26.01.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

עיניים

  תיאור כללי    צוות    ירוד (קטרקט)    טיפול בלייזר יאג קפסולוטומי    קוצר ראיה    זוקן ראייה - פרסביופיה    עדשות מגע    יובש בעיניים    מחלת עין הרפטית    פטריגיום    גלאוקומה - המחלה, אבחון וטיפול    ניתוחי גלאוקומה    עיוורון וסכרת    זריקות אווסטין תוך עיניות - מדריך למטופל    היפרדות רשתית    ניתוחי רשתית וזגוגית    אובאיטיס    אוקולופלסטיקה    ניתוחי עפעפיים    ניתוח להסרת כלזיון - שעורה כלואה    עין עצלה Amblyopia    בדיקת עיניים בפגים    ניתוחי פזילה    גנטיקת עיניים    שרות גנטיקת עיניים    פעילות מחקרית    ניוון מרכז הראיה הקשור בגיל AMD    מרפאת גידולי עיניים    סרטונים    מכתבי תודה    כנס למגזר הערבי  

תיאור כללי

מחלקת עיניים של בית החולים בני ציון מציעה שירות צילומי עיניים זמינים עם צלמים מקצועיים ובאמצעות מכשירים חדישים.
מר ליביו פלז בעל תואר שני בצילום, ולמעלה מ- 30 שנות ניסיון ברפואת עיניים, הינו הצלם הראשי ומנהל את יחידת הצילום. עובדים עימו הטכנאיים הרפואיים, גב' אירינה אמלינסקי ומר שמיל מטייב. השירות מקצועי ואדיב עם סבלנות.
בין הבדיקות שמבוצעות: טומוגרפיה קורנטית של העין OCT, צילום פלאורסאין אנגיוגרפיה (FA), בדיקת שדה ראיה (HVF) ומיפוי קרנית.

כל הבדיקות מבוצעות על פי דרישת הרופא המטפל, על ידי הטכנאים המוסמכים.
בנוסף, צוות הצלמים משתתף במחקרים רבים ועומד בסטנדרטים בינלאומיים.

המאפיין בולט ביותר בבית החולים בני ציון בכלל, ובמחלקת עיניים בפרט וביחידת הצילום, הוא המקצוענות, הקשר הטוב והאישי בין הצוות למטופליו.  

ייעוד המחלקה:
הטיפול במחלקת עיניים כולל טיפול אשפוזי, אמבולטורי וניתוחי במגוון תחומים הקשורים ברפואת עיניים והוא ניתן ע"י רופאים בכירים שהתמחו בתחומים שונים. למחלקה גם מרפאת חוץ פעילה וכן שירות למקרים המגיעים דרך חדר מיון. 
המחלקה מסונפת לביה"ס לרפואה של הטכניון, מכשירה מתמחים וכן, עוסקת בהוראה לסטודנטים לרפואה מהארץ ומחו"ל.

שירותי המחלקה:
bul1_1 מחלקת אשפוז ואשפוז יום לחולים אשר סובלים ממחלות המצריכות אשפוז - חולים לאחר חבלות עיניים או טראומה ומטופלים לפני או אחרי ניתוחים.

bul1_1 מרפאת גלאוקומה - גלאוקומה הינה היא קבוצה של מחלות שבהן מופיע נזק בלתי הפיך לעצב הראייה, פגיעה בשדה הראייה ואף הידרדרות לעיוורון מוחלט. לרוב, גלאוקומה קשורה בעליית הלחץ התוך-עיני, אם כי תיתכן גלאוקומה גם בלחצים נורמליים. ניתן לטפל בגלאוקומה, וככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר, כך ניתן למנוע נזק בלתי הפיך לעצב הראייה. המחלקה נותנת שירות מלא לחולי גלאוקומה, כולל אבחון על ידי בדיקה במרפאה ובדיקות עזר הכוללות שדה ראייה ו OCT . הטיפולים כוללים טיפולים תרופתיים, טיפולי לייזר וטיפול ניתוחי. הניתוחים המבוצעים הם מהמתקדמים בעולם ומבוצעים לרוב בהרדמה מקומית, ומטרתם להוריד את הלחץ התוך עיני. בין הניתוחים נמנים ניתוחי הטרבקולקטומיה, ניתוחי פילטרציה, הכוללים החדרת שתל תוך עיני זעיר לניקוז הנוזל התוך עיני, וכן שימוש בטכנלוגיה חדשה שהוכנסה לאחרונה של ניתוחים זעיר פולשניים (MIGS - minimally invasive glaucoma surgery).

