11.07.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

עמוד שדרה

  תאור כללי    צוות    ניתוחי עמוד שדרה בהנחיה רובוטית    מערכת הנחייה רובוטית    שאלות ותשובות נפוצות  

ניתוחי עמוד שדרה בהנחיה רובוטית

לאחרונה נרכשה ע"י המרכז הרפואי בני ציון מערכת רובוטית מתקדמת לניתוחי עמוד שדרה מתוצרת חברת מזור (Mazor Robotics), המערכת פועלת מתחילת שנת 2014 .
ניתוחי עמוד שדרה שייכים לתחום הניתוחים הייחודי העוסק במגוון בעיות של עמוד השדרה הצווארי/גבי/מותני.
הניתוחים המבוצעים על עמוד השדרה נעים מהזרקות ופעולות זעיר פולשניות (כאלה המבוצעות דרך מחטים או בחתכים מינימליים) ועד לניתוחים גדולים וממושכים הכרוכים בחשיפה נרחבת.
מנתחי עמוד שדרה מגיעים אל היעד הניתוחי במגוון גישות אותן ניתן לחלק לאחוריות (מכיוון הגב) וקדמיות (דרך הצוואר הקדמי, בית החזה או הבטן).
ניתוחי עמוד השדרה יכולים לכלול הכנסת משתלים מסוגים שונים אל החוליות או ביניהן כגון: ברגיי קיבוע, משתלים להחלפת הדיסק או החלפת גוף החוליה.

המשותף לכל סוגי הניתוחים הינה העובדה שהניתוח מתבצע בסביבה מורכבת הכוללת את מערכת העצבים מצד אחד ואיברים פנימיים חשובים ורגישים מצד שני (לדוגמא: כלי דם, איברי הבטן/חזה, עליהם יש להגן במהלך הניתוח). בנוסף, היות ועמוד השדרה ממוקם במרכז הגוף, נושא את משקלו ומשתתף בכל תנועה של מערכת השלד - יש חשיבות גדולה למיקום אופטימלי של המשתלים על מנת להגיע לעמידות ולתפקוד מקסימלי שלהם לאורך זמן.

עד היום ההכוונה/התמצאות בניתוחים הכרוכים בהכנסת משתלים בוצעה באחת משתי דרכים עיקריות:
bul1_1 התמצאות על פי אנטומיה - התמצאות לפי מראה העין והכרת מבנה עמוד השדרה, ללא שימוש 
  במערכות הדמיה.
bul1_1 שיקוף רנטגן - מערכת רנטגן ניידת המוכנסת לחדר הניתוח, מבצעת צילומי רנטגן במהלך
  הניתוח להכוונת המנתחים.

הגישה הראשונה הינה מסוכנת היות ובניתוח המנתח רואה רק חלק מוגבל ממבנה עמוד השדרה כאשר מרבית המבנה מוסתר ע"י הרקמות/איברים סמוכים וההתמצאות מתבססת למעשה על "גישוש עיוור".
הגישה השנייה הינה מדויקת יותר, אך עדיין מוגבלת היות וצילומי הרנטגן מראים תמונות דו-ממדיות בלבד של החוליות בעוד שמדובר במבנה תלת ממדי. לאור זאת, יתכנו מצבים רבים בהם התמונה אינה משקפת את המציאות בצורה טובה ומשתל הנראה כממוקם בתוך החוליה עלול להיות למעשה חיצונית לה ובמיקום המסכן את מערכת העצבים או את המבנים הסמוכים.
לאור כך והצורך הבלתי מתפשר בדיוק ובבטיחות בניתוחי עמוד שדרה, פותחו בשנים האחרונות מערכות שונות להכוונה בניתוחים אלה. המערכת הרובוטית מתוצרת חברת MAZOR אשר נרכשה לאחרונה ע"י המרכז הרפואי בני ציון, מייצגת את הקו המוביל של מערכות ההכוונה לניתוחי עמוד שדרה בעולם. מדובר בפיתוח ישראלי אשר נבט בטכניון. הרעיון מאחורי המערכת הינו שילוב של מערכת תכנון המאפשרת לבצע מיקום משתלים בעמוד השדרה באופן וירטואלי (על גבי צילומי CT של המטופל) בעזרת תוכנה מיוחדת. התכנון יכול להתבצע גם מחוץ לבית החולים בעזרת כל מחשב עליו מותקנת התוכנה.


