29.11.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אורתופדיה

  תאור כללי    צוות    אורטופדית ילדים ותיקון עיוותים בשלד    פגיעות ספורט וארתרוסקופיה    כתף ומרפק    עמוד שדרה    טראומה ושברים    קרסול וכף רגל    החלפת מפרקים    כירורגיה של היד    טיפולים פסיכולוגיים    כתבות    מכתבי תודה  

אנקת גבהים

הן "עושות לך עיניים" מחלון הראווה שבחנות, מנצנצות ומסנוורות ברצועותיהן הכסופות הדקות, בעקב הסטילטו המדהים, בצורתן המשופעת והאלגנטית. את חייבת לקנות אותן לעצמך, את פוסעת פנימה לחנות, משילה מכפות רגליך את הסנדלים השטוחים בהם צעדת, ומבקשת מהזבנית למדוד את זוג נעלי העקב הנכספות. כשהן מגיעות, מכורבלות בקופסת הקרטון האדומה, זוהי אהבה ממבט ראשון. את מתרוממת על שבעה ס"מ שנוספו לגובהך בין רגע, נעמדת מול המראה ומרגישה מיליון דולר. יש רק בעיה אחת שצצה כשאת מתחילה להדס ברחבי החנות - מאוד לא נוח לך. לא נוח לך בכף הרגל ואי הנוחות מזדחלת גם לכיוון הברכיים והגב. עכשיו הדילמה, במה לבחור - ב'לוק' או בבריאות ?אמנם נעלי עקב הן אחת מהדרישות הבסיסיות של האופנה בשנות האלפיים, אך האם בדקתן מה הן עושות לבריאות שלך?

היו אלה גברי האצולה במאה ה - 13, שהמציאו נעלי עקב שיעזרו להם לאחוז בברזלי אוכף הסוס מבלי להחליק. במאה ה - 14 אנשי האצולה הדביקו חתיכות עץ עבות לנעליהם על מנת שלא לדרוך בזוהמה שעל המדרכות (נעלי העקב הומצאו עוד לפני המצאת פתחי הניקוז ותעלות הביוב). ב - 1955 המציא המעצב רוג´ר ויויאר את עקב ה"סטילו" (פיגיון, בלשון העם) עבור חברת האופנה DIOR, סוג עקב זה מהווה סנסציה עד היום בקרב נשים.

יתרונות נעלי עקב - האם יש? לא הרבה, אבל חייבים למצוא יתרון בכל דבר ,לא?! ובכן, הן משוות לרגל האישה מראה ארוך וצר יותר, מראה נשי ומפתה יותר. הרעיון מאחורי צורת עיצוב זו הוא אשליית חוש הראייה הגורמת למתבונן לחשוב שהרגל ארוכה ורזה יותר. הן מעניקות שינוי חזותי בכך שהן גורמות לאישה להיראות גבוהה יותר וכף רגלה נראית קטנה יותר, דבר שנחשב למושך ולסקסי בעיני הגברים (עוד מימי הגיישות ביפן). ד"ר מריה קריוטו , מאוניברסיטת ורונה, מצאה במחקרה כי הליכה בנעלי עקב מחזקת את שרירי רצפת האגן, מסייעת בשליטה על הסוגרים ומונעת את צניחת הרחם ושלפוחית השתן. כמו כן, הליכה בנעלי העקב מסייעת לתפקוד מיני תקין ולאורגזמות נמרצות יותר.

אז בכל זאת מה הבעיה או ליתר דיוק מהן הבעיות?
bul1_1 שינוי האנטומיה והפיזיולוגיה של עמוד השדרה - עקב חלוקה לא נכונה של משקל הגוף והטית
  הגוף באופן לא טבעי. גוף האישה מקושת מטבעו. כשנועלים נעלי עקב, החלק האחורי של 
  הישבן עולה כלפי מעלה ומחריף את הקשת, מרכז הכובד עובר קדימה ומופיעים כאבי גב.
  נעילת נעלי עקב עלולה לגרום אף לפריצות דיסק.  
bul1_1 שחיקת סחוסים בברכיים - עקב המשקל הרב שמוטל עליהם בשל חלוקה לא מאוזנת של משקל    הגוף.
bul1_1 קיצור רקמות - כגון גיד אכילס. למרות שהרגל נראית ארוכה יותר, גיד אכילס, שרירי הסובך    
  והרקמות באחורי הברך ובקדמת הירך מתקצרים. 
bul1_1 עיוותים שונים במבנה העצמות של אצבעות כף הרגל.
bul1_1 פגיעות ברחם, עקב הקטנת זווית בין הירך לאגן, דימום מוגבר בזמן וסת, תופעות קדם וסתיות
  וכו'.
bul1_1 פצעים ויבלות באצבעות כף הרגל.
bul1_1 תחושת שריפה באצבעות הרגליים (תופעה נוירולוגית) עקב לחץ מתמיד של הנעל על
  האצבעות.
bul1_1 שברים ונקעים עקב נפילות בשל חוסר שיווי משקל (א.מלמד, 2008).

