11.08.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

ילודים

  תיאור כללי    צוות    הטיפול בקבלה    שעותיו הראשונות של התינוק    הטיפול היומי במחלקת תינוקות    ביות    בדיקות בשחרור מביה"ח    השחרור הביתה    הדרכה לטיפול בתינוק    המעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים    סיור וירטואלי  

הדרכה לטיפול בתינוק

לבוש:
שתי שכבות בגדים, חולצות עם שרוול ארוך ומכנסיים עם רגליות. במידה וכפות הרגליים קרות, ניתן להוסיף גרביים. אם לתינוק עדיין קר, יש להוסיף שכבת בגדים נוספת. כאשר התינוק מזיע וחסר שקט, יש להוריד שכבה (בהתאם לעונת השנה).
כדאי לחבוש כובע לתינוק בעת יציאה מבית החולים.

רחצה:
ניתן לרחוץ את התינוק כבר ביומו הראשון בבית, כולל הרטבת חבל הטבור וחפיפת הראש כשהוא מוטה לאחור. טמפרטורת המים צריכה להיות 36.5מעלות צלזיוס. עם סיום הרחצה יש לנגב את התינוק היטב, גם בקפלים, בצורת הספגה. יש לייבש היטב את גדם הטבור.
אסור לנקות אוזניים במקלוני אוזניים, אלא בצמר גפן יבש ומגולגל.

טיפול בגדם הטבור:
יש לנקות מסביב לטבור עם אלכוהול 70%. יש לחזור על פעולה זו בכל החתלה ולאחר הרחצה. גדם הטבור נושר לבד תוך מספר שבועות. יתכן ויהיה קילוף עור קל סביב לטבור, על עור הבטן, כתוצאה מהשימוש באלכוהול. במקרה של אודם ניכר סביב הטבור או ריח רע או הפרשה, יש לפנות לרופא ילדים.

גזיזת ציפורניים:
אסור לגזוז ציפורניים לתינוק עד גיל חודש שכן בתקופה זו הציפורן דקה ורכה ועדיין מחוברת לעור האצבע. ניתן למנוע שריטות על ידי כיסוי כפות הידיים לסירוגין על ידי כפפות או גרביים.

החתלה:
רצוי לפני האוכל, אך ניתן גם חצי שעה לאחר הארוחה, ניתן לסגור את הטיטול מתחת לטבור, על מנת לאפשר התייבשות מהירה יותר של הטבור.

הנקה:
לפי רצון התינוק, ללא הגבלת משך הזמן על השד. בסה"כ צפוי שתינוק ידרוש בין 12 - 8 הנקות ביממה (24 שעות). זכרי, לתינוק אין שעות הנקה וניתן להעירו בימים הראשונים במידה והוא נוטה לישנוניות. אפשרי לתינוק לסיים יניקה מהשד הראשון ולהתנתק לבדו, לאחר מספר דקות הציעי לו את הצד השני. וודאי כי לתינוק כמויות תקינות של שתן וצואה ועקבי אחר משקלו.

האכלה:
חלב אם הנו המזון המומלץ לתינוקך. אם אין באפשרותך, מכל סיבה שהיא להניק, יש להקפיד על הכנת תרכובת מזון לתינוקות על פי הוראות היצרן ולאחר שקיבלת הדרכה מגורם מקצועי. יש להאכיל תינוקות שמשקלם נמוך מ 3000 גר' לפחות פעם ב 3 שעות, גם בלילה.
תינוקות שמשקלם נמוך מ - 2700 גר' - יש צורך לוודא את יעילות ההנקה שלהם על ידי האחות ו/או יועצת או מדריכת הנקה. במידת הצורך יתכן ויהיה צורך לשלב האכלה מבקבוק רצוי על ידי חלב שאוב.
קיים חדר הנקה בו ממוקמות משאבות חלב (נמצא ליד המעליות מחוץ למחלקה). ניתן לקבל ערכת שאיבת חלב מאחיות מחלקת יילודים.