bul1_1 מרפאת ירודים (קטרקט) - קטרקט היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות של עדשת העין. עכירות זו יכולה לגרום לירידה בחדות הראיה או באיכותה - סינוור או טישטוש. הגורם העיקרי להיווצרות הקטרקט הינו ההזדקנות הטבעית של העדשה. גורמים נוספים עשויים להיות חבלה לעין, מחלת עיניים מולדת או נרכשת ותרופות שונות. בשלבים הראשוניים, הקטרקט עשוי להתבטא בשינוי במספר המשקפיים בלבד. בהמשך, תתכן ירידה בראיה שלא ניתנת לטיפול ע"י משקפיים. כיום, אין דרך למנוע או לטפל בקטרקט באמצעות תרופות והאפשרות היחידה לטיפול בקטרקט הינה הסרתו באמצעות ניתוח. ניתוח קטרקט הינו ניתוח העיניים השכיח ביותר המבוצע כיום. במסגרת הניתוח, מוציאים את העדשה העכורה מהעין ומחליפים אותה בעדשה סינטטית שקופה. הניתוחים מבוצעים ע"י שימוש במכשיר ייחודי בשיטת אולטרה-סאונד לפירוק הירוד והשתלת עדשה תוך עינית. במחלקה ציוד מתקדם לחישוב העדשה המושתלת בזמן הניתוח. כמו כן נעשה שימוש בעדשות פרמיום לתיקון בעיות תשבורת מורכבות .

bul1_1 מרפאת קרנית ומקטע קדמי - המרפאה עוסקת באבחון מחלות הקרנית בילדים ומבוגרים, כולל מחלות מולדות ונרכשות של הקרנית, תוך טיפול ומעקב. במסגרת המרפאה מבוצעים ניתוחי השתלת קרנית, ניתוחי פטריגיום והסרת גידולים מהקרנית והלחמית. בנוסף,  המרפאה מטפלת במחלות קרנית והעין החיצוניות, כולל זיהומים חיידקים ויראליים ופטריתיים של הקרנית, עכירויות וצלקות בקרנית, עיניים יבשות ודלקות עפעפיים כרוניות. לרשות המרפאה מגוון אמצעים טכנולוגיים חדשניים ויכולת לבצע בדיקות עזר הכוללות: מיפוי קרנית, צילומי מקטע קדמי ובדיקות עובי קרנית באמצעי הדמיה שונים.

bul1_1 מרפאה נויראופתלמולוגיה - קשר עין-מוח הינו מהמורכבים ביותר. מחלות ססטמיות וגידולים יכולים להתבטא בהפרעה בתנועות עינים. גם לחץ תוך גולגלתי מוגבר או דלקת לא זהומית יכולים לגרום לאבוד ראיה. אבחון מוקדם יכול לאפשר טיפול ומניעת עוורון וכן, הצלת חיים (כמו במצבים של אנורזמות או דסקציות של כלי דם גדולים). השרות נתן על ידי צוות מומחים, מגובה בשיתוף פעולה עם נוירולוגיה, רדיולוגיה והדמיה עינית (שדות ראיה וOCT ).

bul1_1 רפואת עיניים ילדים וניתוחי פזילה - פזילה יכולה להיות מולדת או נרכשת, תלוית משקפים או שיתוקית. הבנת המנגנון שגורם לפזילה, ואם בשלוב עם עין עצלה, יכול להוביל לטיפול והטבת הראיה. במקרים שנזקקים לנתוח, מדידות חוזרות עלידי אורטופטיסטית ורופא מומחה בעינים ילדים מספר פעמים לפני הנתוח מוביל לתוצאה הנתוחית הרצויה. גם התאמת משקפים, זיהוי מקרים שנתן לטפל ללא נתוח, וסגירות לעין עצלה מתבצעים כחלק מהשגרה במרפאה.

bul1_1 במרפאת עיניים ילדים - נבדקים החל מפגים עם פגיעות ברשתית, ילודים שנדבקו ברחם בזהום או ילדים עם מום גנטי או תסמונת. כל זאת בשלוב עם הפגיה, מחלקת ילודים, מחלקת ילדים וגנטיקה בבית החולים.

