12.12.2018
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

חדרי לידה

  תאור כללי    צוות    מיון יולדות    סיור בחדרי לידה    סיור וירטואלי    קורס הכנה ללידה    שיטת "עור לעור"    ניתוח קיסרי טבעי    מועדון יולדות    מגזין את ותינוקך    חוברת הריון ולידה    רפואה משלימה    השראת לידה ורפלקסולוגיה    מכתבי תודה  

תאור כללי

במרכז הרפואי בני ציון, קיימים שישה חדרי לידה רגילים וחדר המיועד ללידה טבעית. חדרי הלידה תוכננו באופן שיתאימו ליולדת ובן זוגה באופן מירבי. לכל יולדת חדר פרטי, כורסת נוחות למלווה, מוסיקת רקע, טלוויזיה בכבלים ועוד. בכל חדר קיימת ערכת שמנים מיועדת לעיסוי ולטיפול בכאב ובחרדה הכרוכים בלידה.

ניתן להכניס לחדרי הלידה שני מלווים בו זמנית, אחד מהם יכול להיות דולה.
בניתוח קיסרי מתוכנן מראש - בן הזוג יורשה להצטרף.
כל ניתוח קיסרי, מתוכנן או דחוף, מתבצע בחדר ניתוח אשר ממוקם בתוך חדר הלידה ומשרת רק את היולדות.

חדר קבלה
חדר הקבלה של חדר הלידה נועד על מנת להכיר את היולדת המתקבלת מהיבטים שונים הכוללים את ההיסטוריה הרפואית שלה השזורה במהלך ההיריון כולו (המיילדות והרופאים). היכרות זו נחוצה כדי שהצוות ייתן מענה נכון ומתאים בהתאם למצבה הכללי והמיילדותי של כל אישה.

חדר הלידה
בהתאם לסיבת הקבלה מופנית האישה לטיפול בחדר הלידה או במחלקת היולדות. במצב בו האישה נמצאת בתהליך לידה (בשלביו השונים), או לחלופין נמצאת במצב המחייב השגחה צמודה, היא תופנה לחדר הלידה. בחדר הלידה, מאפשרים ליולדת, לפי אישור הצוות, ליווי של אנשים קרובים ומשמעותיים עבורה. קרובים אלה יכולים, לשהות איתה במהלך הלידה ולאחריה.

מעבר להשקפת העולם הכללית של צוות חדר הלידה, בה הצוות נותן ליולדת, בן זוגה או מלווה אחר/ת את הטיפול הטוב ביותר על מנת שיצאו כולם מחדר הלידה בריאים ומאושרים. מעוניין הצוות כי, היולדת ומלוויה יטופלו בהתאם לרצונותיהם.
כאן המקום לציין, כי הצוות של חדרי הלידה מיומן לתת מענה לכל יולדת בהתאם להתקדמות הלידה בשלביה השונים, כמו גם, לצרכים הרפואיים שלה ולהשקפת עולמה.
חדרי הלידה מצוידים באמצעי אלחוש כאב מגוונים (תרופתיים ושאינם תרופתיים) והם מופעלים במידת הצורך ועל פי בקשת היולדת ובהתאם למצבה הבריאותי.

רוב בתי החולים מציעים סיורים מודרכים במחלקת היולדות ובחדרי הלידה על מנת להפחית את החרדה מהלידה ומתקופת האשפוז שלאחריה. בסיור, היולדת ובן זוגה מתוודעים לחדרי הלידה, למחלקת היולדות, לתינוקייה ולצוות המטפל כך שלא רק שהזוג מרגיש שהוא נערך טוב יותר לקראת הלידה, הרי שברגע האמת הוא ידע לאן להגיע.


מהלך הלידה
על מנת לשמור על פרטיות היולדת וצנעת הפרט, צוותי חדר הלידה מקפידים על הסטת וילון, כיסוי היולדת גם בעת בדיקה, ונוכחות מינימאלית של אנשי צוות בחדר הלידה, למעט מיקרים בהן המצב מחייב.

אכילה ושתייה, שהיו אסורים בעבר, מותרים בדרך כלל, כל עוד לא צפויה או לא קיימת בעיה, במיוחד כזו המצריכה התערבות ניתוחית. שתייה ואכילה בזמן הלידה מפחיתה את חומציות תוכן הקיבה ומפחיתים סיכונים. כמו כן, רמת הקטונים יורדת והשפעתם המזיקה על העובר היא מזערית. כך גם נשמר בגוף מאזן נוזלים תקין הנחוץ לנשימות ולהזעה המרובה שהיולדת חווה במהלך הלידה.

