08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

פסיכולוגיה רפואית

  תיאור כללי    צוות    מכון גסטרו    מחלקת ראומטולוגיה    מחלקת כירורגיית ילדים    מחלקת ילדים    מחלקת שיקום ושיקום יום    המרפאה לטרשת נפוצה    מרפאת פרקינסון    המרפאה לפסיכולוגיה רפואית    סומטיזציה  

סומטיזציה

סומטיזציה היא הפרעה נפשית ממושכת המתחילה בגיל צעיר יחסית (מתחת לגיל 30) המתאפיינת בתלונות סומטיות חוזרות ונשנות, הבאות וחולפות ואשר קשורות לחוויות קשות ולרצון עז לקבל עזרה מרופא. הסובל מהפרעה זו פונה אל הרופא בשל תלונותיו הגופניות, אולם לא נמצאת שום מחלה גופניות היכולה להסביר את המחושים והתסמינים שהוא מציג. התלונות מוצגות בצורה דרמטית, מוגזמת או מעורפלת ובלתי ברורה. לפעמים מהוות תלונות אלה חלק מהיסטוריה רפואית מסובכת אשר גרמה לאבחנות שונות מצד רופאים שונים.

התלונות קשורות לאיברים ולמערכות שונות ומגוונות כגון: כאבי ראש, עייפות, דפיקות לב, התעלפויות, בחילות, הקאות, כאבי בטן, הפרעות בעיכול, אלרגיות, קשיים בבליעה, קושי באחד החושים, הפרעות בזיכרון, קשיים בהליכה וחולשת שרירים, קשיים בהטלת השתן, כאבים בזמן הווסת, אי סדירות בווסת, הקאות חזקות בזמן ההיריון, קשיים וחוסר הנאה עד כדי כאבים בזמן יחסי מין, כאבים בחלקי גוף השונים.

חולים רבים עם סומטיזציה סובלים גם מתסמינים של מצוקה נפשית כמו חרדה ודיכאון , אך לא מדווחים לרופא על חוויות אלה. רובם לא מודעים לקיום הקשר בין התסמינים הגופניים לבעיות פסיכוסוציאליות. הם מדווחים על בעיות גופניות, ומסרבים להכיר בכך שיש אצלם סימנים של הפרעות נפשיות. אמנם, לחלק מהמטופלים עם סומטיזציה יש גם מחלות גופניות, אך הן עדיין לא מסבירות את ריבוי הסימפטומים הדרמטיים המדווחים. אצל הרוב המכריע לא ניתן לאבחן מחלות גופנית.

ההנחה היא כי מבין המטופלים הפונים לקבלת עזרה רפואית, חלק ניכר סובל למעשה מבעיות שונות לגמרי מאלה שבגינן פנו לבקש לעזרה, אלא שהם סובלים מצורות שונות של סומטיזציה. מבין מבקרי מרפאות קופ"ח בגיל העבודה שיעור המטופלים כאלה עלול להגיע לכ - 30%.

סומטיזציה היא נטייה לחוות מצוקה או דחק נפשי בצורת תופעות פיזיות. התהליך מתרחש לפי דפוס מסוים, ראשית, הפרט לא מאפשר לעצמו ביטויי התרגשות והבעת רגשות אותנטיים על מנת לשמור על "קור רוח", או כדי להפגין "שליטה מוחלטת" בעיניי הסובבים. כתוצאה מכך, האמוציות והרגשות "העצורים" באים לידי ביטוי במחושים גופניים הנתפשים כמחלה הגופנית. הבעיה מחמירה ומעמיקה כאשר דפוס התנהגות פתולוגי זה הופך להיות הרגל קבוע וזמין. עם הזמן, מצטברים שינויים פיזיים אשר עלולים להביא להתפתחות המחלה הגופנית האמיתית, או להפרעה פסיכוסומטית מורכבת.
במאמר זה אתייחס לתופעת היאטרוגינית התורמת להיווצרות הבעיות הפסיכוסומטיות.