זמני ארוחות:
בימים הראשונים לאחר הלידה יש להאכיל את התינוק לפחות 6 עד 8 פעמים ביום. יש להאכיל תינוק מתחת למשקל 3000 גרם כל 3 שעות ולהקפיד בהמשך על מעקב שקילה צמוד בטיפת חלב.

כמות המזון בארוחות:
ביומו הראשון, התינוק אוכל 5 - 10 סמ"ק של חלב.
בכל יום יש להעלות כמות החלב בכ 10-5 סמ"ק בהדרגה עד לשקילה ולהמשך המעקב בטיפת חלב.
נוסחה לחישוב כמות מזון: 120 - 180 סמ"ק/לק"ג/ליממה.

משקל התינוק:
בימים הראשונים לאחר הלידה ישנה ירידה פיזיולוגית במשקל התינוק. מהיום החמישי לערך התינוק מתחיל לעלות במשקל ועד גיל שבועיים התינוק חוזר למשקל לידתו. אנא הקפידי לעקוב אחר משקלו בתחנה לבריאות המשפחה. אנו ממליצים כי תבקרי בה תוך שבוע מהשחרור.

מתן שתן:
החל מהיום החמישי מצופה כי לתינוקך יהיו לפחות 6 טיטולים רטובים (כל טיטול רטוב שווה לפחות 3 כפות מים בטיטול נקי).
החל מהיממה השלישית צבע השתן, יכול להיות אדום- ורוד, כתוצאה מגבישים ומלחים המופרשים מהגוף. אצל בנות, ניתן לראות סימני דם הזהים לדימום ויסתי, תופעה זו הינה פיזיולוגית עד גיל חודש.

מתן צואה:
צבע הצואה אצל תינוקות יונקים משתנה בימים הראשונים מחום ירקרק לצהוב עם גרגרים. לאחר הימים הראשונים מצופה כי תינוק יונק ייתן 2-3 יציאות רכות / נוזליות ביממה. לאחר גיל חודש תיתכן הפחתה במספר היציאות. אצל התינוקות הניזונים מתרכובת מזון, צבע הצואה כהה יותר, נוטה לחום, הצואה סמיכה יותר ולעיתים קשה, מספר היציאות ביממה קטן יותר, בין פעם אחת ביומיים (בתנאי שהתינוק אוכל ברצון, חיוני ורגוע ואינו מפתח סימני אי שקט או אפטיה) עד 6-7 ליממה.

השכבת התינוק:
משרד הבריאות ממליץ להשכיב תינוקות בריאים על הגב עם הראש מוטה הצידה. יחד עם זאת מומלץ בזמן ערנות להשכיב על הבטן, תחת השגחה, מאחר והדבר חשוב להתפתחות התינוק ולחיזוק שרירי הצוואר ובית החזה.

בטיחות:
אין להוסיף שמן לאמבט עקב סכנת החלקה.
אין להשאיר לבד באמבטיה ללא השגחה.
אין להשאיר תינוק ללא השגחה על משטח מוגבה אפילו לרגע אחד.
שימוש בכסא בטיחות לרכב בכל נסיעה, הוא חובה.

טמפרטורת החדר: הטמפרטורה המומלצת במהלך היום היא 23 -21 מעלות צלזיוס, ובזמן הרחצה יש לחמם את החדר ל 25 מעלות צלזיוס.

חום היילוד:
חום יילוד תקין נע בין 36.4 - 37.5 מעלות צלזיוס.

פנקס חיסונים:
בשחרור יינתן פנקס חיסונים בו תמשיכו את מתן החיסונים בתחנה לבריאות המשפחה. במחלקה ניתן חיסון ראשון נגד צהבת זיהומית מסוג B, אשר מתועד בפנקס החיסונים. בנוסף, מתועד תאריך לקיחת בדיקות שגרה PKU ומתן ויטמין K.

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009