התקדמות הלידה נמדדת בעזרת בדיקות המבוצעות ליולדת על ידי המיילדת או על ידי הרופא, בעזרת מוניטור ובעקומת מעקב מקובלת. אם נצפה עיכוב במהלך הלידה, ניתן לתת ליולדת סיוע בזירוז הלידה, בהתאם למצבה ולהחלטת הרופא המטפל.

כשמועד הלידה מתקרב, המיילדת המופקדת על הטיפול ביולדות מתלווה, מדריכה, מנחה ומעודדת את היולדת עד אשר תלד את התינוק/ת, השלייה תצא בשלמותה והיולדת תקבל את התינוק לזרועותיה ותודרך להנקה ראשונה בחדר הלידה.

מקומם של בן הזוג ו/או המלווה, כמו גם, המשפחות הממתינות בחוץ לא נפקד והצוות קשוב להם, מודע לתפקידם ולצורכיהם לאורך שעות הלידה ומשתף אותם בנעשה בהתאם לבקשת היולדת.

אחרי הלידה
המיילדת מטפלת ביילוד טיפול ראשוני הכולל: זיהוי ושיוך הילוד למשפחתו, שקילה ראשונית ומבחן אפגר לצורך הערכת מצבו של הילוד. כמו כן דואגת המיילדת לשמירה על חום גופו של הילוד, לבטיחותו הפיזית ומעודדת את הקשר בין הילוד להוריו, הן בהחזקת התינוק והן בעידוד להנקה כבר בחדר הלידה.

לאחר הלידה היולדת שוהה במעקב כשעתיים נוספות בהן מתבצעת בקרה על מידת התכווצויות הרחם, מידת הדימום והסימנים החיוניים. לאחר השהייה, היולדת מועברת למחלקת יולדות להמשך טיפול והשגחה והילוד מועבר לתינוקיה, כשהבקשות וההתנגדויות של ההורים לטיפולים וחיסונים שונים נרשמות ומועברות אף הם למחלקה.


חדר לידה טבעי:
חדר לידה ייחודי שנפתח בשנת 2002. חדר הלידה הטבעית מיועד ליולדות המעונינות בלידה עם מינימום של התערבות רפואית תוך שימוש באמצעים טבעיים להקלת הכאבים.
החדר מצוייד במיטה יחודית המאפשרת מגוון של תנוחות המסייעות ליולדת להתמודד עם הכאבים.
לחדר צמודה אמבטיה גדולה ומודרנית המיועדת אף היא להנעים ולהקל את תהליך הלידה.
החדר מאויש ע"י מיילדות שעברו הכשרה מיוחדת בלידה טבעית. חדר הלידה הטבעית מתאים אך ורק ליולדות שהריונן מוגדר כהריון בסיכון נמוך.
(נשים ללא מחלות רקע והריון ללא סיבוכים או גורמי סיכון).
bul1_1 ניתן לאפשר כניסה של 2 מלווים (כולל דולות - תומכות לידה) בו זמנית לחדר הלידה.
bul1_1 כורסאות חדשות לנוחות היולדת והמלווים.
bul1_1 ישנן טלויזיות בכבלים ליולדת ולמלווים במשך 24 שעות ביממה ללא תשלום.

להרשמה לסיורים בחדר הלידה היכנסו לקישור הבא: 
http://www.b-zion.org.il/contactus/tour_form.aspx 
משבוע 32 - 33 חדר המיון מאויש במיילדת ורופא, ומצויד במכשיר אולטראסאונד ומכשירי מוניטור עוברי.

ביום הלידה תתאפשר חניה בביה"ח. מומלץ להגיע לחניה הראשית מרחוב אליהו גולומב 47.
ביום שחרור של היולדת תתאפשר חניה על בסיס מקום פנוי.

המרכז הרפואי בני ציון הוא ביה"ח היחיד בחיפה שיש בו חדר ניתוח בתוך חדר לידה.

 

 

   

 
רופא אחראי

דר' רמי סמור
אחות אחראית
גב' שוש בלחסן
מיקום
קומה 8
 טלפונים

04-8359052    תחנת אחיות

04-8359059
04-8359598     מזכירה
אימייל                                           
shosh.balachsan@b-zion.org.il
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון יולדות
מיון ילדים
נוירולוגיה
נשים ויולדות
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009