01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

פנימית ג'

  תיאור כללי    צוות    גריאטריה    מכתב תודה  

גריאטריה

הזקן המאושפז - האתגר
כמחצית מבני ה - 65 ומעלה שחיו אי פעם על פני כדור הארץ חיים היום. עובדה זו משקפת אולי בצורה המוחשית ביותר את הזדקנות האוכלוסייה הגלובלית.
אוכלוסיית ישראל, שתוחלת החיים בה היא מהגבוהות בעולם, מזדקנת אף היא בקצב ניכר. החולה אצלנו היום הוא זקן יותר ובעתיד יהיה יותר ויותר זקן.
האם אנחנו מוכנים לקראתו ? האם למערכת הרפואה המתקדמת והמתוחכמת שלנו, שמשכילה להאריך את החיים עוד ועוד, יש כלים להתמודד עם זקניה מאריכי הימים?

מה מיוחד במטופלים זקנים ?
שני המאפיינים החשובים ביותר המייחדים את המטופל הזקן הם ירידה ברזרבה ותחלואה נלווית
(co - morbidity).
הזדקנות נורמאלית קשורה לשינויים פיזיולוגיים בכל מערכות הגוף. השינויים הם רבים ומגוונים. כל מערכת בגוף משתנה באופן מעט שונה, אך קיימים מאפיינים דומים: תכולת המים יורדת במערכות הגוף השונות, דבר המתבטא בעיקר בהפיכת הפרשות הגוף לצמיגות יותר (נטיית יתר ליצור "פקקים" באוזניים, ונטייה לעצירות הן שתי דוגמאות אופייניות) ולקרומים; שרירים שונים הופכים לקשיחים יותר ולפחות גמישים (לדוגמא, עור התוף באוזן ונאדיות הריאה, שריר הלב, הסרעפת והשרירים בעין, למשל); קיימת נטייה להסתיידות הן של דפנות כלי הדם והן של סחוסים; המפרקים עוברים שינויים ניווניים (החל מהמפרקים הזעירים בין עצמימי השמע באוזן, וכלה במפרקי הירכיים).

ביום - יום יתכן כי השינויים האלה לא יבואו כמעט בכלל לידי ביטוי, אך בכל מצב בו האדם נדרש לרזרבה של אחת מהמערכות - מאמץ גופני, התרגשות, חום, למשל, המערכת האחת עלולה להיכשל ולגרור אחריה כשל של מערכות אחרות. כך, לא נדיר כלל לטפל בחולה זקן שלקה "רק" בדלקת בדרכי השתן, ובמהלך מחלתו התפתחו גם אוטם בשריר הלב ואי ספיקה נשימתית.
התחלואה הנלווית מסבכת את העניין עוד יותר. שכיחותן של רוב המחלות הכרוניות עולה עם הגיל, ולכן פעמים רבות כאשר המטופל הזקן נכנס לחדר המיון עם מחלה חריפה אחת, הוא נושא על גבו "שק" כבד של מחלות כרוניות ושל תרופות, שהופכות את הטיפול בו למורכב הרבה יותר.

ועוד לא דיברנו על תפקוד
הירידה ברזרבה במערכות השונות ובעיקר, במערכת השלד - שריר ובמערכת העצבים המרכזית (המוח) וכן, מחלות של המוח ששכיחותן עולה עם הזקנה גורמות לירידה התפקודית האופיינית לזקנה. רבים מהזקנים המאושפזים זקוקים לעזרה בתפקודי היום-יום הבסיסיים.
גם ירידה תפקודית משנית לאשפוז (שנקראת גם deconditioning) שכיחה מאוד. המחלה עצמה, האשפוז במקום לא מוכר, אכילה ושינה לא מספקות, ריבוי תרופות, ריתוק למיטה, וחיבור לצינורות ולמכשירים תורמים כולם לתופעה.
מצבם של אחוז משמעותי מהזקנים המגיעים לאשפוז מהבית מתדרדר, והם נזקקים בסיומו להשמה במוסד.

האם אפשר לעשות את זה טוב יותר?
מודעות לירידה ברזרבה במערכות הגוף של הזקן ולמורכבות הטיפול בו היא המפתח לשיפור.
יועץ גריאטרי יכול לסייע לצוותים במחלקות בית החולים הכללי בזיהוי הבעיות האופייניות למטופלים הזקנים ובהתמודדות עימן.
חשוב מאוד להגדיר את מצבו התפקודי של הזקן מיד עם הקבלה לבית החולים ולהכיר בשמירה שלא יתדרדר כאחת ממטרות האשפוז החשובות.
האויב הגדול ביותר של השמירה על התפקוד בעת אשפוז הוא הריתוק למיטה (או אי - מוביליזציה). כדי להילחם בריתוק למיטה נדרשת עבודה משותפת של אנשי צוות רב מקצועי: אלונקאים שיורידו מהמיטה, פיזיותרפיסטים שיתרגלו הליכה וצוות סיעודי שיעודד ויתמוך.
במחקרים של מרכזים רפואיים גדולים בעולם הצליחו להראות כי גיוס והכשרת צוותים מקצועיים ומתנדבים המפעילים באופן יזום וסדיר את החולים הזקנים, שיפרו מאוד את התוצאות התפקודיות של האשפוז.
במציאות החיים במערכת הבריאות הציבורית הישראלית הכורעת תחת העומס, ריתוק למיטה הוא פעמים רבות ברירת המחדל.
כדי לשפר את איכות הטיפול שמקבלים הזקנים בבתי החולים בישראל, נדרשת הגדרת מדיניות אחידה, המחייבת את כלל הגורמים המטפלים, ומציבה את התפקוד במרכז. 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009