15.01.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

מתבגרים

  תיאור כללי    מתבגרים והפרעות אכילה    פגיעה עצמית בגיל ההתבגרות  

מתבגרים והפרעות אכילה

זימון תורים

בחמישים השנים האחרונות חלה עליה משמעותית בשכיחות הפרעות האכילה בקרב בני נוער. הנתונים מישראל דומים מאוד לאלה שבארצות המערב, ומדגימים שכיחות כמעט מבהילה של הפרעות אלה: שכיחות אנורקסיה נרבוזה במתבגרים מגיעה ל- 1% מהאוכלוסייה, כשעד גיל 14 יחס בנים-בנות הוא אחד לארבע, ומעל גיל זה קיימת דומיננטיות נשית בולטת כשהיחס בנים-בנות הוא אחד לעשר; שכיחות בולמיה נרבוזה הינה 1% - 5%. השכיחות הכוללת של הפרעות אכילה מכל סוג ( כולל הפרעות אכילה בלתי ספציפיות) מגיעה לעד 10% מאוכלוסיית המתבגרים.
כ- 1500 מתבגרים בישראל מאובחנים מדי שנה כסובלים מהפרעות אכילה בדרגת חומרה משמעותית, הדורשת התערבות מרפאות רב מקצועיות או אשפוז מלא במחלקות ילדים או במחלקות של פסיכיאטרית ילדים ונוער.

להפרעות אכילה תיתכן השפעה קשה ומזיקה, לעתים בלתי הפיכה, על הגוף והנפש כאחד.
בתקופת ההתבגרות הגוף זקוק לכמויות גדולות של אנרגיה, וכשאלה אינן מסופקות לו, תתחיל פגיעה הדרגתית ומתמשכת בכל אחת ממערכות הגוף, פגיעה העלולה להוביל למוות. המוות עלול להיגרם כתוצאה מסיבוכים במערכת הלב ( בעיקר במצבי צמצום קלורי קיצוני) או מהפרה של מאזן המלחים ( כתוצאה מהקאות חוזרות). הפרעות אכילה גורמות גם לפגיעה בתחום הקוגניטיבי והרגשי ולפגיעה בתפקודים משפחתיים וחברתיים. מכאן, שקיימת חשיבות עליונה לנסות ולצמצם השפעתם של גורמים מאיצים להתפתחות הפרעות אכילה.

היום, יותר מבעבר, בני נוער מודאגים ממראה גופם וממשקלם ולכן ניסיונות להפחתה במשקל, אם על ידי צמצום אכילה ואם על ידי פעילות גופנית נמרצת, שכיחים מאוד. סקר שנערך לא מכבר בקרב מתבגרים ישראלים הדגים, שמעל שליש מהנערות ומעל רבע מהבנים בגיל ההתבגרות עסקו בשנה האחרונה בדיאטה, רובם ללא הדרכה וקרוב לחצי מהם תוך שימוש בשיטות בלתי בריאות ( תפריט בלתי מאוזן, צום, הקאות יזומות וכדומה). תדמית גוף שלילית ועיסוק יתר בשמירה על משקל הינם חלק מגורמי הסיכון לפיתוח הפרעות אכילה.

בעשור האחרון פורסמו מחקרים רבים התומכים בסברה, שלמדיה על צורותיה השונות -טלוויזיה, אינטרנט, קולנוע, מוסיקה, מגזינים של נוער ואופנה, פרסומים מעולם הדוגמנות - קיימת השפעה מזיקה על תדמית הגוף של המתבגרים. חשיפה רבה למדיה נקשרה לעיסוק מוגבר בדאגות לגבי המשקל וניסיונות להפחתתו, גם אם בצורות בלתי בריאות.
בני נוער חשופים למדיה (בעיקר למסכי הטלוויזיה והמחשב) בממוצע 4 - 5 שעות ביממה, ובחודשי החופש הגדול מספר השעות עולה.

