08.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

ילדים

  תיאור כללי    צוות    ברונכיוליטיס    עקיצות של בעלי חיים וטיפול בהן    מידע שימושי    חום בילדים    כאבי ראש בילדים    מחקר והוראה    ארועים במחלקת הילדים    ליצנות רפואית    מרפאת ביקורת ילדים    מתבגרים    נוירולוגיה ילדים    קרדיולוגיה ילדים    גסטרואנטרולוגיה ילדים    אימונולוגיה ילדים (אלרגיה)    מרפאת ריאות ילדים    מרפאת ליפידים ילדים    מיון ילדים    מרפאה אנדוקרינולוגיה ילדים    הרצאות מומחים    פסיכולוגיה רפואית    סרט היכרות    מכתבי תודה  

כאבי ראש בילדים

בניגוד להנחה הרווחת, כאבי ראש הינם תלונה שכיחה בילדים, ואינם מעידים בהכרח על מחלה מסוכנת. כבר בגיל שלוש שנים, כ- 5% מהילדים מתלוננים על כאבי ראש, ובגיל ההתבגרות כ-80%  ייבדקו עקב תלונה זו.

את הגורמים לכאבי ראש בילדים ניתן לחלק על פי משך התלונות:
ניתן לסכם ולומר כי כאבי ראש הינם תלונה שכיחה בילדים אשר בדרך כלל איננה ביטוי למחלה מסוכנת, אך דורשת טיפול והתייחסות. סימני האזהרה הינם הקאות בעיקר בבוקר, החמרה בתדירות הופעתם ובעצמתם והתעוררות משינה עקב כאבי ראש. במקרים בהם הבדיקה הנוירולוגית איננה תקינה יש לבצע הדמיה מוחית (MRI), אך בשאר המקרים אין בכך צורך. יש להימנע מנטילת יתר של תרופות כנגד כאבים, כדי שלא יוחמרו הכאבים בעקבות נטילת כרונית.

1. כאבי ראש הנמשכים שבוע לכל היותר ובפרט אלה המלווים בחום, נגרמים בדרך כלל עקב מחלה זיהומית. הגורמים למחלות אלה הינם ווירוסים של דרכי הנשימה או דלקות לוע חיידקיות. למעשה, כל מחלת חום עלולה לגרום לכאבי ראש. סינוסיטיס איננה גורם שכיח לכאבי ראש בילדים, ורק במקרים בהם יש נזלת מוגלתית ממושכת, שיעול לילי ורגישות למגע על פני הסינוסים יש חשד למחלה. יש להדגיש כי בילדים הצעירים מגיל עשר, הסינוסים המצחיים (פרונטלים) עדיין אינם מפותחים ועל כן כאבי ראש מצחיים אינם, בדרך כלל, תוצאה של זיהום בסינוסים. במקרים בהם קיים צירוף של כאבי ראש, חום, הקאה חוזרת וילד הנראה חולה, יש צורך לשלול דלקת קרום המוח ממקור חיידקי, המחייבת טיפול מיידי. במקרים שמדובר בכאבים עזים ביותר המופיעים לאחר חבלת ראש, יש לשלול דימום מוחי.

2. כאבי ראש קצרים הנמשכים מספר שעות, אך מופיעים לסירוגין אחת לתקופה. לקבוצה זו שייכת המיגרנה. מיגרנה מופיעה גם בילדים צעירים מאד - כבני חמש - שש! מיגרנה מתאפיינת פעמים רבות בסיפור משפחתי (בעיקר אצל האם), הכאבים חזקים, מלווים בחילה או הקאה. הילד מעדיף לשכב במקום שקט וחשוך. לעיתים קרובות שינה מובילה להקלה משמעותית. לעיתים קיימת תחושה מקדימה הבאה לידי ביטוי בחוסר נוחות בבטן, בטשטוש ראיה או בתחושת נימול. כאבי הראש מתעוררים בעקבות חוסר שינה, כלכלה לא מסודרת ולא מאוזנת, מתח וקושי בבית הספר, שהייה מרובה בשמש. רק לעיתים רחוקות קשורים לסוג מסוים של כלכלה כמו: שוקולד, קפה וגבינה צהובה.

גורם נוסף לכאבים בילדים הינו כאב ראש מסוג מתח. כאבים אלה הינם קלים יותר, קיימת תחושת לחץ סביב שרירי הקרקפת, הם אינם מוחמרים בתנועה ואינם מלווים בהקאה. כאבים אלה מתעוררים בעקבות תחושת מתח ולחץ, אשר בילדים היא קשורה לעיתים קרובות למצבם הרגשי או הלימודי. חשוב לערוך רישום מסודר של האירועים עד לפרטי פרטים, על מנת לאפשר לרופא להגיע לאבחנה הנכונה ולהציע את הטיפול המתאים. יש להדגיש כי מתן תרופות כנגד כאבים (אקמול, נורופן, אופטלגין או טריפטנים) לעיתים קרובות, במשך מספר חודשים, עלול כשלעצמו, לגרום לכאבי ראש. הדבר קורה לפעמים כאשר עקב מחלה חריפה, תאונה או מצוקה אחרת נוטלים תרופות כנגד כאבים. בהמשך מתפתחת תלות והחמרה של כאבי הראש. ראשית, יש להשתדל ולהימנע מלהגיע למצב בו נוטלים תרופות לעיתים כה קרובות (אשר, בדרך כלל, אינן מפחיתות באופן משמעותי את הכאב). אם נוצר מצב זה, יש להפסיק תחילה שימוש בתרופות ורק אחר כך לבחון שוב את הטיפול בכאבי הראש.

3. כאבי ראש כרוניים מחמירים. במקרים אלה מדובר בילדים הסובלים מכאבי ראש מספר חודשים, אך כאבי הראש מתגברים: תדירותם עולה, עוצמת הכאב מחמירה, הם מלווים בהקאה, לפעמים בהשכמה משינה. כאבי ראש אלה יכולים להיות ביטוי ליתר לחץ תוך גולגולתי - על רקע גידול, דימום או הרחבת חדרי המוח (הדרוצפלוס). במקרים אלה יש צורך בהערכה מהירה על מנת לשלול גורם מסכן חיים. לרוב יהיו סימנים גם בבדיקה הנוירולוגית וגם בבדיקת קרקעיות העיניים (בצקת פטמות).

4. כאבי ראש תכופים במשך השבוע, ובמשך שנים מספר. הכאבים הינם בדרך כלל קלים ואינם מפריעים לפעילות היומיומית, אינם מחמירים, ללא הקאה או השכמה משינה. מחד, כאבי ראש אלה אינם תוצאה של מחלה מסכנת חיים. מאידך, הם תוצאה של מצוקה רגשית, מתח או חרדה, ולעיתים עמידים מאוד לטיפול.
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009