנת לאלץ שימוש ביד הפגועה. מחקרים הוכיחו שהשיטה יעילה (Wolf ,Taub ;1993, 1989) , עקב התארגנות מחדש של אזורים מוטוריים ותחושתיים של המח ומשפרת את התפקוד המוטורי של הצד הפגוע.

תוצאות מחקרים שנערכו בגישה זו, מוכיחים מעל לכל ספק שלמח יש תכונה של פלסטיות בניגוד לחשיבה הקודמת. בהדמיה תפקודית של המח לפני הטיפול, ייצוג היד הפגועה במח היה קטן בצורה משמעותית מהצד הקונטרה-לטראלי. הייצוג המוחי לא היה עקבי גם אחרי השבוע הראשון (של הטיפול), אולם לאחר שבועיים של טיפול הייצוג המוחי היה מוגדל בצורה משמעותית. כמובן שתוצאה זו לוותה בשיפור משמעותי במיומנות המוטורית.
החוקרים מניחים שהשינויים שחלים בקורטקס וכן בתפקוד המוטורי, הם בעיקר תוצאה של השימוש האינטנסיבי והתדיר של היד הפגועה. מחקרים שחקרו את הגישה הטיפולית הנ"ל, גילו שהשיטה אפקטיבית ביותר בחולים כרוניים. מחקרים חדשים הראו גם שינוי גם בקרב חולים שהיו בשלב החריף של האירוע.

השיטה הטיפולית: בנוסף לאימוביליזציה של היד הבריאה על ידי סד וכפפה לפחות ל- 6 שעות ביום (בהדרגה ולהגיע ל- 90% מזמן העירנות), יש צורך בתרגול אינטנסיבי בזמן זה של היד הפגועה ב- B.a.d.l (בסיסי) ו- I.a.d.l (תפקוד אינסטרומנטאלי), ותרגילים לשיפור התפקוד המוטורי והתחושתי של היד הפגועה. הטיפול נעשה במסגרת אשפוז רגיל או אשפוז יום במשך שבועיים.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009