11.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

פגיה

  תיאור כללי    צוות    פעילות עיקרית של המחלקה    הדרך שלנו    בכניסתכם ליחידה    נא להכיר – הפג    סיבוכים אפשריים    קצת על הרגש    הנקת פגים    העצמת הורים בפגיה    מקורות מידע    סיור וירטואלי    כתבות  

נא להכיר – הפג

פג מוזכר כבר בתנ"ך כפרי בוסר שאינו בשל.
פג הוא תינוק הנולד לפני השבוע ה - 37 להריון, תחילת ספירה מן היום הראשון למחזור הווסת האחרון. המקום הטוב ביותר להתפתחותו וגדילתו התקינות של העובר הוא ברחם. הקשיים והסיבוכים הנובעים מן הפגות תלויים בגיל ההריון ובמשקל לידה.
בחדר לידה נעשים מאמצים למנוע את הלידה המוקדמת ככל האפשר, כל זמן שהדבר איננו מסכן את האם או את העובר. כיום ניתן לטפל ואף להצליח בפגים שנולדו במשקל 500 גר' ובשבוע 24 להריון. עם זאת, ככל שהפג בשל יותר ומשקלו בלידה גדול יותר סיכויי הישרדותו טובים יותר, והסיכון לסיבוכים פוחת.

מדוע נולדים פגים ?
bul1_1 גורמים הקשורים לאם - רעלת הריון, מחלות וזיהומים העלולים לפגוע בהריון, הריון 
  מרובה עוברים, תרופות ועוד. 
bul1_1 גורמים הקשורים לשלייה - שליית פתח, הפרדות מוקדמת של השלייה.
bul1_1 גורמים הקשורים לעובר - מצוקת העובר, מומים בעובר, הריון מרובה עוברים.
bul1_1 לידה מוקדמת עקב צירים מוקדמים שאינם מוסברים.

מראה הפג
הדבר הבולט ביותר הוא גודלו של הפג. משקלו תלוי בשבוע ההריון בו נולד. לפג עור דק עם שכבת שומן מועטה. ניתן לראות דרכו את כלי הדם ולכן צבעו אדום. קל לראות את עצמותיו. לעיתים נראה בעורו אזורים אדמדמים או כחלחלים שנגרמו עקב לחץ בלידה או עקב טיפולים שעבר במחלקה. עורו של הפג מכוסה לעיתים בשיער רך, בעיקר באזור הגב, הכתפיים, הזרועות והמצח. שיער זה נושר במשך הזמן. אבריו של הפג שלמים, אם כי בדרגת בשלות שונה. בפגים זכרים צעירים לעיתים לא רואים אשכים בשק, ובבנות איבר המין נראה בולט. עם ההבשלה יראו גם איברים אלו תקינים.
התנהגותו של הפג שונה מזו של תינוק אשר נולד במועד. לעיתים הוא פחות ערני, וכאשר נוגעים בו הוא קופץ ורוע.  הפג מרגיש ומודע לסביבתו ולכן חשובים המגע והליטוף אשר תתנו לו. הפג רואה מטווח קצר ובעיקר צורות בשחור ולבן. הפג שומע ולכן חשוב שתדברו אליו, את קולכם הוא מכיר כבר מהיותו ברחם.

