05.07.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אף אוזן גרון

  תאור כללי    צוות    דלקות אוזניים    האוזן - מבנה אנטומי ואופן פעולה    מידע למתאשפז לצורך תיקון מחיצת האף    מידע למתאשפז לצורך כריתת שקדים והשקד השלישי    סרטונים    כתבות    מכתבי תודה    יום השמיעה הבינלאומי  

האוזן - מבנה אנטומי ואופן פעולה

מנגנון השמיעה של האוזן
האוזן החיצונית המורכבת מאפרכסת ותעלת השמע החיצונית מעבירה את גל הקול, תוך הגברה מינימאלית שלו, אל עור התוף הנמצא בקצה הפנימי שלה. הגעת גל הקול אל עור התוף גורמת לתנועה של עור התוף. כיון שלעור התוף מחוברות עצמות השמע, גם הן נעות כאשר עור התוף נע, ומכיוון שעצם השמע האחרונה בשרשרת עצמות השמע (קרויה ארכובה או באנגלית STAPES) מחוברת אל האוזן הפנימית, כאשר שרשרת העצמות נעה נגרמת תנועה של נוזל השבלול של אוזן הפנימית. 

                                       חלל האוזן התיכונה


השבלול: תפקידו של השבלול של האוזן הפנימית הינו להתמיר את האותות המכניים (אקוסטיים) המגיעים אליו לאותות חשמליים. האותות החשמליים מועברים אל עצב השמיעה וממנו אל מרכז השמיעה במוח. המבנה הבסיסי של השבלול הינו כשל מיכל המכיל נוזל הדומה בצמיגותו למים ומחולק לאורכו על ידי ממברנה הקרויה 'הממברנה הבזילרית'. 


                      

הממברנה הבזילרית מרופדת בתאי חישה ריסניים. כאשר הקול מגיע אל השבלול נוצר גל בנוזל השבלול וכתוצאה מכך מתכופפים הריסים של תאי החישה. כיפוף הריסים גורם לאנרגיה המכנית של גל הקול לעבור התמרה בתוך תאי החישה לאותות חשמליים המועברים לעצב השמיעה שסיביו מחוברים לתאי החישה, ומשם למרכז השמיעה במוח.

הפסד האנרגיה עקב מעבר גל הקול מהסביבה החיצונית של האוויר לסביבה הנוזלית של השבלול וכיצד מתגברים עליו:
בעת מעבר גל הקול מהסביבה של האוויר, בה הוא נע בקלות, לסביבה הנוזלית של השבלול, שם קשה יותר לגל הקול לנוע, חלק ניכר של האנרגיה שלו הולכת לאיבוד. על מנת לשמר את עוצמתו, בטרם מגיע גל הקול אל השבלול, הוא מוגבר באופן משמעותי וכך הפסד האנרגיה הצפוי להתרחש עם הגעתו של גל הקול אל השבלול הופך לזניח. הגברה זו מתרחשת בעיקר באוזן התיכונה ומעט גם באוזן החיצונית. הגברת גל הקול באוזן התיכונה מתרחשת בזכות מנגנון מנוף שיוצרות עצמות השמע, ובעיקר בזכות ההבדל שבין שטחו הגדול יחסית של עור התוף, לשטחו הקטן הרבה יותר של החלון הסגלגל.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009