11.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

פגיה

  תיאור כללי    צוות    פעילות עיקרית של המחלקה    הדרך שלנו    בכניסתכם ליחידה    נא להכיר – הפג    סיבוכים אפשריים    קצת על הרגש    הנקת פגים    העצמת הורים בפגיה    מקורות מידע    סיור וירטואלי    כתבות  

העצמת הורים בפגיה

 העצמת הורים בפגיה

טכנולוגיות מפותחות בתחום טיפול נמרץ פגים מאפשרות לשמור על חייהם של פגים הנולדים במשקל נמוך מאוד ועל כן, מושקע מאמץ רב בטיפול הרפואי. יחד עם זאת, חשוב לשים דגש על הצורך הרגשי-התפתחותי של הפג בהתקשרות של חום ומגע כבר מיום לידתו עם הוריו.

צוות פגיית בית החולים שלנו זיהה כי קיימת מצוקה רגשית בקרב הורי הפגים ונוצרת בעייתיות בהתהוות הקשר של ההורים עם הפג. נמצא כי יצירת קשר ע"י מגע נכון (Bonding) תורמת להתפתחות קוגניטיבית, מוטורית ורגשית טובה בקרב הפגים, ומפחיתה את רמת המתח בו שרויים ההורים במהלך שהיית ילדיהם בפגייה.
בנוסף, התקשרות באמצעות מגע של ההורה עם הפג מפחיתה רמות מתח ולחץ בהם שרויים ההורים, משפרת היווצרות חלב אם, מקטינה תופעות דיכאון לאחר לידה אצל האם, משפרת את הקשר בין ההורה לילדו ומקטינה שכיחות של אשפוזים חוזרים לאחר שחרור מהפגייה.
עצם האשפוז בפגיה מהווה מגבלה ליצירת התקשרות מיידית תקינה בין ההורה לפג. הקשר של ההורים עם התינוקות-הפגים הוא בדרך כלל פחות אופטימאלי. לרוב, הפגים יותר פאסיביים ופחות תגובתיים מתינוקות אחרים, דבר הגורם לתסכול בקרב ההורים. חלקם נמנעים ממגע ומקשר עם הילד ולחלקם יש Over-interaction עם הפג - התנהגות שלפג קשה להכיל.

מחקרים מראים שככל שיש יותר חיוניות ביצירת קשר בין ההורה לפג, התפתחות  הפג טובים יותר ויחד עם זאת ימי האשפוז והשהייה ביחידה לטיפול נמרץ פגים (NICU) מתקצרת משמעותית.
הבנת חשיבות המגע המותאם בין ההורה לפג בזמן הנכון, הוא השלב הראשון בתהליך. להורים לעתים חסר הידע הזה והם חוששים לגעת בפג הקטן. הקניית ידע וכלים מתאימים עשויה לעזור להם בבניית קשר טוב עם הפג ובניית זהות הורית הולמת (גם אמהות בדיכאון לאחר לידה יכולות להפיק מכך תועלת).
אחת השיטות להתהוות הקשר היא שיטת הקנגורו, הכוללת מגע נכון, עוטף ואוהב תוך עיסוי התינוק. ממחקרים שנעשו במכון "לחקר המגע" בארה"ב עולה כי עיסוי מגביר את החיבה בין האם לתינוק. העיסוי מרגיע והפג ישן טוב יותר, הוא מגביר את החיבה של האם לתינוק, תורם להתפתחות נוירולוגית מהירה יותר וההישגים המוטורים עולים. כמו כן, נמצא שהמערכת החיסונית מתחזקת.
פגים שטופלו בעיסוי עלו מהר יותר במשקל. נמצא הבדל מזערי בין הפגים שטופלו ע"י האם לבין אלה שטופלו על ידי אנשי המקצוע. החוקרים קבעו כי אמהות יכולות לקבל הכשרה לקידום התפתחות תינוקן, ולבצע עיסוי טוב כמו זה שמבצע איש מקצוע.

קשרי הגומלין בין התינוק להוריו נרכשים בתהליך הדרגתי. רגישות ההורה לצרכי התינוק היא חיונית ליצירת התקשרות תקינה. מדובר בעיקר בתהליך של ויסות הדדי. הויסות ההדדי הוא ההשפעה של התינוק על האם ושלה על התינוק. ההורה והפג מרגישים טוב יותר כאשר יש קשר הדדי וזה מתבטא במדדים פיזיים וגופניים, בסנכרון ובאיזון בין האם לתינוקה.

אירית שוריס, סגנית אחות אחראית בפגייה הגתה את הרעיון להקמת סדנא להעצמת ההורים אשר התקבל בהתלהבות ע"י פרופ' בדר, מנהל הפגייה ועל ידי פרידה מור, האחות האחראית. הרעיון אושר גם ע"י אילנה פטרפרוינד, מנהלת הסיעוד ומירה כפיל, מרכזת תחום הפגים.

הסדנה, שכבר החלה לפעול, מועברת ע"י צוות רב-מקצועי וכוללת תכנים מגוונים ביניהם - הקשבה; מתן ביטוי לרגשות ההורים; יצירת מגע נכון בין הפג להורים; הדרכה להנקה; הדרכה לעיסוי; הדרכה לשחרור.
במהלך הסדנאות זוהו סוגיות נוספות כגון: פגיעה בזוגיות ובחיבור בין ההורים. בעקבות כך הוחלט על מעורבות הפסיכולוגית הרפואית המחלקתית, וכן אחות המנוסה בטיפול ברפלקסולוגיה, אשר ביחד תנחנה את ההורים בחשיבות המגע וביצירת קשר בריא ביניהם, חרף המצוקה בה הם שרויים.
נושא ההנקה נתפס אף הוא כנושא חשוב. לצורך זה שולבה בתכנית יועצת הנקה מצוות הפגייה, אשר מכירה היטב את הייחודיות של הפגים והוריהם.

הסדנא כוללת הדרכות המתבצעות כשבוע או יותר טרם השחרור הביתה. ההדרכות מלוות בסרטון מתאים ועוסקות במגוון בעיות העלולות להיווצר עם ההגעה הביתה, לדוגמא בשלב הפגישה עם האחים והאחיות בבית או עם חיית מחמד. כמו כן, משולבת תכנית "בטרם" המומלצת ע"י משרד הבריאות להדרכה לגבי אופן השכבת הפג, נשיאתו, שמירת בטיחותו, חציית כביש בצורה זהירה והצגת ההיבטים השונים של השגחה על התינוק.
בנוסף,מוזמנים ההורים להשתתף בקורס החייאה.

ההורים יוצאים הביתה מוכנים יותר ועם זהות הורית ברורה.הם מועצמים לטיפול ולתפקוד טוב יותר בתוך התא המשפחתי. ההורים נותנים אמון רב יותר בצוות, ושביעות הרצון בקרב הצדדים הולכת וגדלה.


 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009