הטיפול בפג
בעת הודעה על לידת פג, מתארגן צוות רפואי מורחב, הכולל רופא מיילד ורופא ילודים לקבלת הלידה ולאפשרות של טיפול בסיבוכים. לאחר הלידה והתייצבות מצבו, הפג מועבר במהירות למחלקה לטיפול נמרץ פגים. הפג יחובר למוניטור העוקב אחר קצב ליבו ונשימתו, ריכוז החמצן בדמו ולחץ הדם. הוא יוכנס לאינקובטור בעל מכשור מיוחד לוויסות חום הגוף ולחות האוויר.  במידת הצורך יחובר הפג למכשיר הנשמה שיעזור לו לנשום וישמור על רמת חמצן נאותה. במקביל יחובר הפג לעירוי נוזלים u1500 לצורך מתן כלכלה תוך וורידית ובהמשך תוכנס זונדה - צינורית דרך הפה לקיבתו של הפג לצורך הזנה דרך מערכת העיכול.
אין פלא שמראהו של הפג הקטן וחסר האונים המוקף בצינוריות ובמכשור רב מבהיל פעמים רבות את ההורים. הצוות הרפואי מעודד את הקרבה בין הורים לתינוק וממליץ על שעות ביקור לצורך החזקתו ואף להאכלה במידת האפשר. מחקרים שונים מראים כי יש ערך רגשי ובריאותי חיובי לקרבה מוקדמת זו.
הפגישה במחלקת פגים עד הגיעו לבשלות, כאשר ינשום היטב עצמונית, ישמור על חום גופו מחוץ
לאינקובטור, וגם יהיה מסוגל לאכול דרך הפה את כל כמות האוכל הדרושה לו לצורך עליה טובה במשקל. חשוב מאוד שההורים ירגישו בטחון ועצמאות בטיפול בתינוק, לפני שהוא משתחרר לביתו. במהלך האשפוז פגים גדולים יותר מקבלים טיפול שעיקרו הזנה מיוחדת ומעקב אחר בריאותם. פגים קטנים יותר מקבלים מעקב צמוד וטיפול מורכב, שיאפשר את גדילתם התקינה ומניעת סיבוכים.

אחות בזמן טיפול בתינוק

תזונת הפג
בימים הראשונים לחייו יקבל הפג עירוי המכיל חלבון, סוכר, מלחים ושומנים. רק לאחר שיתייצב מצבו מעט, נתחיל גם להזין אותו בהדרגה דרך זונדה - צינורית המוכנסת דרך הפה לקיבה. המזון המועדף מכל הבחינות גם בפגים הוא חלב אם, אותו שואבת האם. במידת הצורך ניתן להעשירו בחלבון ומינרליים. לפגים שאין עבורם מספיק חלב אם ישנו תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות = פורמולה) מיוחד לפגים, המכיל חלבון, מינרליים, ויטמינים ותוספות אחרות המותאמים לגילו, מצבו ומשקלו.
חלב אם מקנה לתינוק הגנה משופרת בפני זיהומים ומחלות, מזון מותאם, קל לעיכול ונספג היטב, המשפיע לטובה על התפתחותו בהמשך. היכולת להעניק לילדך הפג מעצמך תחזק את הקשר שלך לילד ותתרום גם לקשר בניכם בעתיד ולהתפתחותו הרגשית.הצוות הרפואי והסיעודי במחלקה מעודד את האמהות לשאוב חלב אם לצורך הזנתו של הפג.
בשבועות 34-32 מתפתח רפלקס המציצה. בשלב זה יתחיל צוות הפגייה לנסות ולהאכיל את הפג על ידי בקבוק. זהו תהליך ארוך הדורש סבלנות רבה, וגם אצל הפג המוצץ היטב יכולה ארוחה קטנה להימשך זמן רב. רצוי שפג יסיים את כל הארוחה תוך כ- 30-20 דקות ולהימנע מלהעמיד בפני הפג דרישות גבוהות מכפי יכולתו בשלב זה, דבר העלול להאט את התקדמותו, לעייף אותו, למנוע עליה טובה במשקל ואף לדחות את שחרורו הביתה.
מאחר ויכולת מציצה / אכילה היא אחד מתנאי השחרור הביתה, כפי שפורטו לעיל, יוצע לכם ההורים
להשתתף בשלב זה באופן פעיל בהאכלה, דבר התורם גם לחיזוק הקשר ביניכם ומהווה התנסות הכרחית לקראת השחרור הביתה. הפג צפוי לעלות במשקל מדי יום, ושיעור העלייה הצפוי מחושב לפי גילו ומשקלו הנוכחי.
אנו מעודדים מתן חלב אם ע"י שאיבה בשלב הראשוני שלא ניתן להניק, ובהמשך הנקה בלבד. .

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009