23.01.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אנדוקרינולוגיה

1
במחקרם של וורט וחב' (Lancet. 2011;378:319-27) נבדק האם מתן של אנטיגן מטרה בסוכרת מסוג 1 - ,Glutamic acid decarboxylase (GAD) לחולים שאובחנו לאחרונה של מחלה זו יכול לשנות את מהלך המחלה כפי שתואר במודלים של מחלות אוטואימוניות שונות. במחקר רנדומלי כפול סמיות ניתן האנטיגן לחולים מגיל 3 עד 45 שנים בקנדה וארה"ב. התוצא העיקרי שנבדק היה רמת C-PEPTIDE שנה לאחר ההתערבות. לא נמצא הבדל במדד זה או תוצאים אחרים בין הקבוצות במחקר. מסקנת החוקרים הייתה שאימונותרפיה מבוססת אנטיגן לא נמצאה מועילה להאטת קצב הירידה בהפרשת אינסולין בסוכרת מסוג 1 בבני אדם, למרות שמחקרים בחיות הראו אחרת.
2
הטיפול באוסטיאופורוזיס בנשים ע"י ביספוספונטים פומיים הינו מקובל מאד, אך הועלו חששות לגבי האפשרות שטיפול ארוך טווח יגרום לשינויים גרמיים עם סיכון יתר לשברים בלתי שיגרתיים. פארק- וילי וחב' ((JAMA. 2011;305(8):783-789 בדקו את הסוגייה בקוהורט של נשים שגילן מעל 68 שנים באונטריו שבקנדה, שהחלו טיפול בביפוספונט פומי בשנים 2002-2008. נבדק הקשר בין הופעת שברים סובטרוכנטריים וב-shaft של הירך לבין משך השימוש בביספוספונטים, והקשר בין שברים אוסטיאופורוטיים אופיניים (neck ו- intertrochanteric) והשימוש בביספוספונטים. נמצאו 716 נשים שסבלו משבר בלתי טיפוסי של הירך, ובקבוצה זו שימוש בביספוספונטים למשך 5 שנים או יותר היה כרוך בסיכון יתר להופעת השבר. שברים אוסטיאופורוטים טיפוסיים הופיעו ב- 9723 נשים, כאשר שימוש בביספוספונטים למשך 5 שנים או יותר היה כרוך בסיכון מופחת להופעת השבר. סה"כ, נמצאו שברים לא טיפוסיים ב-0.13% בלבד בקרב קבוצת הנשים שקיבלה טיפול מעל 5 שנים (52595 נשים). המחברים מסכמים שאמנם קיים סיכון יתר לשברים בלתי טיפוסיים, אך הוא נמוך מאד בקרב האוכלוסיה המקבלת את הטיפול הממושך בביספוספונטים.
3
רוקילי וחב' (JAMA. 2011;305(12):1201-1209) בדקו במחקר רנדומלי מבוקר (HYPOLYTE study ) את המקום של מתן הידרוקורטיזון במינון סטרס לחולי טראומה. נכללו במחקר 150 חולי טראומה קשים, ב-7 מרכזים רפואיים בצרפת, שגוייסו במשך 3 שנים. החולים קיבלו בצורה רנדומלית הידרוקורטיזון במינון 200 מ"ג למשך 5 ימים, 100 מ"ג ביום השישי, ו-50 מ"ג ביום השביעי, או פלסבו לאורך כל התקופה. הפרוטוקול הופסק בכל מקרה בו נמצאה תגובה מספיקה של האדרנל. רק חולה אחד ויתר על השתתפות במחקר. התוצא העיקרי שנבדק הייתה התפתחות דלקת ריאות ב-28 ימי האישפוז הראשונים. נמצאה ירידה משמעותית בשיעור דלקת ריאות, ובימים בהם היה צורך בהנשמה מלאכותית בחולים שקיבלו הידרוקוטיזון, אך לא נמצא הבדל משמעותי בתמותה. לא ניתן עדיין לקבוע שיש תועלת במתן סטרואידים במקרים אלה מאחר ולמחקר לא היה מספיק power, וחילוקי הדיעות בסיפרות לגבי ההגדרה המעבדתית של אי ספיקת אדרנל במקרי טראומה.
  חזרה לראש הדף
פרסומים מדעיים
פרסומים ברפואה
אונקולוגיה
אורטופדיה
אנדוקרינולוגיה
המטולוגיה
ילדים
כירורגיה
נפרולוגיה
נשים
פולמונולוגיה
קרדיולוגיה
פרסומים בסיעוד
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009