23.06.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אולטרה סאונד נשים

  תיאור כללי    צוות    בדיקות אולטרה סאונד בהריון    סיור וירטואלי  

תיאור כללי

יחידת האולטרה סאונד פועלת במסגרת מחלקת נשים ויולדות בבית החולים בני ציון במתן שירות
קליני - אבחנתי, בהוראה ובמחקר.

היחידה מוכרת ע"י המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל להוראת אולטרה סאונד מיילדותי וגינקולוגי למשתלמים במסגרת ההתמחות במיילדות וגינקולוגיה.

ביחידה 3 מכשירי אולטרה סאונד המקיפים את כל טווח הישומים הנדרשים לבדיקות השונות (כולל בדיקות דופלר, מיפוי זרימות בצבע, הדמיה תלת - מימדית ואופציות לעיבוד הממוחשב של התמונות).

 

אולטרה סאונד תלת מימדי

האולטרה סאונד התלת מימדי, על אף שהינו נפוץ בין יחידות האולטרה סאונד בשנים האחרונות, עדיין נחשב בקהל הרחב כגימיק. נשים רבות שואלות לפני הבדיקה אם אכן התוספת התלת מימדית מביאה תועלת. שאלה דומה מועלית לא פעם גם על ידי הסגל הרפואי. במשך למעלה משש שנים שבהן אנו משתמשים בתלת מימד נתקלנו במקרים רבים שבהם לתלת מימד היה חלק חשוב בגילוי מומים או שהיה המפתח היחידי לאבחנה.

גילוי מוקדם של מומי גפיים: במשך השליש הראשון של ההיריון, במיוחד בשבוע 8 - 11, רוב הבודקים מסתפקים במדידת אורך העובר ובאישור פעילות ליבו. מומי גפיים כגון חסר או עיוות של הירכיים, השוקיים, הזרועות והאמות לרוב לא יתגלו בתקופה זאת בדו מימד. בסריקה תלת מימדית מהירה יתגלו מומים כאלה בקלות.

אבחון מחלות שלד וסוגי גמדות שונים: אולטרה סאונד דו מימדי משמש בהצלחה למדידת אורך הגפיים אבל מסיבות שונות יכולתו מוגבלת מאד בהדגמת צורת העצם. סוגי גמדות שונים מתאפיינים בצורות עצם מסוימות שלעיתים אף מקדימות את הירידה באורך. האבחנה של סוג הגמדות המסוים (יש כמה מאות כאלה) תלויה לא פעם בצורת העצם. יכולתו של התלת מימד בתחום זה טובה לאין שיעור מדו מימד.

תפרי הגולגולת: סגירה מוקדמת של תפרי הגולגולת עלולה להביא לעיוות משמעותי של צורת הגולגולת ולעיתים גם לאבחנה של תסמונות מסוימות. מאחר והגולגולת אינה מישורית, אבחנה זו קשה ביותר
בדו - מימד, אך קלה בתלת מימד.

מומים באצבעות: בשליש הראשון של ההיריון האצבעות רוב הזמן ישרות ולכן ניתנות לבדיקה גם בדו מימד. אולם בהמשך, תנוחת כף היד היא של אגרוף קפוץ המקשה על בדיקה מהימנה בדו מימד. בדיקת כף היד בתלת מימד קלה בהרבה ואינה תלויה במנח האצבעות. כמו כן ניתן להשתמש בתלת מימד בזמן אמיתי (4D) על מנת "לתפוס " את פרק הזמן הקצר (1-2 שניות) שבו העובר מיישר את אצבעותיו.
קיימות תסמונות שבעטיין העובר אינו מסוגל ליישר את האצבעות וגם בהקשר זה תלת מימד עדיף בהרבה על דו-מימד.

מישורים בלתי נגישים: לצורך אבחון מצבים מסוימים יש צורך בחתכים דו מימדיים שלא תמיד ניתן לקבלם עקב מנח העובר או סיבה אחרת. בתלת מימד ניתן לדגום את כל הנפח ולקבל באופן וירטואלי כל חתך רצוי מתוך הנפח שנדגם.

מומים עדינים בפנים: מומים כאלה מאפיינים מגוון רחב של תסמונות וגילוין בדו מימד קשה ולעיתים בלתי אפשרי. בתלת מימד מלאכה זו קלה בהרבה.

בדיקת הלב ומערכת כלי הדם: טכניקות חדשות בתלת מימד מאפשרות בדיקה של כלי הדם והלב המדמה צינתור וזאת ללא כל הכנסה של חומר ניגוד . ההדמיה התלת מימדית מאפשרת בנוסף, גילוי מומים של כלי הדם הראשיים שדו מימד יתקשה לגלותם.

 

רופא אחראי
פרופ' צבי ליבוביץ
מיקום
קומה 8
 טלפונים
04-8359200
אימייל                                            
natalia.zimerman@b-zion.org.il

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009