08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כבד

  תאור כללי    צוות    נזק כבדי    ביופסיית כבד - מידע למטופל    זימון תור  

נזק כבדי

זימון תורים

נזק כבדי כתוצאה משימוש בתרופות (Drug Induced Liver Injury - DILI)
הוא בעיה בריאותית רצינית, בעלת השלכות נרחבות למטופל, למטפלים, לתעשיית התרופות ולרשויות הממשלתיות המפקחות. היקף התופעה איננו ידוע מאחר ובמקרים רבים לא נעשית
אבחנה נכונה ומרבית המקרים אינם מדווחים. המספרים המהימנים ביותר מתבססים על מחקר פרוספקטיבי מצרפת המדווח על שכיחות של 14 מקרים מתוך 100,000 תושבים בשנה עם שיעור תמותה של 6%. בארצות הברית, מהווה DILI הגורם השכיח ביותר לכשל כבד חריף, אשר אחראי על 600 השתלות כבד בשנה.

מספר רב של תרופות קשורות לנזק כבדי. הגורמים השכיחים ביותר כוללים תרופות אנטיביוטיות, משככי כאבים, תרופות המשמשות לטיפול בסרטן, תוספות מזון ועשבי מרפא.

bul1_1 Parcetamol היא תרופה בטוחה מאוד לשימוש כאשר היא נלקחת במינון המומלץ. עם זאת, מינון יתר עלול לגרום לנזק כבדי ולכשל כבד חריף. לפי דיווחים אחרונים מארצות הברית, paracetamol גורמת לכמחצית מהמקרים של כשל כבד חריף. בחלק מהמקרים מינון היתר הוא מכוון (ניסיונות התאבדות), אך כמחצית מהמקרים מקורם בטעויות טיפוליות. הגורם השכיח ביותר הוא שימוש בו זמנית במשככי כאבים שונים המכילים בין היתר paracetamol, אשר נלקחו ללא מרשם מרופא למשך מספר ימים. מידת הסיכון להרעלת paracetamol עולה כאשר יחד עם התרופה צורכים אלכוהול, צמים או נוטלים בנוסף גם תרופות אחרות.

bul1_1 Methotrexate היא תרופה נוספת אשר גורמת לנזק ישיר לכבד. הסיכון להתפתחות פיברוזיס (הצטלקות) כבדית תלוי בעיקר במינון המצטבר לאורך מספר שנים של טיפול ועולה במקרה של מחלת כבד קודמת, שימוש באלכוהול, השמנת יתר וסכרת. מידת הבטיחות של methotrexate עולה משמעותית במינונים הנמוכים יחסית שמקובלים היום ובמשטר טיפולים שבועי.

לגבי מרבית התרופות, הנזק לכבד הוא בלתי צפוי (אידיוסינקרטי). במילים אחרות, רוב האנשים יכולים לקחת תרופות אלה בבטחה, אך חלק קטן מהאוכלוסייה עלול לסבול מנזק כבדי. מכיוון שבמהלך הפיתוח, מרבית התרופות נבחנות על מספר קטן של אנשים, הסכנה לגרימת נזק כבדי מתגלה לא פעם רק תקופת מה לאחר התחלת השיווק של תרופה חדשה.

bul1_1 תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAIDs) הן בין התרופות השכיחות ביותר בשימוש בעולם. אין הדבר מפתיע, שיחד עם תרופות אנטיביוטיות, עומדות ה-NSAIDs בראש הרשימה של תרופות הגורמות ל-DILI אידיוסינקרטי. במחקרים קליניים, השכיחות של נזק כבדי שנגרם על ידי NSAIDs נעה בין 0.29 ל-9 ל-100,000 מטופלים. מספר NSAIDs אף נאסרו לשימוש כתוצאה מהרעילות לכבד. Nurofen) Ibuprofen ) עלה אמנם לאחרונה לכותרות בישראל בשל דווח על מקרה של כשל כבד בעקבות נטילתו, אך נחשב כאחת התרופות הבטוחות יותר לשימוש מקבוצה זו.