מטרת הנעליים שאנו נועלים היא לספק הגנה ובטיחות לכפות הרגליים, ולשמור על צורת הליכה תקינה. מסתבר שבעיות ועיוותים בכפות הרגליים אופייניים בעיקר לנשים, והסבר אפשרי לתופעה נעוץ בסוג הנעליים. נשים נועלות נעליים צרות ובעלות עקבים גבוהים ואילו גברים נועלים נעליים שטוחות ורחבות ולכן ידידותיות יותר לכף הרגל.
אחת מהבעיות שאנו נתקלים בהן במחלקה האורטופדית, הינה עיוות בכף הרגל שנקרא HALLUX VALGUS או בעברית בוהן כלובה. זהו עיוות שבו הבוהן הגדולה בכף הרגל סוטה כלפי חוץ.על פי א.חדש (2010), העיוות נחשב למחלה של האדם המודרני, נועל הנעליים (בעיקר בקרב נשים). רקמת עצם שמתפתחת סביב מפרק הבוהן כלפי חוץ ודוחפת את הבוהן כלפי האצבע שלידה, לעיתים מסובבת אותה כך שגורמת לבוהן להידחף מתחת או מעל האצבע שלידה. נוצר עיוות בעצמות ובאצבעות עצמן, ומתהווה בליטה כלפי חוץ בבסיס הבוהן.
ישנם מספר גורמים לתופעה - נטייה גנטית, מבנה אנטומי (לדוגמא, פלטפוס), גמישות יתר של רצועות כף הרגל, בעיות נוירולוגיות ובעיות עצב - שריר כגון: טרשת נפוצה, שיתוק מוחין, דלקת מפרקים.
מימד מרכזי בהיווצרות העיוות ובקצב החמרתו הינו סוג הנעליים, במיוחד נעליים עם קדמת נעל צרה ועקב גבוה. בטווח הקצר הנזק אינו מורגש והגוף מסתגל לתנאים החדשים, אך בטווח הארוך, מגיל 40 ומעלה, נשים מתחילות לשלם את מחיר ההליכה בגבהים.

העיוות שכיח בקרב 2% - 4% מכלל אוכלוסיית העולם המערבי, מהם מעל 80% יסבלו מעיוות דו צדדי (בשתי כפות הרגליים). השכיחות גבוהה פי 3 בקרב נשים והיא עולה עם הגיל. במחקר שהשווה בין נשים בחברה המערבית לבין אוכלוסיות כפרים בהודו ובסין, בהן לא נועלים נעליים, נמצא כי במערב - 70% מהנשים סובלות מבעיות ומעיוותים בכף הרגל ואילו בכפרים, שם צועדים יחפים - התגלו בעיות רק בקרב 2% מהאנשים. באפריקה, שם עדיין שלטת אופנה יותר "יחפנית", רוב הסובלים מבוהן כלובה הם אנשים שסובלים מבעיה עצבית.
הסימפטומים הינם כאב חזק בצד החיצוני של הבוהן ובאזור הבליטה, עקב לחץ מתמיד על עצב
ה - medial dorsal cuteness. העצם הבולטת מתחככת בשולי הנעל ויוצרת דלקת כרונית במקום, אודם ונפיחות. כמובן, לא ניתן להתעלם מהפגם האסתטי אשר לרוב בעטיו מגיעות הנשים לטיפול.
הטיפול יכול להיות שמרני, כמו הליכה עם נעליים בעלי תיבת בהונות רחבה, סדים ומדרסים למיניהם. היעילות של שיטות אלה היא נמוכה למדי. הטיפול אשר מביא לתוצאות הטובות ביותר הינו הטיפול הניתוחי. ישנן כמאה שיטות ניתוחיות מהן 4 - 5 שיטות נפוצות יותר, כגון
ה - OSTEOTOM אופי הניתוח דומה במהותו לניתוח לאיחוי שבר וכולל ניסור העצם הבולטת וניסור ראש המסרק, ולאחר מכן הסטת הבוהן הגדולה אל עבר שאר הבהונות, תוך יישור הציר שלה, על ידי קיבועו בפין מתכת. הניתוח מבוצע דרך חתך של כחמישה סנטימטרים.

ההחלמה המלאה מהניתוח עד לדריכה מלאה על הרגל נעה בין ארבעה לשישה שבועות ודורשת שיקום פיזיותרפי מתאים, הכולל הליכה בעזרת הליכון או קביים לשמירה על יציבות, ונעילת נעל מיוחדת (נעל DARCO), המיועדת להפחתת הלחץ בקדמת הרגל. לאחר כחצי שנה מהניתוח ניתן לחזור לנעול נעליים רגילות - כמובן, מומלץ להימנע מנעילת נעלי עקב או נעלים עם קדמה צרה.

חשוב להדריך את הנשים המנותחות כי לעיתים ישנם סיבוכים לאחר הניתוח כגון: דימום, זיהום, כאב, חזרה של העיוות, פגיעה בתנועתיות הבוהן הגדולה ופגיעה בעצבוב.
מנתונים באירופה עולה כי כ - 50% מהנשים המנותחות חוזרות ללכת עם נעלי עקב גם במחיר של ניתוחים חוזרים - מפני שזוהי האופנה השלטת.

כאנשי מקצוע תפקידנו הוא בחינוך למניעה ובמסר שאנו צריכים להעביר כהורים לבנותינו - האם בכל מצב צריך לנעול נעלי עקב? אולי לפעמים כדאי ללכת על הנוחות? מה חשוב יותר - ה'לוק' או הבריאות?

מאחר והסיכוי שכל אחד מאיתנו יגיע לירח בגיל 21 גדול מהסיכוי שנשים תוותרנה על עקבים, מומלץ לזכור שלפעמים הגודל כן קובע (של העקב, כמובן), ובחיים כמו בחיים - הכל עניין של מינון.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009