01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אורולוגיה

  תאור כללי    צוות    דפי הסבר    טיפול בגידולי הכליה על ידי קריואבלציה    ניתוח כריתת כיס השתן    אבנים בדרכי השתן    NEPHRECTOMY - כריתת כליה    טכנולוגית סינרגו    הגדלה שפירה של הערמונית    פעילות יתר של שלפוחית השתן    פריצת דרך בטיפול באין אונות והפרעות בזיקפה    טיפול מתקדם לסרטן הכליה    שירות אורולוגית ילדים    רפואה משלימה במחלקה האורולוגית    קבוצת תמיכה    כתבות    מכתבי תודה  

ניתוח כריתת כיס השתן

(RADICAL CYSTECTOMY)

מערכת השתן
הכליות ממוקמות בחלק העליון של המתניים. אחת מכל צד. בכליות נוצר השתן המופרש דרך האורטרים (השופכנים) אל השלפוחית. מהשלפוחית מופרש השתן החוצה דרך האורטרה (שופכה).

הסיבות לבצוע אורוסטומיה
בדרך כלל כריתת שלפוחית השתן נעשית כתוצאה מגידול חודרני בשלפוחית השתן. במקרים אלה יש צורך לכרות את השלפוחית על מנת למנוע התפשטות המחלה לאיברים סמוכים.
סיבות נוספות לכריתת השלפוחית יכולות להיות מומים מולדים, דמם מתמיד וכיו"ב.

הניתוח
לאחר כריתת השלפוחית יש צורך להטות את השתן שנוצר בכליות כך שיתנקז אל מחוץ לגוף. השיטה המקובלת להטיית השתן היא על ידי חיבור השופכנים למקטע מעי דק המופרד ממערכת העיכול.
השופכנים מחוברים לקצה אחד של אותו מקטע מעי ואילו קצהו השני מובא לפני העור בחלק הבטן התחתון. צורה זו נקראת סטומה (פיה).
לאחר הניתוח יופרש השתן מבעד לאותה הפיה אל שקית פלסטיק מיוחדת המיועדת להיצמד אל אותה הסטומה.

ההכנות לפני הניתוח
ביום הקבלה:

ביום קבלתך תתקבל ע"י אחות ותיבדק ע"י רופא המחלקה. תקבל הדרכה בע"פ ובכתב (טופס הדרכה) לקראת הניתוח. בדיקות משלימות תתבצענה עפ"י הצורך.
כלכלה - יום לפני הניתוח תקבל כלכלה רכה בלבד. מהשעה 13:00 תחל בשתיית 3 ליטר חומר מרוקן שמטרתו: ריקון המעיים עד ליציאות צלולות. בשעות הערב המאוחרות, אם היציאות עדיין לא צלולות, תקבל בנוסף חוקן נקוי.
שתיה - שתיה מותרת עד חצות ומחצות עליך להמצא בצום מוחלט.
תרופות - יש לדווח לאחות ולרופא המחלקה על נטילת תרופות קבועות ורגישויות לתרופות. רופא המחלקה חייב לדעת על כל תרופה שאתה נוטל. מהצהרים תחל בקבלת אנטיביוטיקה בכדורים.
מטרת מתן האנטיביוטיקה היא לנקות את המעיים מחיידקים לקראת הפיכת חלק מהמעי הדק למוביל סטרילי של השתן.

בערב הניתוח:
תרופות - בערב הניתוח יורכב לך עירוי נוזלים ותקבל אנטיביוטיקה נוספת דרך הוריד.
הרדמה - יום טרם הניתוח תיבדק ע"י רופא מרדים. המרדים ירשום עבורך תרופות הרגעה כהכנה לניתוח (פרהמידיקציה). חשוב לציין בפגישה עם המרדים אם היו בעיות בהרדמה בעבר.
רחצה - בערב לפני הניתוח יש להקפיד על רחצה יסודית של הגוף. חשוב ללבוש כותונת של בית החולים.

בוקר הניתוח:
בבוקר הניתוח תקבל עירוי נוזלים + אנטיביוטיקה דרך הוריד. כמו כן תקבל לדופן הבטן זריקה לדילול הדם, ורגליך יחבשו באגדים אלסטיים למניעת היווצרות קרישי דם.
ימדדו לחץ דם, דופק וחום ותקבל תרופות להרגעה שהומלצו על ידי הרופא המרדים.
לחדר הניתוח תועבר באלונקה. בני משפחתך יוכלו להתלוות אליך עד לחדר ההמתנה שליד חדר הניתוח. בתום הניתוח תקבל משפחתך פרטים ראשוניים על מהלך הניתוח מהצוות הרפואי.

