23.06.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אורולוגיה

  תאור כללי    צוות    דפי הסבר    טיפול בגידולי הכליה על ידי קריואבלציה    ניתוח כריתת כיס השתן    אבנים בדרכי השתן    NEPHRECTOMY - כריתת כליה    טכנולוגית סינרגו    הגדלה שפירה של הערמונית    פעילות יתר של שלפוחית השתן    פריצת דרך בטיפול באין אונות והפרעות בזיקפה    טיפול מתקדם לסרטן הכליה    שירות אורולוגית ילדים    רפואה משלימה במחלקה האורולוגית    קבוצת תמיכה    כתבות    מכתבי תודה  

פעילות יתר של שלפוחית השתן

תסמונת פעילות היתר של שלפוחית השתן מתאפיינת בהפרעות של תכיפות ושל דחיפות במתן השתן, לעיתים עד כדי איבוד לא רצוני של שתן וצורך לקום בלילה למתן שתן. תופעה זאת קיימת אצל נשים וגברים, ושכיחותה עולה עם הגיל, ככל הנראה בשל שינויים כרוניים בעצבוב שלפוחית השתן, שינויים בדופן השלפוחית וברצפת האגן. שכיחות התסמונת דומה לשכיחותן של מחלות לב, אסטמה וסכרת.

הפגיעה באיכות החיים של הלוקים בתסמונת זאת אינה רק בשל הצורך המתמיד לתת שתן אלא גם כתוצאה מתסמינים נלווים כגון: דיכאון, כעס ותחושת ערך עצמי ירודה. לעיתים קרובות, אנשים הסובלים מפעילות יתר של שלפוחית השתן נמנעים מפעילות גופנית ומפעילות חברתית מחשש שיביכו את עצמם בשל בריחת שתן. הימנעות מיציאה מהבית מחמירה את מצבם של הלוקים בתסמונת.

על אף העלייה בשכיחות התופעה ככל שעולה הגיל, ניתן למצוא גם אנשים צעירים הסובלים ממנה.
הגורמים לפעילות יתר של השלפוחית אינם תמיד ברורים. ככל הנראה מדובר בשינויי בעצבוב השלפוחית, שינויים בשריר השלפוחית ובתהליכים דלקתיים וניווניים של רצפת האגן. בכל מקרה של הפרעה כזו, יש צורך לבדוק האם קיימים גורמים "הפיכים" שעל ידי טיפול מתאים בהם ניתן להקל על המטופל.

בעת בירור הבעיה, כדי ללמד על חומרת הבעיה ומאפייניה יש לקבל פרטים מהמטופל המתייחסים למשך הבעיה, למאפייניה, למחלות נלוות, לטיפולים תרופתיים אחרים אותם מקבל המטופל. יש לברר האם היה נסיון קודם לטפל בבעיה, באיזה אופן ובאיזו מידה של הצלחה. לעיתים, על מנת לקבל מידע מדויק ככל הניתן, יבקש הרופא מן המטופל לנהל "יומן השתנה" שהוא למעשה רישום הנעשה במשך 24 - 48 שעות של כמויות השתייה, זמנים ונפחים של מתן השתן.
הבדיקה הגופנית יכולה להצביע על תהליכים ניווניים ברצפת האגן, על תהליכים דלקתיים ועל שינויים הורמונאליים העלולים להחמיר את הבעיה.

על פי תסמיני המטופל והבדיקה הגופנית יתחיל הרופא, בדרך כלל, במתן טיפול תרופתי. קיימים כיום מספר תכשירים שמטרתם להקל על תופעות הדחיפות והתכיפות. לעיתים, התגובה לתרופות אלה אינה מספקת או שתופעות הלוואי לתרופות אינן נסבלות על ידי המטופל . אם לא מושגת הטבה מספקת, יש צורך לקבל מידע מדויק יותר על פעילות מערכת השתן התחתונה וזאת באמצעות בדיקה אורודינמית.

הבדיקה האורודינמית היא בדיקה שמבוצעת במסגרת אמבולטורית ובמהלכה מוחדרים שני צנתרים עדינים לשלפוחית השתן ולחלחולת. באמצעות צנתרים אלה ניתן לבדוק את פעולת מערכת השתן בזמן מילוי השלפוחית ובזמן ההתרוקנות. הבדיקה אינה כואבת ומספקת מידע רב על מאפייני הבעיה ממנה סובל המטופל.

טיפולים נוספים אפשריים לפי הצורך:

הזרקת BOTOX - בדיקה המבוצעת במסגרת אמבולטורית. ניתן להזריק לשריר השלפוחית תכשיר הקרוי BOTOX שהוא למעשה רעלן הנמצא בשימוש הולך וגובר לטיפול בתסמינים שונים כגון טיפול בקמטים ותיקון פזילה. ה - BOTOX פועל באמצעות חסימת הקשר בין העצב לשריר. הזרקתו לשריר השלפוחית מביא להורדת סף הרגישות של השלפוחית, דבר המביא להקלה בתסמינים למשך כשישה ועד תשעה חדשים. אחרי תקופה זו יש לחזור על הטיפול.

נאורומודולציה - במהלך שני העשורים האחרונים, קיימת הכרה גוברת והולכת כי לפחות חלק מהתסמינים של פעילות היתר של השלפוחית מקורם בבעיה עצבית שבחלקה מושרית על השלפוחית ובחלקה נגרמת על ידי השלפוחית עצמה. במצבים אלה ניתן להשתיל מעין קוצב לשלפוחית, שלמעשה "מסדיר" את פעולת השלפוחית - באופן הדומה לקוצב לב המסדיר את קצב פעולת הלב. לפני השתלת קוצב כזה נעשית בדיקת התאמה בה התאמה בה בפעולה מרפאתית פשוטה והפיכה מוכנסת אלקטרודה זמנית. האלקטרודה הזו מחוברת לקוצב חיצוני. מטופלים שתוך ימים ספורים מרגישים ירידה משמעותית בתסמינים, מתאימים להשתלת קוצב קבוע.
כיום יש בידינו מידע המצביע על כך כי בעזרת קוצבים מסוג זה ניתן להגיע לתגובה טובה ומתמשכת בלמעלה ממחצית מהמטופלים.

לסיכום, התסמונת של פעילות היתר של שלפוחית השתן הינה שכיחה מאוד וגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של הסובלים ממנה. יש לפנות לאורולוג כדי לשלול גורמים העלולים להחמיר את הבעיה ולטפל בהתאם. קיימים כיום תכשירים תרופתיים והתערבויות זעיר - פולשניות היכולים להקל במידה ניכרת את תסמיני המטופל ולשפר את איכות חייו. 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009