01.03.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כירורגיה

  תיאור כללי    צוות    זמני המתנה    הדרכה לקראת ניתוח    שירותי המחלקה    כריתת בלוטת יותרת הכליה    מרפאה כירורגית    מרפאה לבריאות השד    מרפאה פרוקטולוגית    כירורגית כלי דם    מכתבי תודה    כירורגיה לפרוסקופית בעזרת סימולטור    שירותי רפואה משלימה    מכתבי תודה  

כירורגיה לפרוסקופית בעזרת סימולטור


במחלקה הכירורגית שבמרכז הרפואי בני ציון בחיפה בראשות ד"ר א.מטר, נחנך לאחרונה מרכז לסימולציה לפרוסקופית, המשמש להערכת ביצועים ולאימון של מתלמדים בטכניקה הכירורגית החדשה.
בשני העשורים האחרונים, הטכניקה הלפרוסקופית תפסה מקום בעל חשיבות הולכת ומתגברת. הימים בהם היה מקובל להשתמש בטכניקה זו רק בניתוחי כיס מרה מתוכננים, חלפו ועברו. בהדרגה, מאז תחילת שנות ה - 90, פורסמו עבודות מבוקרות רבות אשר הוכיחו כי גם במקרים מורכבים כגון דלקת חריפה של כיס המרה או התוספתן ואף גידולים שונים במערכת העיכול - נהנים החולים מהיתרונות הרבים של גישה זו . הטראומה הניתוחית פחותה, הכאבים פחותים ומערכת העיכול חוזרת בקצב מהיר יותר לתפקוד, יש פחות הדבקויות בחלל הבטן ופחות סיבוכים לאחר ניתוחים כגון בקעים בצלקות הניתוחיות. כיום, כמעט כל הניתוחים המבוצעים בחלל הבטן יכולים להתבצע בגישה לפרוסקופית. הדבר נכון גם ביחס לכירורגיה אורולוגית ולרפואת נשים.
ואולם, תהליך הלימוד והאימון בטכניקה מורכבת זו אינו פשוט. המנתח נאלץ להתמודד עם קשיים בסיסיים בביצוע הטכניקה הניתוחית - הבנת מרחב תלת-מימדי מתוך הסתכלות במסך המשדר תמונה דו-מימדית, שימוש במכשירים ארוכים לביצוע פעולות עדינות ללא יכולת תחושה של הרקמה המנותחת, והעובדה כי על מנת להזיז מכשיר לצד מסוים - עליו להזיז את ידו לכוון ההפוך. לימוד הטכניקה בחדר הניתוח הינו מתסכל, עבור המורה והתלמיד כאחד, גוזל זמן יקר ומאריך את משך הניתוח.
סימולציה הינה כלי חשוב לאימון ולהערכה בתחומים שונים כגון טיסה (צבאית ואזרחית), ולאחרונה החלה לתפוס מקום חשוב בתחומים שונים ברפואה. שימוש בבובות החייאה במקצועות ההרדמה והרפואה דחופה הפכו לעניין שבשגרה. FLS - Fundamental of Laparoscopic Surgery הוא שמו של קורס אשר נבנה בארה"ב ע"י איגוד הכירורגים האמריקאי, לצורך הטמעת העקרונות הבסיסיים של הכירורגיה הלפרוסקופית. הקורס מורכב מחלק דידקטי הניתן ללימוד עצמי באמצעות האינטרנט, וחלק של כישורים בסיסיים אשר נבדק באמצעות סימולטור לפרוסקופי. סימולטור ה FLSהמשימות הבנויות בתוכו ושיטת מתן הציון פותחו באוניברסיטת מקגיל במונטריאול שבקנדה ע"י קבוצת כירורגים בראשות פרופ' פריד, ולאחרונה הפכו להיות חלק הכרחי בתוכנית ההתמחות בכירורגיה בארה"ב. איכות הביצוע מורכבת ממהירות ומדיוק, ודגש ניתן על כל אחד מהם בנפרד.
מרכז הסימולציה הלפרוסקופית במרכז רפואי בני ציון מבוסס על סימולטור ה FLS. המרכז מנוהל ע"י ד"ר גדעון סרוקה, סגן מנהל המחלקה הכירורגית, אשר חזר זה מכבר מהשתלמות בת שנתיים באוניברסיטת מקגיל. במסגרת ההשתלמות ניהל ד"ר סרוקה מחקר אשר הוכיח כי מתמחים בכירורגיה אשר התאמנו על הסימולטור הפגינו בחדר הניתוח ביצועים טובים יותר באופן משמעותי, לעומת חבריהם אשר המשיכו בתוכנית ההתמחות הרגילה ללא אימון בסימולטור. בנוסף, הראו ד"ר סרוקה ועמיתיו ממקגיל כי לשם הגעה לרמת ביצועים גבוהה מאוד בסימולטור נדרש אימון של 7.5 שעות בלבד בממוצע, מצב אשר הביא מתמחים מתחילים לרמת ביצועים בחדר הניתוח שתאמה ביצועים של מתמחים הוותיקים מהם בשנתיים. ברור, אם כן, כי יעילות העבודה בסימולטור היא גבוהה מאוד. התפיסה שלנו היא כי הדרך הטובה ביותר לבנות את כישורי הבסיס לכירורגיה לפרוסקופית הינה אימון מובנה בסימולטור.
לאחר הגעה לרמת ביצועים המוגדרת מראש - יכול המתמחה לבצע פעולות מסוימות בחדר הניתוח תוך שימת דגש על ההיבטים הקוגניטיביים של הפעולה, כלומר, היכן עליו למקם את התפר, או מה היקף הכריתה שצריך לבצע וכו'. חשוב לציין גם כי החונך בסימולטור יכול להעביר משוב איכותי, לכירורג המתלמד, הנוגע באופן ספציפי לנקודות הזקוקות לשיפור ולכוון את המשך האימון לאותן נקודות.
התוכניות לעתיד רבות. בשלב ראשון מהווה המרכז לסימולציה לפרוסקופית מענה לצרכי האימון ולהערכת המתמחים במחלקה הכירורגית בביה"ח. גם מחלקות אחרות העוסקות בטכניקת הכירורגית הלפרוסקופית מתחילות לקחת חלק בעבודה במרכז. בהמשך יהפוך המקום למרכז אזורי בכל הצפון, לאימון ולהערכת מתלמדים בכירורגיה לפרוסקופית. גם סטודנטים לרפואה נחשפים יותר ויותר לנושא הסימולציה, ויתכן כי השימוש בכלי חשוב זה יתפוס מקום כבר בשלבים מוקדמים יותר בלימודי הרפואה, יגביר את המוטיבציה לבחור במקצועות הכירורגיים ויאפשר סינון מושכל של מועמדים למקצועות השונים. להערכתנו, לא יהיה מנוס משילובו של קורס ה FLS בעתיד הקרוב בתוכנית האימונים הבסיסית של הכירורגים בארץ, כפי שבוצע באוסטרליה, בארצות שונות באסיה ולאחרונה בארה"ב.
לסיכום, ניתן לאמר כי הסימולטור הלפרוסקופי מאפשר לנו להמשיך ולשפר באופן משמעותי את איכות הטיפול הרפואי בביה"ח, תוך הקפדה כי סוגיית בטיחות החולים תישאר בראש סדר העדיפויות. עלותו הנמוכה ויעילותו הרבה הופכים את השימוש בו לאטרקטיבי ביותר, ואנו צופים כי סימולטור כזה ימצא את מקומו כבר בעתיד הקרוב בכל בי"ח בארץ.
 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009