18.01.2019
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    מיון יולדות    סיור בחדרי לידה    סיור וירטואלי    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    ניתוח קיסרי טבעי    מועדון יולדות    מגזין את ותינוקך    חוברת הריון ולידה    רפואה משלימה    השראת לידה ורפלקסולוגיה    מכתבי תודה  

ניתוח קיסרי טבעי

ניתוח קיסרי "טבעי" - למה זה טוב ?
ניתוח קיסרי הינו הניתוח השכיח ביותר בנשים בעולם. שכיחותו עומדת על כ-15-30% מכלל הלידות במרכזים שונים בארץ ובעולם. במרכז הרפואי בני ציון, שיעור הניתוחים הקיסרים עומד על כ-15-18%.
ניתוח קיסרי טבעי הינו הליך מיוחד ויוצא דופן, אשר משלב בתוך הליך הניתוח את היולדת, המלווה שאיתה ואת התינוק שנולד.
השיטות שלפיהן מבצעים ניתוח קיסרי מוכרות מזה שנים רבות. לאחרונה, בשנת 2008 צוות חוקרים באוסטרליה בחן את יתרון המגע המוקדם בין האם ליילוד מיד לאחר צאתו מהרחם, התוצאות לא איחרו להגיע ומגע מוקדם תרם רבות בבדיקת מדדים שונים. המדדים שנבדקו היו שביעות רצון בני הזוג , צריכת משככי כאבים לאחר הניתוח, הצלחת הנקה וכמובן בריאות התינוק.
מאז בוצעו מחקרים רבים אשר אשרו את הממצאים שוב ושוב.

כיום, ניתוח קיסרי טבעי (או בשמו באנגלית - Gentle cesarean) מתבצע ברוב מדינות העולם בהצלחה רבה.
עם השנים התווספו מרכיבים נוספים לתהליך אשר תורמים ליצירת חוויה שלמה מעצימה ובריאה יותר לאם וליילוד.
אנו, בבני ציון, מקדמים וממליצים על ביצוע ניתוח קיסרי טבעי תוך כדי תפירת תוכנית לידה קיסרית יחודית לכל יולדת ויולדת בהתאם לצרכי האישה והיילוד וכמובן רצונה.

אז מה זה כולל?
הכנות מיוחדות לפני הניתוח:
בעוד שבניתוח רגיל אין חשיבות מיוחדת לדברים כמו עירוי ורידי או גובה הקשת שמפרידה בין האישה לשדה הניתוחי, בניתוח "קיסרי טבעי" יש דגש מיוחד על פרטים אלה ואחרים.
לדוגמא, העירוי, יוכנס במקום שהכי פחות יפריע לתנועה מלאה של הידיים, המדבקות לניטור דופק אמהי - יודבקו על הגב במקום על בית החזה כדי שבזמן אמת נוכל לחשוף את החזה ולהניח עליך את התינוק. כמו כן, קיימת אפשרות להניק את התינוק תוך כדי הניתוח, במידה ותיהיי מעוניינת בכך.
המטרה היא, לאפשר תנאי לידה "טבעיים" ככל האפשר, כדי לחזק את הקשר הראשוני שנוצר בין הרך הנולד ואמו, גם אם מדובר בפעולה סטרילית כמו ניתוח קיסרי.

במהלך הניתוח:
bul1_1 ניתוח מושהה של חבל טבור: אנו מקפידים להשהות את ניתוק חבל הטבור למשך כ-דקה.
בזמן הזה, התינוק ממשיך לקבל דם מעושר מהשליה.
השהיית ניתוק חבל הטבור תורמת להגברת רמות ההמוגלובין בתינוקות ומורידה את הסיכון לפתח אנמיה.

bul1_1 מגע "עור לעור" מוקדם: לאחר ניתוח חבל הטבור, המיילדת תניח את התינוק על בית החזה לצורך מגע ישיר בין האם לתינוק. מחקרים רבים אשר בחנו את השפעת המגע המוקדם, מצאו כי בנשים אשר חוו "עור לעור" עם היילוד דיווחו על רמת כאב פחותה ולפיכך צרכו פחות נוגדי כאב בזמן ההחלמה.
כמו כן נצפתה עלייה משמעותית בהצלחת ההנקה וההקשרות ליילוד מיד לאחר הניתוח, ומבחינת התינוק - פחות מצוקה נשימתית וטמפרטורת גוף גבוהה יותר, מחקר נוסף ונחמד מצא כי הורים שילדיהם חוו עור לעור מיד לאחר לידתם, נרגעו בפרק זמן קצר יותר כאשר בכו בזמן משכב הלידה.
 
bul1_1 הנקה מוקדמת: בניתוח אלקטיבי, המתרחש לפני תהליך לידה - גורם לדחיית הפרשת הפרולקטין שאחראי על ייצור החלב. כדי למנוע את דחיית ייצור החלב, ובכך להוריד את הסיכוי לקשיי הנקה - אנו מעודדים הנקה כבר בחדר הניתוח. ולכן, בעוד שבניתוחים רגילים, הניסיון הראשון להנקה מתבצע שעות ארוכות לאחר הניתוח - בניתוח "קיסרי טבעי" את יכולה לנסות להניק בעזרת המיילדת דקות ספורות לאחר יציאת התינוק.

סגירת החתך בעור:
סגירת החתך מתבצעת ע"י תפר תת עורי מיוחד. תפר זה הוכח כמוריד בצורה משמעותית את הסיכון לזיהום בצלקת הניתוחית, הוריד את הכאבים לאחר הניתוח והינו בעל מראה יותר אסטטי בהשוואה לסיכות ניתוחיות.

סיום הניתוח:
מעט לפני סיום הניתוח התינוק מועבר ע"י בן הזוג לחדר התאוששות מיוחד, שם הוא ממתין עד שנעביר אותך למיטה נקייה. ההתאוששות, שאורכת כשעתיים, מתבצעת בחדר לידה. לאחר מכן, תעברי להמשך שהות במחלקת יולדות.

לסיכום:
כולנו מייחלים ללידה מעצימה בידיים מלאות. לא משנה באיזה דרך התינוק שלך יבחר לצאת לאויר העולם, זיכרי, שגם אם יש צורך בניתוח קיסרי (מתוכנן או דחוף), אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי להקנות לך לידה שמחה, מחברת ומלאת חוויות מדהימות.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון יולדות
מיון ילדים
נוירולוגיה
נשים ויולדות
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009