bul1_1 השימוש בתוספות תזונתיות ובעשבי מרפא היה נפוץ במצרים ובסין כבר בתקופה העתיקה. השימוש בתכשירים אלה בעולם המערבי התרחב מאד משנות ה-90. אנשים רבים משתמשים בתכשירים אלה ללא ייעוץ רפואי מקצועי על מנת לבנות שרירים, לרדת במשקל, לנקות או לחזק את הגוף. התפיסה הרווחת היא שמרכיבים "טבעיים" אינם מזיקים והם נטולי תופעות לוואי שליליות. עם זאת, לתכשירים אלה עלולה להיות פעילות ביולוגית אשר עלולה לגרום לרעילות חמורה או לתגובות בין תרופתיות עם תרופות מרשם. לפי מחקר עדכני מיפן, 10% ממקרי DILI נגרמו על ידי תוספי מזון ו- 7% על ידי עשבי מרפא סיניים.

במציאות הקלינית, DILI עלול להתבטא כמעט בכל הצורות של מחלת כבד חריפה או ממושכת.
עם זאת, צורת הביטוי השכיחה ביותר של DILI הינה דלקת כבד חריפה. התגובה האידיוסינקרטית לתרופה מופיעה בדרך כלל בין 5 ל-90 יום לאחר התחלת לקיחת התכשיר. עם זאת, במספר רב של תרופות כדוגמת nitrofurantion, עלולה הפגיעה בכבד להופיע כעבור זמן ארוך יותר.

האבחנה של DILI איננה קלה ועשויה להוות אתגר לקלינאי. באבחנה המבדלת של מחלת כבד, יש תמיד לכלול גם את ההשפעה האפשרית של תרופות. מטופלים רבים נוטלים מספר תכשירים תרופתיים. לעיתים, המטופל איננו מתייחס לתרופות ללא מרשם, לתוספות תזונתיות ולעשבי מרפא כתרופות, ולכן איננו מדווח על השימוש בהם. מאחר והופעת הנזק הכבדי מתרחשת לעיתים לאחר זמן, ייתכן מצב שבו הנזק לכבד יתבטא רק לאחר סיום השימוש בתרופה, בעוד השיפור בתפקודי הכבד עלול להימשך מספר חודשים. לתרופות רבות הגורמות נזק לכבד יש דגם ייחודי של "טביעת אצבעות" טוקסית. אם קיימת התאמה בין התזמון של לקיחת התרופה ובין התבנית הטוקסית הייחודית שלה - קל יותר לאבחן DILI. על מנת לחדד את האבחנה של DILI, יש לשלול גורמים אחרים לנזק לכבד כמו אלכוהול, מחלה ויראלית, ומחלת כבד אוטו-אימונית. ביופסית כבד עשויה לעזור אך לרוב איננה הכרחית.

הפסקת השימוש בתרופה המזיקה עשוי להציל חיים ובדרך כלל מוביל להחלמה מלאה. במקרה שהחולה מפתח סימנים של אי ספיקה כבדית חריפה, יש לקיים באופן מיידי התייעצות עם מרכז השתלות.

הדרך הטובה ביותר להפחית את ההשפעות של DILI היא מניעה ואבחון מוקדם:
bul1_1 שימוש בתרופות ייעשה רק לאחר ייעוץ רפואי, ובמינון המומלץ.
bul1_1 הפחתת שימוש בתרופות למינימום הנדרש.
bul1_1 הימנעות משימוש בתרופות ללא צורך.
bul1_1 אם מתפתחים סימנים של פגיעה בכבד כמו בחילה, כאבים בבטן העליונה, צהבת, צואה בהירה ושתן כהה, חום וגירוד, במיוחד לאחר התחלה של לקיחת תרופה חדשה, יש לפנות מיד לייעוץ רפואי.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
השמנה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מחלימי קורונה
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009