08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

עיניים

  תיאור כללי    צוות    ירוד (קטרקט)    טיפול בלייזר יאג קפסולוטומי    קוצר ראיה    זוקן ראייה - פרסביופיה    עדשות מגע    יובש בעיניים    מחלת עין הרפטית    פטריגיום    גלאוקומה - המחלה, אבחון וטיפול    ניתוחי גלאוקומה    עיוורון וסכרת    זריקות אווסטין תוך עיניות - מדריך למטופל    היפרדות רשתית    ניתוחי רשתית וזגוגית    אובאיטיס    אוקולופלסטיקה    ניתוחי עפעפיים    ניתוח להסרת כלזיון - שעורה כלואה    עין עצלה Amblyopia    בדיקת עיניים בפגים    ניתוחי פזילה    גנטיקת עיניים    שרות גנטיקת עיניים    פעילות מחקרית    ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל AMD    מרפאת גידולי עיניים    סרטונים    מכתבי תודה    כנס למגזר הערבי    כנסים ואירועים  

ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל AMD

מהו ניוון מרכז הראיה?
ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל הינה מחלה דגנרטיבית של הרשתית העלולה לגרום לפגיעה
משמעותית בחדות הראיה. היא מהווה את הסיבה העיקרית לאבדן ראיה במבוגרים מעל גיל
50 בעולם המערבי. ישנם כ - 25-30 מיליון אנשים הסובלים מ - AMD בעולם כולו, והיא הגורם
העיקרי לעיוורון מעל גיל 50. המחלה פוגעת בחלק המרכזי של הרשתית (Macula) שהוא האיזור האחראי לחדות ראיה ולפעולות כמו קריאה, נהיגה או צפייה בטלוויזיה:ראיה המרכזית נפגעת בשל ניוון של התאים הפוטורצפטורים שהם התאים האחראים להמרת גירוי האור לאנרגיה חשמלית עצבית המועברת לאזורים קולטי הראיה במוח. במקולה מרוכזים הקולטנים האחראים לחדות ראיה ולראיית צבעים, כאשר אלה נפגעים היכולת הזו יורדת. מידת הפגיעה שונה מאדם לאדם והיא עשויה להופיע בדרגות חומרה שונות. בתמונה מבנה סכמטי של תאי הרשתית, התאים הכחולים והאדומים הם הפוטורצפטורים (קולטני האור):

 

ישנן שתי צורות למחלה, הצורה השכיחה "יבשה" מופיעה ב - 85-90% מהמקרים. צורה זו גורמת לאבדן ראיה מרכזי בדרגות שונות. אחד מהסימנים האופייניים לצורה "היבשה" הוא הופעה של משקעים צהובים תת רשתיים הנקראים דרוזן. הדרוזן ממוקמים מתחת לשכבת תאי האפיתל הצבעוני (pigment epithelium) הנמצא מתחת לרשתית, ועלולים לגרום לניוונו ולניוון קולטני האור מעל הרשתית.

 

הצורה השנייה של המחלה היא הצורה "הרטובה". צורה זו מתפתחת רק ב - 10-15% מהמקרים אך היא אחראית ל - 90% ממקרי אבדן ראיה חמור כתוצאה מ- AMD. היא נגרמת על ידי צמיחה של כלי דם חולניים הנמצאים מתחת לאפיתל הצבעוני או מתחת לרשתית, כלי הדם נקראים ממברנה או Choroidal Neovascularization ) CNV,והם מאופיינים בדלף נוזל או דם אל החלל התת רשתי (כלי הדם הנורמאליים של הרשתית אינם דולפים) והרמה של הרשתית בחלק המרכזי של הראיה (מקולה). בדיקה קלינית יכולה לאבחן הימצאותה של ממברנה כזו, אך להוכחה ומיקום הדלף יש לבצע צילום עם הזרקת חומר ניגוד (פלורסצאין) לווריד. צילום זה חשוב גם לקביעת מדיניות הטיפול. במהלך הטבעי של המחלה בצורתה "הרטובה" מתפתחת צלקת תת רשתית המלווה בעיוות ובירידה קשה בחדות הראיה המרכזית. בתמונה צלקת מרכזית של AMD "רטוב".

 

מהי ההסתמנות הקלינית?
AMD יכול להתפתח בצורה מהירה או איטית. בצורה היבשה המהלך איטי וההידרדרות בחדות הראיה המרכזית נמשכת על פני תקופה של מספר שנים. בצורה הרטובה המהלך יכול להיות מהיר ותתכן ירידה קשה בראיה תוך שבועות או חודשים ספורים. שדה הראיה ההיקפי שמור, אך לחולה יהיה קושי בפעולות המחייבות חדות ראיה טובה כמו נהיגה, קריאה או תפירה. פנים הופכות להיות מטושטשות וכן יש קושי בראיית צבעים. בנוסף עשוי להופיע עיוות בקווים ישרים או בקצותיהם, וסימן זה אף עשוי להקדים את הירידה בחדות הראיה. בצורה מתקדמת של המחלה מופיעים חסרים מלאים בשדה הראיה המרכזי (סקוטומות). התמונה מדמה כיצד רואה חולה AMD עם פגיעה קשה באזור מרכז הראיה.למרות ש- AMD לא גורם לעיוורון מוחלט אלא רק לאבדן שדה הראיה המרכזי, הרי פגיעה זו
יכולה להפוך פעולות יומיות פשוטות לקשות לביצוע. הידרדרות הראייתית ב- AMD רטוב עלולה להיות מהירה וחמורה בניגוד ל- AMD יבש, והחולים מתלוננים על ירידה בחדות הראיה.
העיוותים בשדה נגרמים כתוצאה מכלי הדם הפתולוגים ומהדלף הנלווה אליהם.

