08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

עיניים

  תיאור כללי    צוות    ירוד (קטרקט)    טיפול בלייזר יאג קפסולוטומי    קוצר ראיה    זוקן ראייה - פרסביופיה    עדשות מגע    יובש בעיניים    מחלת עין הרפטית    פטריגיום    גלאוקומה - המחלה, אבחון וטיפול    ניתוחי גלאוקומה    עיוורון וסכרת    זריקות אווסטין תוך עיניות - מדריך למטופל    היפרדות רשתית    ניתוחי רשתית וזגוגית    אובאיטיס    אוקולופלסטיקה    ניתוחי עפעפיים    ניתוח להסרת כלזיון - שעורה כלואה    עין עצלה Amblyopia    בדיקת עיניים בפגים    ניתוחי פזילה    גנטיקת עיניים    שרות גנטיקת עיניים    פעילות מחקרית    ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל AMD    מרפאת גידולי עיניים    סרטונים    מכתבי תודה    כנס למגזר הערבי    כנסים ואירועים  

ירוד (קטרקט)

הקדמה
העדשה הקריסטלינית של העין מהווה מכשיר אופטי האחראי למיקוד קרנית האור במרחקים שונים מהעין על פני הרשתית. הרשתית הינה השכבה העצבית הרגישה לגירוי אור, ותפקידה להמיר את אנרגית האור לאנרגיה חשמלית/ עצבית ולהעבירה לאיזורים מיוחדים במח. איזורים אלה אחראים על התפיסה הראיתית.לעדשה יכולת לשנות את המוקד לראיה במרחקים שונים כך שניתן לראות חד הן לרחוק והן לקרוב. התכונה הביולוגית החשובה שלה היא שקיפותה (בדומה לעדשה של מצלמה) וזאת הודות למנגנון תאי מורכב המאפשר לשמור על רמת מים קבועה בתוך העדשה.

מהו קטרקט?
עם השנים העדשה מאבדת את שקיפותה (תכונתה הביולוגית החשובה לאפשר מעבר קרני אור מהחוץ אל תוך העין) והופכת עכורה, עכירות זו ידועה בשם ירוד או קטרקט. במידות שונות כמות האור המגיעה לרשתית יורדת ולכן יכולת הראיה של החולה יורדת אף היא. במדינות העולם השלישי הירידה בראיה מגיעה לכדי עיוורון, ולמעשה זוהי סיבת העיוורון ההפיך (הניתן לטיפול) השכיחה בעולם.

עכירות העדשה (ירוד)

ישנם מספר סוגים של ירוד כאשר השכיח ביותר הינו ירוד הקשור לגיל, עם זאת יתכן ירוד מולד, ירוד המתפתח לאחר חבלה לעין (קהה, חודרת, או אלקטרומכנית). בנוסף קטרקט יכול להתפתח באסוציאציה עם מחלות שונות כמו סכרת או מחלות מטבוליות אחרות, ולהופיע לאחר טיפול ממושך בסטרואידים. סימנים קליניים מופיעים סביב גיל 50-60, לכ- 40% מהאנשים מעל גיל 60 יש ירוד.

ירוד מתקדם לבן (Mature)מהם התסמינים הקליניים של המחלה?
ירידה בחדות ראיה הינה הסימן השכיח ביותר להופעת המחלה, כאשר לא ניתן לתקן את הירידה בחדות הראיה על ידי משקפיים. בירוד מסוגים מסוימים (עכירות גרעין העדשה) הראיה לקרוב הופכת טובה יותר ולעתים אף מתבטל הצורך במשקפי קריאה! סימן נוסף יכול להיות שינוי מהיר במספר המשקפיים. בסוגים אחרים של ירוד (עכירות החלק האחורי של העדשה) יתכן סנוור מאור שמש או מפנסי מכונית בלילה. ירוד מסוג זה אופייני בגיל צעיר יותר או בטיפול ממושך בסטרואידים. קרינת שמש וקרינה מייננת מיוחסים להתפתחות מוקדמת של ירוד. לעתים נדירות מאוד עלולה העדשה לגדול בנפח ולהתבטא כעליה בלחץ תוך עיני בדומה להתקף חריף של גלאוקומה (ברקית). או אז מלווה המחלה בירידה בחדות הראיה ובכאב עז, במקרים אלה יש צורך בניתוח דחוף על מנת למנוע נזק לעצב הראיה, אך כאמור זהו מצב נדיר. במקרים אחרים עלול הירוד להסתמן כדלקת תוך עינית. קטרקט מולד - מסתמן בילוד כאישון לבן - מצב המחייב הפניה מידית לרופא עיניים. מאחר שהתפתחות ראיה תקינה אצל ילוד תלויה בגירוי אור מתמיד לרשתית, הרי שאם לא יטופל בהקדם פוטנציאל הראיתי של הילד יהיה קטן ועלולה להתפתח עין עצלה . אישון לבן עלול לסמן מחלות מסוכנות יותר כמו גידולים תוך עיניים, מומים מולדים או מחלות דלקתיות ולכן מחייב הפניה מידית לרופא העיניים.