לאחר התכנון, מועברת "תוכנית הניתוח הווירטואלי" למחשב תחנת העבודה הניידת הממוקמת בחדר ניתוח (על גבי USB/CD , או דרך חיבור לרשת מחשב של ביה"ח). תחנת העבודה מחוברת לזרוע רובוטית קומפקטית, המעוגנת לשולחן הניתוח ו/או לגוף החולה. הזרוע הרובוטית נעה לפי תוכנית הניתוח שהוטענה לתחנת העבודה ומכוונת את המנתח להכנסת המשתלים בדיוק מקסימלי.
הניתוח אמנם מבוצע על ידי המנתח, אך המערכת הרובוטית היא זו שמכוונת אותו ומאפשרת לו לבצע את הניתוח בדיוק בהתאם לתכנון שבוצע על גבי תוכנת המחשב.

מערכת MZOR מאפשרת שילוב של תכנון ניתוחי לפרטי פרטים, ולאחר מכן את יישום התוכנית באופן מדויק בשטח, וזו גדולתה. יכולותיה המתקדמות של המערכת הרובוטית חשובות במיוחד בשלושה תחומים עיקריים של ניתוחי עמוד שדרה:
bul1_1 ניתוחי דפורמציות (עקמת, קיפוזיס, עיוותים מולדים במבנה החוליות וכדומה). 
bul1_1 ניתוחי רביזיה (ניתוחים חוזרים). 
bul1_1 ניתוחים זעיר פולשניים.

בניתוחי דפורמציות מדובר בחוליות בעלות מבנה ומיקום מעוותים כך שהסתמכות על "הכוונה אנטומית" הנה בעייתית מאד וגם צילומי הרנטגן בד"כ נותנים תמונה מעוותת ולא מדויקת. כתוצאה מכך הסיכון לפגיעה במערכת העצבים או במבנים הסמוכים לעמוד השדרה הינו מוגבר.
בניתוחי רביזיה, לאחר ניתוחים קודמים בעמוד השדרה, האזור מצולק ומבנה החוליות שונה מהמבנה המקורי וגם כאן התמצאות על פי אנטומיה או צילומי רנטגן הינה בעייתית והסיכון לפגיעה מוגבר.
בשני המצבים הללו - היכולת לתכנן נתיב בטוח להכנסת המשתלים והיכולת ליישם תוכנית זו במהלך הניתוח באופן מדויק הופכות את הניתוח לקל יותר ובטוח בהרבה.
ניתוחים "זעיר פולשניים" מבוססים על הכנסת המשתלים דרך חתכים קטנים, תוך גרימת מינימום נזק לשרירי הגב, קבלת תוצאה קוסמטית טובה יותר וקיצור זמן השיקום. הקושי בניתוחים אלה הינו הצורך לבצע ניתוח דרך "חור המנעול" מבלי להתפשר על איכות הניתוח עצמו. בניתוחים הזעיר פולשניים המנתח תלוי מאד בצילומי רנטגן במהלך הניתוח, כתחליף ליכולת לראות באופן ישיר את שדה הניתוח. התוצאה הינה חשיפה מוגברת לקרינה וכן, קושי טכני, בעיקר במצבים בהם לא מתקבלת תמונה רנטגנית אופטימלית.
המערכת הרובוטית מאפשרת ביצוע ניתוחים זעיר פולשניים באותה רמת דיוק המושגת בניתוחים "פתוחים" ותוך ביצוע כמות מזערית של צילומי רנטגן.
במרכז הרפואי בני ציון מבוצעים באופן שוטף ניתוחי עמוד שדרה צוארי/גבי/מותני לכל סוגיהם, עם דגש על גישות זעיר פולשניות במקרים המתאימים. עם הכנסת המערכת לשימוש שוטף מתחילת שנת 2014, מתייצב המרכז הרפואי בני ציון בחזית הטכנולוגיה העולמית בתחום ניתוחי עמוד השדרה. החלטת הנהלת המרכז הרפואי בני ציון לרכוש את המערכת מייצגת את ההכרה בתחום ניתוחי עמוד השדרה כתחום כירורגי מוביל וכן, את ההבנה העמוקה לצורך הבלתי מתפשר בדיוק ובבטיחות מקסימליים בתחום זה.

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009