כיצד אוכל לבחון את עצמי?
קיים לוח הנקרא Amsler Grid המורכב ממשבצות עם נקודה מרכזית, בחלק מהמקרים החולה יכול לשים לב לעיוותים בקווים הישרים כאשר הוא מסתכל על הנקודה המרכזית. ממצא זה מחייב פניה לרופא העיניים. רק רופא העיניים באמצעות בדיקה קלינית יכול לאבחן AMD. לפי ההמלצות של  American Academy of Ophthalmology ) AAO), אנשים אסימפטומטים בגילאים 40-64 אשר בבדיקת רופא עיניים לא נמצא עדות למחלה צריכים לעבור בדיקה חוזרת כל 2-4 שנים. בחולים מעל גיל 65 ה- AAO ממליץ על בדיקה אחת ל- 1-2 שנים, גם בהעדר סימפטומים.

מהם הגורמים ל- AMD ?
לרוב לא יודעים מה גורם למחלה, אך עישון נמצא כגורם סיכון מוכח להתפתחות AMD. גורמי סיכון נוספים שהועלו (אך לא הוכחו חד משמעית) הם:
bul1_1 גיל מבוגר
bul1_1 סיפור משפחתי: לקרובים מדרגה ראשונה של חולים עם AMD רטוב יש סיכוי פי 3 לפתח AMD.
bul1_1 יתר לחץ דם - בייחוד בחולים מטופלים עם רמות כולסטרול גבוהות ורמות נמוכות של  
  קרוטנואידים.
bul1_1 חשיפה לשמש
bul1_1 רוחק ראיה
bul1_1 עור בהיר ופיגמנטציה ירודה בעיניים.
bul1_1 נשים בגיל הבלות שאינן מטופלות באסטרוגנים, ובאופן כללי ההיארעות של המחלה גבוהה יותר 
  בנשים לבנות מעל גיל 60.

כל שנה מאובחנים כחצי מיליון מקרים חדשים של AMD רטוב. בארצות הברית מוערך של כ- 6 מיליון אמריקאים יש אבדן ראיה כתוצאה מ- AMD, ולעוד כ- 15 מיליון יש סימפטומים נלווים למחלה. בעולם כולו יש כ- 25-30 מיליון אנשים עם צורה מסוימת של AMD.

האם ניתן לטפל?
כיום אין טיפול לצורה היבשה של AMD, אך ישנם שני טיפולים שיעילותם הוכחה במקרים
מסוימים של AMD מהסוג הרטוב. הראשון הוא טיפול בלייזר תרמי (laser photocoagulation) לכלי הדם הדולפים על מנת להפסיק את הדלף ולהביא להרס של הממברנה. החיסרון העיקרי הוא שטיפול זה גורם להרס מוחלט של הרשתית באזור המטופל ולכן גורם בד"כ לירידה נוספת בראיה, אם כי הירידה בד"כ קטנה יותר מהירידה כתוצאה מהמחלה עצמה. הטיפול השני נקרא טיפול פוטודינמי (PDT), ובו משתמשים בלייזר שאינו שורף את הרשתית, במשולב עם הזרקה תוך ורידית של חומר רגיש לאור, על מנת לעצור את ההתקדמות של כלי הדם הפתולוגים שצמחו מתחת לרשתית. טיפול זה לא גורם לחסרים מלאים בשדה הראיה כמו הטיפול בלייזר התרמי. הוא מתאים רק לחלק מחולי AMD והוכח כיעיל בטיפול בסוגים מסוימים של כלי דם חולניים (ממברנות) מתחת למרכז הראיה, וכן במקרים של ממברנות בחולים עם קוצר ראיה גבוה.
טיפולים בויטמינים ומינרלים הוכחו כיעילים במניעת החמרה של צורות שונות של המחלה, ולחלק מהחולים מומלץ לטפל בשילוב הכולל אבץ, ויטמין E, ויטמין A, וויטמין C במינונים שנקבעו במחקרים מדעיים (אין לקחת את התכשירים הללו ללא המלצת רופא העיניים או הרופא המטפל!) ישנם טיפולים ניסיוניים נוספים כמו הסרה כירורגית של הממברנה, או טרנסלוקציה (הסטה) של מרכז הראיה, אך הם לא הוכחו בצורה מדעית כיעילים.

כיצד אוכל למנוע אובדן ראיה מ AMD?
bul1_1 בצע בדיקה קלינית מלאה אצל רופא עיניים אחת לשנה-שנתיים.
bul1_1 המנע מעישון שהוכח כגורם סיכון משמעותי ל- AMD.
bul1_1 טפל ביתר לחץ דם וכן ביתר כולסטרול בדם.
bul1_1 הגן על העיניים מקרינת אולטרא סגול (UV), חבוש כובע ומשקפי שמש.
במקרים בהם קיים נזק ולא ניתן לטפל בלייזר או בטיפול פוטודינמי, ניתן להיעזר בעזרים לכבדי ראיה (עדשות חזקות לקריאה, עדשות מגדילות, טלסקופים, טלוויזיה במעגל סגור) וכן בלימוד והכוונה לביצוע פעולות יומיות. כאן יש להיוועץ במומחים לשיקום ראיה ירודה.

(המקור: אתר איגוד רופאי העיניים בישראל )

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009