מי מאתנו לא נוכח לדעת או שמע על הסיטואציה הבאה: רופא בקופ"ח לאחר ששמע את תלונותיו של החולה ולאחר בדיקתו אומר: הכול בסדר, אבל... כדאי לעשות בדיקות מעבדה ו/או צילומי רנטגן, או בדיקות אחרות. מצד אחד, קיימת האמירה שהכול "בסדר" אך מצד שני, ניתנת הפניה לסדרת בדיקות. סיטואציה זו עלולה לבלבל מטופלים, במיוחד את אלה שנמצאים במתח. הסובל מתופעת הסומטיזציה ("החולה הבריא"), עלול לפתח חרדות וחשדות מיותרים ואף לאבד אמון ברופא שלו. למרות זאת המטופל תלוי ברופא וחש שהוא נאלץ למלא אחרי הוראותיו. מצב הדחק שנוצר עלול לגרום לתגובות מצוקה נפשית נוספות, ולהוביל להיווצרות סימפטומים גופניים ונפשיים נוספים. הבעיה ששרשרת המחדלים לא תמיד נעצרת אצל רופא המשפחה. גם הרופא המומחה בתחום הרפואה המקצועית לעיתים מפנה את המטופל לבדיקות ולבירורים נוספים מיותרים. התוצאה העגומה של "טרטור" בבדיקות עלול לשמר את המחלה לאורך זמן רב ולגרום למטופל סבל מתמשך.

לפני מספר שנים פנה אלינו, ביוזמתו, בחור בשנות העשרים המוקדמות לחייו עם תסמיני דיכאון וחרדה. הוא היה מאוד מוטרד ממחלתו הגופנית אשר באה לידי ביטוי בכאבים עזים באזור הירכיים, העכוז ואיברי המין. הבעיה פגעה מאד באיכות חייו ובתפקודו. לאחר פעולות אבחון ראשוניות, אינטייק מעמיק ובדיקת רופאה פסיכיאטרית מומחית, התרשמנו שהמטופל סובל מבעיה פסיכוסומטית והצענו לו את עזרתנו. המטופל הודיע שהחליט קודם לבצע את כל הבירורים הגופניים שנקבעו לו בקופ"ח וביטל את התור שנקבע לו במרפאה. כעבור כשנה וחצי הוא חזר אלינו במצב נפשי וגופני קשה מאוד, חסר אמון ברופאים ובמוסדות הבריאות. הוא היה בדיכאון קשה עם מחשבות אובדניות, נאלץ להקפיא את לימודיו מאחר והתווספו הפרעות שינה ובעיות תפקוד, כולל בעיות התפקוד המיני אשר פגעו ביחסים הזוגיים שלו. בנוסף הוא נקלע למשבר כלכלי חמור מפני שבזבז את כספיו על הבדיקות הרבות שחלקן לא ממומנות ע"י קופ"ח. הוא סיפר על אותה שרשרת "טרטורים" של נדידה בין רופאים בניסיון לקבל עזרה וטיפול. המדהים הוא, שכל רופא מומחה איבחן את המטופל כסובל ממחלה בתחום התמחותו. כמו כן, בוצעו בו טיפולים רבים ופעולות אבחון שונות, לרבות פעולות פולשניות וכואבות מאוד.

מוזר ועצוב שאף לא אחד מהרופאים שטיפלו בו שם לב לריבוי האבחנות גם כאשר חלקן היו לעיתים אבחנות מנוגדות. בהתבסס על בעייתו ועל סיפור חייו, הוא אובחן כסובל מהפרעת כאב פסיכוגנית. במרפאתנו קיבל טיפול רב מערכתי, מאוד אינטנסיבי ומורכב: שיחות פסיכותרפיה אינטנסיביות, טיפולים תרופתיים, נעשו התערבויות פסיכוסוציאליות. כעבור כחודשיים-שלושה השתפר מצבו בכל המובנים: תפקודו השתפר, הוא חזר ללמודים, מצא עבודה טובה במקצועו ויצר זוגיות חדשה לשביעות רצונו. לו היה מופנה לטיפול בזמן, היו נמנעים ממנו סבל ואכזבה מיותרים.

 

 


 

 
 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009