05.07.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אף אוזן גרון

  תאור כללי    צוות    דלקות אוזניים    האוזן - מבנה אנטומי ואופן פעולה    מידע למתאשפז לצורך תיקון מחיצת האף    מידע למתאשפז לצורך כריתת שקדים והשקד השלישי    סרטונים    כתבות    מכתבי תודה    יום השמיעה הבינלאומי  

דלקות אוזניים

דלקות אוזניים חריפות בילדים ודלקות אוזניים חריפות חוזרות

מהי דלקת אוזן חריפה?
דלקת אוזן חריפה הינה מצב בו מצטברת מוגלה בחלל האוזן התיכונה (האוזן התיכונה הופכת למורסה). אירוע בודד של דלקת אוזן חריפה עובר על כל ילד לפחות פעם אחת במהלך ילדותו.
כיון שחלל האוזן התיכונה גובל בחלל התוך גולגלתי (בו נמצא המוח) חשוב להתייחס למחלה באופן רציני שכן היא עלולה להביא לסיבוכים מסכני חיים בנוסף לסבל שחווה החולה (כאבים, חום) עקב המחלה עצמה. לכן יש לבחור בטיפול בהתאם לנתוני החולה: גילו, חומרת ההסתמנות החולנית (חום, כאבים, מצב כללי) ומחלות רקע העלולות להעמידו בסיכון יתר לפתח את סיבוכי המחלה.

מהן הסיבות למחלה?
התפתחות דלקת אוזן חריפה אופיינית לגיל הילדות (אם כי עלולה לקרות גם במבוגרים) עקב חוסר בשלות של המערכת החיסונית ושל האנטומיה של האוזן וצינור הניקוז שלה (חצוצרת האוזן) תינוקות וילדים מסויימים נוטים יותר מאחרים לפתח דלקות אוזן חריפות עקב מצב קיצוני של חוסר בשלות של המערכות הנ"ל.
הגורם הישיר למחלה הינו זיהומי-חיידקי. ככל הנראה בשלבים ראשונים של המחלה קיימת גם מעורבות ויראלית אשר הופכת את הרירית של האוזן התיכונה (הציפוי הפנימי של קירות חלל האוזן התיכונה) לרגישה לפגיעה של חיידקים.

כיצד מאובחנת המחלה?
ניתן לאבחן את המחלה בקלות על ידי ראיית עור התוף. את עור התוף ניתן לראות בעזרת מכשיר הנקרא אוטוסקופ הנמצא בשימוש אצל רופאי ילדים ורופאי אף אוזן גרון. כאשר יש באוזן שעוה אשר חוסמת את תעלת האוזן החיצונית ולא מאפשרת לראות את עור התוף חייבים לנקות את השעוה, ללא ניקוי השעוה לא ניתן לראות את עור התוף. כדי למנוע פגיעה מיותרת באוזן בעת הניקוי, הכרחי לבצע את הניקוי בתנאים מיטביים, תחת מיקרוסקופ. בדיקה וטיפול באוזניים בעזרת מיקרוסקופ מבוצעת על ידי רופאי אף אוזן גרון.

כיצד מטפלים במחלה?
הטיפול במחלה הינו על ידי אנטיביוטיקה. כאשר הסתמנות המחלה הינה קלה (כלומר ללא חום או עם חום נמוך, כאבים לא מאוד חמורים והערכת סיכון נמוך להתפתחות סיבוכים מסוכנים) ניתן לטפל במחלה בעזרת תרופות להורדת חום ותרופות נוגדות כאבים. אך התינוק או הילד צריך להבדק שוב על ידי הרופא לאחר 24-72 שעות לצורך הערכה מחודשת. במקרים בהם קיים סיכון מוגבר להתפתחות סיבוכים מסוכנים (תינוק צעיר מגיל שנה, הסתמנות מחלה חמורה, ליקוי במנגנון החיסון) יש לתת טיפול אנטיביוטי ללא היסוס.

לפרטים נוספים אנא פנו למח' אף אוזן וגרון: טל' 04-8359544.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009