11.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

ילודים

  תיאור כללי    צוות    הטיפול בקבלה    שעותיו הראשונות של התינוק    הטיפול היומי במחלקת תינוקות    ביות    בדיקות בשחרור מביה"ח    השחרור הביתה    הדרכה לטיפול בתינוק    המעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים    סיור וירטואלי  

המעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים

עובר מתהווה ברחם אימו במשך 40 שבועות. בתקופה ארוכה זו הוא חי בסביבת מים סטריליים, ללא צורך בנשיאת משקל גופו, סביבתו חשוכה וחמה, הטמפרטורה קבועה ואין צורך בויסות את חום גופו. אין תהליך עיכול ונשימה (קיימות תנועות מציצה, בליעה ונשימה כחלק מהרפלקסים של התינוק), הוא מוגן מגירויים חזקים ומערכת העצבים איננה בשלה.

חבל הטבור רק התנתק, אך מייד עם המגע בין גופו העירום של התינוק לגופה החם של אימו, מתחיל להירקם ביניהם "חבל" אחר, עדין ובלתי נראה - הקשר שבין אם לתינוקה.
הקשר מתחיל במגע הראשון של עור בעור, בחיבוק הראשון, באינסטינקט המגונן של האם, העוטף את התינוק כאומר לו: "אני כאן איתך ובשבילך".

הרגעים הראשונים לאחר הלידה בהם נמצאים ההורים עם תינוקם הם רגעים חשובים ביותר ליצירת ההתקשרות (bonding) ולביסוס תחושת האחריות של ההורים כלפיו וכן לקבלת מושגים ראשוניים של העולל על העולם, לגבי היכולת לגונן עליו ולספק את צרכיו: מזון, חימום, בטחון, תחושת שייכות, הגיינה, שינה ורווחה נפשית.

דברו אל תינוקכם. הוא קשוב וקולט. ככל שתדברו אליו יותר כך יתפתח שכלו, הוא יזהה את קולכם והדבר ינסוך בו רוגע ובטחון. למרבית הפלא, גם אתם תוכלו לזהות את קול תינוקכם, אפילו בין קהל של תינוקות הומים.
המעבר מחוץ לרחם כרוך בקושי הסתגלותי לא פשוט עבור התינוק, הדרך הטבעית להסתגל לחיים מחוץ לרחם עוברת דרך ההנקה. חלב אם ותהליך ההנקה הם התשובה האולטימטיבית לצורכי התינוק ואימו בתקופה זו.

דרך נוספת בעלת חשיבות רבה עבור התינוק ואימו הינו מגע עור לעור (טיפול קנגרו), כשהוא מונח על גופה של אימו, מגעה, חום גופה, הלמות ליבה וקולה המוכרים לו יוצרים עבורו תחושה של המשכיות ונינוחות.
מחקרים שנעשו ב- 20 שנים האחרונות, גם בארצות מתפתחות עניות, וגם בארצות מפותחות, בעלי אמצעים טכנולוגיים מודרניים, מראים על יתרון בריאותי, גופני, רגשי ונפשי לאם/ תינוק ( פג) אשר שוהים יחד "עור לעור" שעות רבות בתקופת החיים הראשונה.

יתרונות עור לעור:
bul1_1 בראש ובראשונה מחזק קשר אם-תינוק. בזמן עור לעור אמהות הראו אינטראקציה ורבאלית 
  ורגשית עם תינוקותיהן, קשר זה מאפשר הבעת אהבה אימהית ומגע.
bul1_1 מקנה ביטחון ותחושת הגנה לתינוק, מפחית את הטראומה הכרוכה בתהליך הלידה והמעבר 
  מחוץ לרחם.
bul1_1 המעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים מכניס את התינוק לסטרס, שיטת עור לעור 
  משפרת את היכולת של התינוק להסתגל לחיים החוץ רחמיים.
bul1_1 עור לעור מיד לאחר הלידה מקדם הנקה מוקדמת ומעלה את הצלחת ההנקה.
bul1_1 האם כמקור החום האופטימאלי - עוזר לרגולציה טובה יותר של חום גוף התינוק, שומר על 
  טמפרטורת גוף התינוק.
bul1_1 וויסות רמת הסוכר בילודים מושפע באופן חיובי ממגע של עור לעור עם אימם.
bul1_1 עור לעור מיד לאחר הלידה למשך 50 דקות הראה עלייה ביכולת הילודים לזהות את חלב אימם 
  ביום הרביעי לחייהם לעומת תינוקות שלא קיבלו עור לעור מיד לאחר הלידה.
bul1_1 ילודים שנמצאים על עור אימם במגע ישיר במהלך היום, מראים יכולת גדולה יותר לווסת את 
  התנהגותם כולל שינה טובה יותר, הם יותר רגועים ונינוחים, אוכלים טוב יותר.

מגע הוא הבסיס להתפתחות תקינה של תינוקותיכם
מהפן הפסיכולוגי-התפתחותי, תינוק איננו מפתח הרגל עד גיל ארבעה חודשים. יתר על כן, יש חשיבות גבוהה להתאים את עצמך לצרכים של התינוק, כלומר יש לענות על כל צרכי התינוק ולהגיב בהתאם לכל בכי. התאמה בקשר אם-תינוק בגיל הצעיר מעצבות את האישיות, ועל כן יכולת ההורים להיות מותאמים לתינוק הינו קריטי להתפתחות האישיות שלו.

חשוב שתהיו מחוברות לאינסטינקטים האימהיים שלכן, יש יותר מדי מידע (ודיסאינפורמציה) מהסביבה הקרובה שלכן, דבר הגורם לטשטוש האינסטינקטים האימהיים. לדוגמא: " אל תרימי את התינוק יותר מדי, הוא יתרגל לידיים". ד"ר נילס ברגמן שפיתח את שיטת הקנגרו לטיפול בתינוקות שנולדו במשקל נמוך טוען כי בשש השעות הראשונות לאחר הלידה התינוק צריך להיות בחיק אימו - בין שדיה.
מגע פיזי מתמשך, חיוני לרווחת התינוק ומאפשר לו את הגירוי החשוב ביותר להתפתחות המוח. מבחינה אבולוציונית התינוק ואימו מצפים להיות יחד. בטבע, תינוק שנמצא רחוק מאימו בדרך כלל לא ישרוד, לכן הוא "מתוכנת" לבקש את מגעה של אימו ואת קרבתה. ביות מלא זוהי התשובה האולטימטיבית עבור התינוק ואימו.
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009