01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אורולוגיה

  תאור כללי    צוות    דפי הסבר    טיפול בגידולי הכליה על ידי קריואבלציה    ניתוח כריתת כיס השתן    אבנים בדרכי השתן    NEPHRECTOMY - כריתת כליה    טכנולוגית סינרגו    הגדלה שפירה של הערמונית    פעילות יתר של שלפוחית השתן    פריצת דרך בטיפול באין אונות והפרעות בזיקפה    טיפול מתקדם לסרטן הכליה    שירות אורולוגית ילדים    רפואה משלימה במחלקה האורולוגית    קבוצת תמיכה    כתבות    מכתבי תודה  

אבנים בדרכי השתן

אבנים בדרכי השתן נוצרות כאשר קיים בשתן מצב של ריוויון יתר של גבישים המרכיבים את האבן, כלומר, כאשר כמות המלחים שמהם נוצרים הגבישים נמצאת ברמה אשר מעבר לה המלחים אינם מסיסים עוד בשתן.
הכאב העוויתי הינו הסימפטום הראשון ברוב המקרים בהם האבן חוסמת את מעבר השתן. הכאב הינו חד, פתאומי ומקרין מאזור המותן לשיפולי הבטן ולאיבר המין. הכאב עלול להיות מלווה באי שקט, בבחילות ובהקאות.
בדיקות ההדמיה המבוצעות לגילוי האבנים כוללות: צילום בטן ריקה, בדיקת על שמע של דרכי השתן (US) וכן, טומוגרפיה ממוחשבת ספירלית ללא חומר ניגוד (NCCT). על סמך המידע המתקבל מתגבשת ההחלטה הטיפולית.
מקובל לחשוב כיום כי מטרת הטיפול התרופתי הינה מניעת היווצרות אבנים חדשות בעוד שהפעולות המכשירניות והניתוחים מתאימים לטיפול באבנים קיימות. פיתוח ציוד אופטי גמיש וקשיח המאפשר חדירה מילעורית (לרוב דרך המותן) ותוך נהורית (דרך חלל מערכת השתן) אל דרכי השתן מחד גיסא ופיתוח ציוד לריסוק אבנים חוץ גופי מאידך, שיפרו ופישטו את הטפול באבנים קיימות ודחו על הסף את הצורך בניתוחים פתוחים עד לפחות מאחוז אחד (1%) מכלל חולי האבנים. ההחלטה על סוג הטיפול מתבססת על מיקום האבן בדרכי השתן, גודלה, קיום חסימה רחיקנית לאבן, זהום בו זמני, הרכב הכימי של האבן ועוד.
במח' האורולוגית במרכז הרפואי בני ציון מבצעים את כל הטיפולים הדרושים לריסוק או לשליפה של האבנים בדרכי השתן.


ריסוק אבנים ע"י מכשיר חוץ גופי/(Extrocorporeal Shock Wave Lithotripsy (ESWL
זוהי השיטה המתאימה לריסוק ולסילוק אבנים בכליות ובשופכן עליון עד לגודל של 2 ס"מ. שעורי החופש מאבן נעים בין 55% ל 90%, והצורך בריסוק חוזר נע בשיעור של 3% - 10% . הצורך בפעולה אחרת נוספת הוא בשיעור של 1% - 12%.
אבנים בקוטב התחתון של הכליה נוטות פחות להתפנות בשל האנטומיה התוך כליתית והזווית החדה הנוצרת בין הגביע התחתון ואגן הכליה. יעילות הריסוק משתנה גם בהתאם להרכב הכימי של האבן. המכשיר בנוי ממקור אנרגיה המייצר גלי הלם. המקור הינו מצת-חשמלי או גביש פיזו-אלקטרי. הניצוץ הנוצר במצת מלווה בהבזק אור וקול בהתאם לעוצמתו.
המצת שקוע בנוזל והניצוץ יוצר גל הלם בתוך הנוזל. עקב המגע הישיר בין הנוזל לגוף המטופל חודרים הגלים לתוך הגוף. בשל תכולת המים ברקמות הגוף של המטופל, הגל עובר דרכן לאבן ואינו גורם להן נזק. אולם, עם פגיעתו באבן הקשה, נוצרים באבן כוחות העולים בעוצמתם על החוזק המכאני שלה. תהליך זה מביא להיווצרות סדק באבן. המשך מכות גלי ההלם באבן מפורר אותה בהדרגה. הפירורים הקטנים הנוצרים נשטפים בהמשך עם זרם השתן אל מחוץ למערכת השתן.

ריסוק מילעורי לאבנים בכליה ובשופכן
זוהי פעולה חודרנית מזערית ותחילתה בדיקור מחט לגביע הרצוי, דרכו מועבר מוליך מתכתי קפיצי דרך הגביע לאגן הכליה והשופכן. הפתח בעור במותן מורחב לקוטר של 1 ס"מ. על גבי המוליך מבוצעת הרחבת התעלה עד לגביע, ומוחדר הנפרוסקופ הקשיח או הגמיש אשר בעזרתו מזהים את האבן. האבן מוצאת בהתאם לגודלה, במלקחיים החוצה או שמוחדר דרך הנפרוסקופ מכשיר לצורך ריסוק האבן (מתמר של גלי קול). עם השלמת הריסוק הפירורים נשאבים החוצה.
הטיפול בגישה זו מומלץ באותם מקרים בהם האבן גדולה מ-2 ס"מ, המבנה האנטומי מורכב (אינו מתאים לריסוק חוץ גופי), האבנים קשות או לאחר כשלון ריסוק חוץ גופי. שעור המקרים בהם מושג פינוי מלא של האבן (או האבנים) הוא כ- 90%.

ריסוק בעזרת אורטרוסקופ
רוב אבני השופכן הן קטנות, עד 5 מ"מ, נפלטות עצמונית ובד"כ הדבר מלווה בכאב ובאי נוחות עד לפליטתן. אבנים גדולות או חוסמות מחייבות טיפול. השיטה המקובלת הינה אנדוסקופית, כלומר תחת ביקורת ראיה ישירה מבצעים פעולות שונות על האבן בשופכן בעזרת האורטרוסקופ, גמיש או קשיח. בהתאם לגודלה של האבן ניתן לשלפה בשלמות ע"י מלקחיים או לפוררה בעזרת סיב המוליך אנרגיית לייזר. שעורי ההצלחה נעים בין 98% - 100%.
בעזרת אורטרוסקופ גמיש ניתן גם להגיע מהשופכן לגביעי הכיליה ולטפל באבנים שריסוקן החוץ גופי ניכשל, שיטה זו נקראת RIRS.

 

        

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009