01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

ילדים

  תיאור כללי    צוות    ברונכיוליטיס    עקיצות של בעלי חיים וטיפול בהן    מידע שימושי    חום בילדים    כאבי ראש בילדים    מחקר והוראה    ארועים במחלקת הילדים    ליצנות רפואית    מרפאת ביקורת ילדים    מתבגרים    נוירולוגיה ילדים    קרדיולוגיה ילדים    גסטרואנטרולוגיה ילדים    אימונולוגיה ילדים (אלרגיה)    מרפאת ריאות ילדים    מרפאת ליפידים ילדים    מיון ילדים    מרפאה אנדוקרינולוגיה ילדים    הרצאות מומחים    פסיכולוגיה רפואית    סרט היכרות    מכתבי תודה  

ברונכיוליטיס

מהי ברונכיוליטיס?
ברונכיוליטיס היא אחת מהמחלות הוירליות בדרכי הנשימה האופייניות לחורף ופוקדות אותנו מדי שנה. מכאן, מומלץ להתכונן לקראתה ולנסות למנוע אותה ככל שניתן.
ברונכיוליטיס הינה מחלה וירלית המערבת את כל מערכת הנשימה, מהאף ועד הסמפונות והריאות, ומתבטאת בחום (בד"כ לא גבוה), נזלת, שעול, קשיי נשימה (נשימה מהירה ומאומצת) ולעיתים, הפסקות נשימה וקשיים באכילה. המחולל השכיח ביותר הגורם לכ - 75% מהתחלואה הינו וירוס
ה - Respiratory Syncytial Virus) RSV).

מה מיוחד בברונכיוליטיס?
התשובה השכיחה של רופא הילדים לשאלה של ההורים "אז דוקטור מה יש לילד שלנו?" הינה וירוס. אבל, הברונכיוליטיס אינה רק עוד מחלה וירלית.
רוב התינוקות יחלו במחלה עד גיל שנתיים ובקרב כ - 40% מהם תהיה מעורבות של דרכי הנשימה התחתונות. המחלה שכיחה במיוחד בחודשי החיים הראשונים. הברונכיוליטיס הינה סיבת האשפוז הנשימתית השכיחה ביותר בתינוקות הקטנים בעונת החורף. תינוקות אלה פגיעים במיוחד בשל יכולתם לנשום דרך האף בלבד ובשל קוטרם הקטן של דרכי הנשימה בגיל זה אשר נחסמות עקב ריבוי הפרשות. בנוסף, גיל זה מתאפיין בבעיות בבקרת הנשימה המושפעת בין היתר ע"י וירוס
ה - RSV העלול לגרום להפסקות נשימה.

בשל רגישות מיוחדת זו של התינוקות הקטנים, מחלה וירלית לכאורה פשוטה, שתגרום בילד הגדול יותר או במבוגר למחלה דמוית הצטננות, עלולה לגרום למצב מסכן חיים בתינוקות.
האשפוז של תינוקות עם ברונכיוליטיס מחייב כמובן התגייסות של המשפחה ושהייה עם התינוק בבית החולים. המשמעות, מעבר לדאגה ולחוסר הנעימות, הינה גם כלכלית בשל היעדרות מהעבודה ונטל על המשק. מעבר להשפעה המיידית, ברונכיוליטיס עם RSV נחשבת כגורם סיכון לאסטמה בעתיד. לא ברור אם זהו סיבוך של המחלה או שהמחלה חושפת תינוקות שהם בסיכון לפתח אסטמה בעתיד.
כל אלה הופכים את הברונכיוליטיס למחלה הדורשת התייחסות מיוחדת.

מתי יש לפנות לרופא עם התינוק "המצונן" בגיל הרך?
כאשר התינוק מתקשה לנשום (נושם מהר, "מתאמץ" לנשום), נושם באופן לא סדיר עם הפסקות נשימה, מתקשה לאכול, עם חום גבוה או מתנהג שונה מתמיד (פחות פעיל וישנוני) יש לפנות לרופא. אם המחלה נמשכת מעל 24 - 48 שעות אצל תינוקות בחודשי החיים הראשונים (עד גיל 6 חודשים), יש לפנות לרופא על מנת לשלול מעורבות ריאתית ולקבל הערכה מקצועית והנחיות להמשך המעקב.
אם יש מעט נזלת ושיעול קל, חום לא גבוה, אם התנהגות התינוק רגילה ואכילתו תקינה וללא הסימנים שצוינו, ניתן להשגיח בבית.

מתי נידרש אשפוז?
תינוקות יאושפז אם ישנם קשיי נשימה או נשימה בלתי סדירה, וכן כשהתינוק מתקשה לאכול.

מהו הטיפול המומלץ?
הטיפול במחלות וירליות הוא בדרך כלל טיפול תומך. אין טיפול ייעודי המטפל בווירוס עצמו וגם אין טיפול שהוכח כיעיל בפתיחת דרכי הנשימה באופן המקל על תינוק ומקצר את משך המחלה.
מומלץ להשכיב תינוקות קטנים על הגב ולנקות את האף עם מי מלח. בנוסף מומלצת השגחה נשימתית צמודה גם במהלך שנת התינוק וארוחות קטנות אך תדירות יותר הכוללות הפסקות מרובות בעת ההאכלה.

בעת האשפוז, הטיפול התומך מורכב מהשגחה וניטור המצב הנשימתי, מתן חמצן לפי הצורך ושמירה על הזנה נאותה. לעיתים, נעשה ניסיון לתת טיפול תרופתי (דרך הפה או באינהלציה) על מנת להרחיב את דרכי הנשימה, להקטין את התהליך הדלקתי או לעזור בכיוח ע"י מי מלח.
טיפולים אלה שנויים במחלוקת (ואינם טיפולים שבשגרה) ולא הוכחו כעוזרים לכלל התינוקות, אם כי לעיתים יטיבו עם חלקם.

האם ניתן למנוע את מחלת הברונכיוליטיס?
המחלה ניתנת למניעה חלקית. אמצעי המניעה המתבקש לכל מחלה וירלית הינו הפחתה ככל האפשר של מגע של תינוקות קטנים עם ילדים או עם מבוגרים הסובלים מתחלואה זיהומית בדרכי הנשימה, שמירה על היגיינה (רחצת ידיים) והימנעות משהיה במקומות סגורים וצפופים בקהל בעונת החורף.

למחלת הברונכיוליטיס הנגרמת ע"י וירוס ה - RSV קיים חיסון ייעודי. חיסון זה הוכח כיעיל והקטין את כמות האשפוזים ואת חומרת המחלה אצל תינוקות עם גורמי סיכון, אם כי לא הוכח כמוריד תמותה. בשל עלותו, החיסון ניתן בישראל רק לתינוקות עם גורמי סיכון - לפגים (תינוקות שנולדו עד שבוע 32 ו - 6 ימים ותינוקות במשקל מתחת 1000 גרם, ובמיוחד לאלה עם תחלואה נשימתית כרונית) ולתינוקות שנולדו במועד עם מחלות ריאה או לב כרוניות.
מומלץ לשקול את הרחבת ההתוויות של מתן חיסון זה בשל היות הברונכיוליטיס מחלה בעלת נטל כבד, תוך התייחסות מצד אחד לגורמי סיכון להדבקה (שהיה במעון, אחים בגיל גן וביה"ס, עישון פסיבי, וכדומה) ומצד שני לעלות הכרוכה בחיסון.

 

 


 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009