01.08.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

קרדיולוגיה

  תיאור כללי    צוות    טיפול נמרץ לב    קרדיולוגיה התערבותית    אקו לב    שירות אי ספיקת לב    שירות אלקטרופיזיולוגיה    שיקום לב    מרפאות ספורט    מושגים    מכתבי תודה  

מושגים

הולטר - מכשיר קטן המחובר לשתי אלקטרודות (המחוברות לחזה באופן חיצוני), רושם את כל פעימות הלב במשך יממה שלמה, נועד לאתר הפרעות קצב והפרעות בהולכת החשמל בלב.

LOOP RECORDER - מכשיר דומה להולטר. את המכשיר משתילים לנבדק לתקופה של כחודש ימים. יתרונו בכך שהוא מסוגל להקליט את הפרעות הקצב מספר דקות לפני ומספר דקות לאחר לחיצה מכוונת, ובכך להעלות את הסיכוי לאתר את הפרעת הקצב.

מבחן מאמץ-ארגומטריה - בדיקה יעילה, ממנה ניתן להפיק אינפורמציה רבה. ההנחה עליה מבוססת הבדיקה היא שבמידה וכלי הדם סתומים, בזמן המאמץ כאשר תצרוכת החמצן של הלב עולה, הלב יסבול מחוסר חמצן (איסכמיה) והדבר יבוא לידי ביטוי בשינויי א.ק.ג טיפוסיים. מאידך, אם הלב פועל כהלכה והעורקים פתוחים, גם בדרגת מאמץ גבוהה הלב יקבל מספיק חמצן והאק"ג יהיה תקין.
הבדיקה מבוצעת בדרך כלל על גבי מסילה נעה. מהירות המסילה והשיפוע עולים כל 3 דקות בפרוטוקול המכונה BRUCE והוא הנפוץ ביותר.
בבדיקה זו נמדדים מספר פרמטרים :
1. אם יש שינויים בא.ק.ג המעידים על איסכמיה (לא מגיע מספיק דם ללב).
2. נוכחות או היעדר מחושים בחזה בזמן מאמץ.
3. ערכי לחץ דם במאמץ.
4. הפרעות קצב במאמץ.
5. יכולת תפקודית (כמה מאמץ מסוגל הנבדק לעשות).

דרגת המאמץ הרצויה, אליה צריך הנבדק להגיע, נקבעת לפי הגיל.
לדרגת המאמץ בה מופיעים שינויים בא.ק.ג והתלונות יש חשיבות רבה. אם כבר בדופק נמוך ובתחילת המאמץ מופיעים שינויי חריפים בא.ק.ג, סביר להניח שקיימת היצרות קשה בעורקי הלב. במקרים של שינויים המופיעים בדרגת מאמץ גבוהה, יתכנו היצרויות קלות או היצרות בעורקים קטנים.
שינויי הא.ק.ג המופיעים במאמץ נקראים "צניחות ST ". הכוונה למקטע מסוים בתבנית הא.ק.ג הבסיסית, אשר במידה והלב סובל מחוסר חמצן (איסכמיה) הוא משתנה. ככל שהצניחות עמוקות יותר, הבדיקה חיובית יותר (מצביעה על פתולוגיה משמעותית יותר).
הבדיקה אינה מתאימה לנבדקים אשר מסיבה כלשהי אינם מסוגלים לעשות מאמץ ולנבדקים שתבנית הא.ק.ג שלהם אינה ניתנת לפענוח איכותי.

צינתור לב - צינתור היא בדיקה פולשנית שמטרתה לאבחן מחלה בכלי הדם של הלב (כליליים). במהלך הצינתור מוזרק חומר ניגוד (על בסיס יוד) לכלי הדם הכלילים, והלב מצולם בזויות שונות על מנת לקבל תמונה מדויקת על מיקום ההיצרות, אורכה וקוטרה. ההתרשמות הויזואלית מחלל העורקים, מראה אם מדובר בעורקים דקים או עבים, עם אי סדירויות בדופנותיהם, עם בליטות וקיפולים והתרחבויות ממוקמות. כמו כן, ניתן להדגים מעקפים ורידיים שבוצעו בניתוח מעקפים קודם וניתן לראות אם ישנם עורקים קטנים מאוד המספקים דם לעורק חסום (קולטרלים). מידע זה בשילוב תלונותיו של החולה ובדיקות נוספות יקבעו את מצבו של החולה ואת הטיפול האופטימלי המתאים לחולה זה.
היתרון בצינתור הוא, במציאת האבחנה האינדיבידואלית לחולה הנבדק והטיפול המתאים לו באופן ספציפי.
בנוסף קיימת האופציה להפוך את הבדיקה האבחנתית לטיפולית כאשר לעורק המוצר מוכנס בלון, סליל תומך או כל פעולה טיפולית אחרת לצורך הרחבתו.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009