bul1_1 אוקולופלסטיקה - החל מנתוחי ארובה מורכבים וכלה בהרמת עפעפים במקרים של הפרעה תפקודית. כמו כן, בשלוב עם אאג, מבוצעים נתוחים לפתיחת דרכי דמעות באופן אנדוסקופי. יחידת האוקולופלסטיקה מתמודדת עם גידולים בארובה (למפומה, מלנומה גרורות ועוד), עקירות עינים, מחלות בלוטת תריס שיכולות להוביל לעוורון. חשיבות באבחון, בהדמיה ושתוף עם רדיולוגיה, ונתוחים בין עם עצמאים או בשתוף עם פה ולסת, כרורגיה ואאג. ליחידה מוניטין גם בהתאמת פרוטזות וקונפורמרים במצבים ייחודים .

bul1_1 מרפאת קרנית - השתלות קרנית הינן מורכבות והטכנולוגיה מתפתחת במהירות. כיום במצבים שונים מותאמים נתוחים שונים, חלקם עדינים ופחות פולשניים עם החלפת שכבה בודדת בקרנית הפגועה. התוצאות הולכות ומשתפרות ורמות הדחיה של השתל פוחתות. לבצוע השתלות קרנית מסובכות אלה נדרשים מנתחים מיומנים. אחד מהבכירים בתחום נמצא במחלקת עינים בני ציון.

bul1_1 מרפאת רשתית - נתוחי רשתית הינם נתוחי חרום שנועדו למנוע עוורון ואובדן איבר. כאשר קרע או טראומה מובילים להפרדות רשתית רק נתוח יכול לעזור. לא כל נתוח יכול להשיב את הראיה, אך כיום הנתוחים ברשתית הולכים משתפרים, עם כניסות עדינות יותר לעין ומכשור מורכב שמאפשר לבצע את הניתוח תחת מקרוסקופ עם מינימום פתחים. צוות מנתחי הרשתית במחלקה מונה שני בכירים בעלי ניסיון רב.

bul1_1 מרפאת רשתית מדיקלית - זהו תחום של אבחון מצבים של פגיעה נוונית ברשתית, בין אם בשל צמיחת כלי דם פתולוגי במרכז הראיה, או משנית לסכרת או אובאיטיס. גם זיהומים יכולים לפגוע במקטע האחורי של העין שמורכב מרקמה עצבית של הרשתית ולגרום לנזק בלתי הפיך. אבחון על ידי צוות הרופאים המיומן וטיפול לפי סטנדרטים בינלאומיים מוביל לאחוזי הצלחה ושמור ראיה גבוהים.

bul1_1 מרפאה לטיפול במחלות דלקתיות של העין (אובאיטיס)
bul1_1 הדמיה עינית וצילומי עיניים - צילומי עיניים, שדות ראיה ספירת אנדותל וOCT.
bul1_1 מרפאת גנטיקה עינית
bul1_1 מרפאת עיניים כללית

תחומי פעילות - ניתוחים
bul1_1 ניתוח ירוד (קטרקט) והשתלת עדשות תוך עיניות
bul1_1 ניתוחי גלאוקומה בשיטות שונות, כולל מסתמים
bul1_1 ניתוחי רשתית וזגוגית (ויטרקטומיה) והזרקות תוך עיניות
bul1_1 ניתוחי פזילה
bul1_1 ניתוחי ארובה ועפעפיים

מרפאות
bul1_1 מרפאת רשתית
bul1_1 מרפאת גלאוקומה
bul1_1 מרפאת נוירואופתלמולוגיה
bul1_1 מרפאת ארובה ואוקולופלסטיקה
bul1_1 מרפאת קטרקט
bul1_1 מרפאת קרנית
bul1_1 מרפאת גנטיקה עינית 
bul1_1 מרפאת עיניים כללית

יחידות
bul1_1 אוטראופטיקה

הדמיה ובדיקות עזר
bul1_1 שדות ראיה ממוחשבים
bul1_1 מיפוי קרנית
bul1_1 בדיקת עובי קרנית
bul1_1 בדיקות OCT לבעיות רשתית וגלאוקומה

 

 

 

 

 מנהל המחלקה
 פרופ' ניצה גולדנברג - כהן
 אחות אחראית
 גב' טל גרויא
 מיקום
 קומה 10, בניין מערבי
 טלפונים
 04-8359359   זימון תורים (שלוחה 1)
 04-8359589   תחנת אחיות
 04-8359551 
 04-8359554   מזכירה
miri.tal@b-zion.org.il
 פקס
 04-8359556
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009