בעשרים השנים האחרונות חל שינוי במראה ה"גוף האידיאלי" הניבט אלינו מהמסכים ומהמגזינים. מחקר מפורסם בנושא בדק את עמודי האמצע של עיתונים כמו "פלייבוי" ו"פלייגירל", ומצא בדיוק אותן תוצאות כמו מחקרים שבדקו את ה"גוף האידיאלי" של שחקנים ודוגמנים: גופן של הנשים הפך הרבה יותר רזה בעוד שגופם של הגברים נעשה יותר מוצק ושרירי. יותר מכך, מעל 70% מהנשים הניבטות אל בני הנוער מעל דפי המגזינים נמצאו כבעלות מסת גוף נמוכה מאוד, מסה פחותה
מ- 85% מהמשקל הנחשב כבריא (זהו אחד הקריטריונים להפרעת אכילה מסוג אנורקסיה נרבוזה). מחקר אחר העלה כי בני נוער ציינו שהמדיה היא הגורם העיקרי המשפיע על שביעות רצונם מגופם (יותר מאשר השפעת המשפחה, קבוצת החברים, חוות דעת רפואית ועוד).

נערות באיי פיג'י נבדקו לגבי תדמית הגוף שלהם וכמות העיסוק במראה גופן ובדיאטות להפחתת משקל לפני ואחרי כניסת רשתות הטלוויזיה המערבית לאיים. נמצאה עליה משמעותית בשכיחות תדמית הגוף השלילית, בניסיונות להפחתת משקל ובשיעור הפרעות אכילה בקרב הנערות, שנחשפו שעות רבות לטלוויזיה בהשוואה לנתוניהן טרום הצפייה, ובהשוואה בינן ובין נערות שמיעטו לצפות במסך.
מחקר אחר מצא, שנערות בגילאי 12 - 19 הקוראות לעיתים קרובות מגזיני אופנה, עסוקות בדיאטות להפחתת משקל פי שניים מבנות באותו משקל, שאינן קוראות מגזינים מסוג זה. מכאן, שחשיפה ממושכת לצורות גוף רזה וחטוב כפי שמופיעות בעיתונים עלולה לגרור אי שביעות רצון מוגברת ממראה הגוף וממשקלו, ולהוביל לעיסוק מוגזם בשמירה על המשקל, כלומר להוות גורם תורם להתפתחות הפרעת אכילה.

יש לזכור, ששתי סיבות עיקריות מעמידות את בני הנוער במקום פגיע במיוחד בנוגע לחשיפתם למדיה: זוהי קבוצת הגיל המבלה את השעות הארוכות ביותר מול מסכי הטלוויזיה והמחשב, ולחלקם חסרה הבשלות להבין שלא כל מה שרואים מציאות היא. בני נוער, בעיקר הצעירים שביניהם, יתקשו להבחין בנפלאות הפוטושופ על גופם של דוגמנים/ דוגמניות ויתקשו להשתכנע שרזון קיצוני, גם אם נחשב יפה על ידי סוכן הדוגמניות, יכול להזיק בצורה בלתי הפיכה לגופה של הדוגמנית. הפער הקיים בין ה"גוף המצוי" של המתבגר ובין ה"גוף הרצוי" של הדוגמנים מעורר רגשות תסכול ומוביל להתנהגויות בלתי בריאות כדי להגיע לאידיאל, שיתכן והוקצן בסיוע תוכנות מחשב.

את "חוק הדוגמניות", שעבר לא מזמן בקריאה ראשונה בכנסת, יזמו ח"כ רחל אדטו ( קדימה) וח"כ דני דנון ( ליכוד) מתוך מטרה לנסות ולצמצם את השפעתה המזיקה של המדיה, המשדרת שרזון קיצוני הוא האידיאל, על תדמית הגוף של המתבגרים. עיקרו של החוק עוסק במניעת הצגת צילומים של דוגמנים המצויים בתת משקל על פי אמות מידה רפואיות, ושבמידה ומתבצע שימוש בתכנת מחשב ( פוטושופ) להצרת היקפים - יש לציין זאת במפורש מתחת לתצלום.
לסיכום, הקשר בין חשיפה ממושכת למדיה והשפעתה השלילית על תדמית הגוף בקרב בני נוער הוכח במחקרים רבים. תדמית גוף שלילית ועיסוק בדיאטה להפחתת משקל מהווים גורמי סיכון להתפתחות הפרעות אכילה במתבגרים ולמחלות קשות וממושכות הגורמות סבל משמעותי לחולה ולמשפחתו/ה. עולם המדיה צפוי להמשיך ולהתפתח, ולכן שילוב כוחות בין כל מי שהדאגה לדור העתיד חשובה לו ( הורים, מורים, רופאים, אנשי ציבור) עשוי להוביל לשיפור בבריאות הגופנית והרגשית של המתבגרים על ידי סיוע במניעת העברה של מסרים בלתי בריאים, ביניהם, הערצה למודלים של רזון קיצוני.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009