לאחר הניתוח
מיד לאחר הניתוח תגיע לחדר ההתעוררות להשגחה צמודה. בהתעוררות תשהה עד להתייצבות מצבך. למחלקה תגיע מנומנם אך בהכרה מלאה, מחובר לעירוי נוזלים ולזונדה. במחלקה תהיה נתון להשגחה, טיפול ומעקב של האחיות ורופא המחלקה.
עד למחרת הניתוח לא תרד מהמטה. ניתן לשכב פרקדן או בשכיבה על אחד הצדדים. לידך יהיה פעמון לקריאת אחות ותוכל להשתמש בו בשעת הצורך.
תזונה - לאחר הניתוח אתה מחובר לזונדה, עד להתחלת פעילות המעיים. לפיכך אכילה או שתייה אסורים.
כאבים - באם תחוש בכאבים, תוכל לבקש תרופות נוגדות כאב. בשעות הראשונות שלאחר הניתוח תהיה מחובר בד"כ למכשיר הנקרא PCA שתפקידו לספק ולהזליף חומר נגד כאבים באופן מתמשך.
נקזים - נקז ( המוואק ) זהו צינור המיועד לניקוז הפרשות מחלל הבטן. הוא מיועד בד"כ לניקוז הפרשות דמיות ונוזלים מפצע הניתוח.
פיזיותרפיה - ביום הניתוח ולמחרת הניתוח תודרך לבצע תרגילים להנעת הרגליים. תרגילים אלה חשובים מאוד להחלמתך. כמו כן, תודרך ע"י צוות מכון הפיזיותרפיה לתרגול נשימתי - פיזיותרפיה נשימתית - לשם מניעת סיבוכים הנובעים משכיבה ממושכת וניידות מוגבלת.

סטומה
אל הסטומה (הפיה) תודבק שקית ומתוכה ייצאו צינוריות (סטנטים) המוחדרים לכל שופכן בנפרד. צינוריות אלו יוצאו בהמשך. הסטומה היא בצורה עגולה או אליפטית, צבעה וורוד - אדום ודרכה יופרש השתן החוצה.
מיד לאחר הניתוח הסטומה נראית לעיתים נפוחה, אולם היא תקטן עד לגודלה הסופי תוך מספר שבועות. הסטומה תפריש ריר (חומר לבן וצמיג) וזוהי תופעה רגילה. לקראת השחרור כשהרגשתך תשתפר, ותרגיש מוכן, תודרך בהדרגה לטפל בעצמך בסטומה עד לבצוע הטפול בעצמאות מלאה.

למחרת הניתוח
בבוקר שלמחרת הניתוח מתבצעת הרחצה במטה. ירידה ראשונה מהמיטה היא אך ורק בעזרת אחות המחלקה. מומלץ על ניידות מוקדמת ותכופה ככל שמתאפשר.
יום לאחר הניתוח, עדיין תקבל עירוי נוזלים. עדיין תהיה לך זונדה המנקזת את ההפרשות מהקיבה ויהיו לך צינורות דקים ( סטנטים ) שייצאו מכל שופכן בנפרד. כמו כן תהיה לך סטומה שתנקז את השתן.
עירוי הנוזלים והזונדה יוצאו בהמשך, כאשר תתחיל פעילות המעיים. בתחילה תקבל שתייה בכמות מועטה ולאחר מכן בהדרגה תחל כלכלה רכה עד לכלכלה רגילה.
ביום ה - 13 לאחר הניתוח יבוצע צילום IVP (צילום מערכת השתן בעזרת חומר ניגוד). לכשיתברר כי הצילום תקין ולאחר בקרת מערכת השתן יוחלט על הוצאת הסטנטים.

לקראת שחרור
יש להתקדם בפעילות הגופנית בהתאם להרגשתך האישית. הימנע ממאמצים כגון הרמת משאות כבדים, ריצה ושחיה למשך 4-6 שבועות. יש להימנע מנהיגה במשך 3-5 שבועות.
חשובה מאוד רחצת הגוף מדי יום יום. יש לשים דגש על רחצת האזור המנותח במים וסבון בנוסף לרחצה הכללית של הגוף. ייתכנו כאבים בימים הראשונים לשחרורך. ניתן להיעזר במשככי כאב תוך הימנעות מתרופות הגורמות לך לרגישות.
הציוד לטיפול בסטומה - הציוד מורכב משקית לקליטת השתן, מגן עור ושקית נוספת המיועדת לקליטת כמות גדולה יותר של שתן במשך הלילה. יש מגוון רחב של שיטות ואביזרים נלווים. בבית החולים תוכל לקבל רשימה מעודכנת של ציוד עליה יסומנו הפריטים להם אתה זקוק וכן המקורות להשגתם.
עוד בהיותך בבית החולים תודרך להחלפת השקית עד לביצוע הפעולה באופן עצמאי. לפי רצונך ניתן יהיה לשתף את בני המשפחה בביצוע הפעולה.

באילו מצבים יש לפנות לרופא לאחר השחרור מבית החולים?
bul1_1 עלית חום מעל 38 מעלות.
bul1_1 הפרשה מרובה מפצע הניתוח (הפרשה מעטה תיתכן בימים הראשונים לאחר השחרור
  מבית החולים).
bul1_1 אודם מקומי סביב פצע הניתוח, נפיחות וכאב.
  
מידע זה מוגש לך לקראת ניתוח כריתת כיס-השתן והטיית השתן כך שיתנקז לשקית הצמודה  לדופן הבטן. המטרה לספק לך מידע ולתאר את שלבי ההכנה, הפעולה, ההחלמה והחזרה לתפקוד בבריאות ובאריכות חיים טובה.
אנו מאמינים כי שיתוף פעולה יתרום להצלחת הטיפול ולהחלמתך המהירה.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009