מתי צריך להיבדק?
ככלל מוטב להיבדק אצל רופא העיניים מגיל 40 ומעלה (לאבחון מחלות אחרות כמו גלאוקומה), כאשר לא תמיד הנבדק יהיה מודע לנוכחות ירוד. אם הירוד מצוי במידה מועטה שאינה מפריעה לחולה, וחדות הראיה טובה - ההחלטה לניתוח נשארת ביד החולה.

כיצד מאבחנים קטרקט?
רופא העיניים יכול לאבחן ירוד על ידי בדיקה קלינית פשוטה באמצעות מנורת סדק, לאחר הרחבת האישונים (לראות באופן מדויק את מידת הירוד). חשוב באותה הבדיקה למדוד את הלחץ התוך עיני, לבדוק את עצב הראיה ואת מרכז הראיה לשלול מחלות ניווניות של דיסקית העין. במקרים שונים כאשר ישנו ניוון של מרכז הראיה (AMD) או מחלות קשות אחרות (כדוגמת Retinitis Pigmentosa) לא תמיד יהיה ניתן לחזות את מידת השיפור בראיה לאחר הניתוח. לעתים יש לשלב את הניתוח עם ניתוח גלאוקומה (ניתוח פילטר להורדת לחץ תוך עיני).

האם ניתן לטפל בקטרקט?
כיום הטיפול היחידי היעיל הוא ניתוח פשוט יחסית להוצאה של העדשה העכורה והחלפתה בעדשת פלסטית או מחומרים שקופים אחרים. למעשה לא מוציאים את העדשה בשלמותה אלא יוצרים פתח בקופסית הקדמית שלה, מוצאים את התוכן העכור המורכב מליבת גרעין נוקשה ומחומר רך, ולתוך החלל שנותר משתילים עדשה מלאכותית. ישנן שתי שיטות עיקריות להוצאת העדשה: השיטה המודרנית המקובלת נעשית דרך חתך קטן (כ- 3 ממ') בקרנית, בעזרת גלי על קול (Ultra Sound) מרסקים ושואבים את גרעין העדשה ולבסוף משתילים עדשה מתקפלת מחומר אלסטי שקוף (סיליקון או הידרוג'ל). שיטה זו נקראת פאקו אמולסיפקציה (על שם המכשיר לריסוק הגרעין). עם זאת, תוצאות הראיה דומות גם בטכניקה הניתוחית השניה בה יוצרים חתך קטן בדופן העין דרכו מוציאים את גרעין העדשה בשלמות ומשתילים עדשה מלאכותית מחומר קשיח (PMMA), שיטה זו נקראת
mini-nuc.

שלבי הניתוח (בשיטת פאקואמולסיפיקציה):

את העדשה התוך עינית מכוונים לרוב לראיה מרחוק (כך שהחולה לא יצטרך משקפיים לנהיגה ולצפייה בטלויזיה או יצטרך מספר קטן בלבד), אך כאן החולה יהיה זקוק למשקפיים לראיה מקרוב (משקפי קריאה) כי לעדשה המלאכותית אין יכולת לשנות את המוקד שלה בדומה לעדשה הטבעית. עם זאת החולה יכול לבחור שהעדשה שתושתל בעינו תותאם לראיה מקרוב והוא ישתמש במשקפיים לראיה מרחוק. חשוב לזכור, שאף שמכשירי המדידה של העין (אורך עין וכח שבירת הקרנית) מדויקים מאוד עלולים להיות טעויות קטנות והתוצאה לא תהיה מאוד מדויקת, גם אם ברוב המקרים התוצאה טובה מאוד. בילדים נהוג להשתיל עדשה רק מגילאים מסוימים, כך שלעתים הם יצטרכו תיקון אופטי בעדשות מגע או במשקפיים. בחלק מהמקרים לאחר הניתוח תתפתח עכירות של הקופסית האחורית (שארית מהעדשה הטבעית) והיא תביא לראיה נוספת בראיה. עכירות זו נקראת ירוד משני והטיפול בה נעשה בעזרת קרן לייזר (Nd:YAG) היוצר פתח בקופסית האחורית באיזור ציר הראיה (מול האישון). כיום אין טיפול בלייזר בקטרקט ראשוני. בתמונה פתח בקופסית האחורית:

האם יש סיבוכים לניתוח?
ככלל ניתוח להסרת הירוד הוא מן הניתוחים השכיחים בעולם, והוא בטוח למדי. עם זאת כל פרוצדורה כירורגית כרוכה בסיכונים כמו זיהומים, דימום, הפרדות רשתית, בצקת במרכז הראיה. במרבית הסיבוכים ניתן לטפל עם תוצאות טובות אך חשוב לדעת שבמקרים נדירים מאוד עלולים לאבד את הראיה ואף את צורת העין. בחלק הארי של המקרים הניתוח עובר ללא סיבוכים והתוצאות מצוינות.

(המקור: אתר איגוד רופאי העיניים בישראל )

 

  הכנות לניתוח ירוד


  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009