15.11.2018
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

נשים ויולדות

  תיאור כללי    צוות    מחלקת נשים    THERMABLATE    אולטרה סאונד    מיון יולדות    חדרי לידה    השראת לידה ורפלקסולוגיה    מחלקת יולדות    גינקולוגיה של ילדות ונערות    הפרייה חוץ גופית    ייעוץ גנטי, מי שפיר והיריון בסיכון גבוה    רפואה משלימה    סיור בחדר לידה    שיטת "עור לעור"    הנקה    קורס הכנה ללידה    כתבות    חוברת הריון ולידה    סיור וירטואלי    מועדון יולדות    מכתבי תודה  

שיטת "עור לעור"

שיטת "עור לעור" - לאחר הלידה 
לכל תרבות יש טקסים וסמלים האופיינים לה ביחס להריון, בלידה ולקבלת הנולד.
בעולם המודרני, בלידות בבית חולים, לטקסי קבלת הילוד הראשוניים יש אופי רפואי מדוד: שקילת התינוק, תיוגו, משחה לעיניים ועטיפתו בחיתולי בד כמו" אסקימואי קטן".

ברגעים, בשעות ובימים הראשונים לאחר הלידה, נמצא הילוד החדש בתקופת מעבר בין החיים התוך רחמיים לבין החיים מחוץ לרחם. הוא זקוק לאותם התנאים שהיו לו ברחם: חמצן, הזנה, חום והגנה. הילוד החדש מקבל את מלוא התנאים האלה כאשר הוא נמצא קרוב לגוף אימו - במגע עור לעור.
בבית חולים שלנו המודעות לחשיבות הישארות הילוד ליד אימו בשעתיים הראשונות שלאחר הלידה ועידוד להנקה בשעות אלה, קיימת כבר שנים ומיושמת במידה, כמובן בהתאם לרצון ההורים.

בשעתיים הראשונות לאחר הלידה לעתים קרובות קיים יצר חזק אצל התינוק לינוק. לאחר מכן הוא מוכן לישון שעות. ההנקה הראשונה הזו חשובה ויש לעודד אותה. אך יש גם לא מעט מצבים שהאם אינה יכולה /רוצה/ מרגישה מוכנות להתחיל להניק ישר אחרי הלידה. כמו-כן, מסיבות שונות לעיתים קורה כי התינוק עצמו אינו משתף פעולה. שיטת "עור לעור" לאחר הלידה היא דרך נפלאה וקלה ליצור תחושת קשר רגשי ראשוני ללא אתגר של"הצלחתי או לא הצלחתי להניק".

במגע עור לעור לאחר הלידה, מורידים את הבד/בגד אשר עוטף את גוף התינוק ומורידים את החלק העליון של החלוק אשר עוטף את האם. משכיבים את גופו הערום של התינוק על החזה הערום של האם, בין שדייה - בזמן שהאם מצויה בתנוחת שכיבה, חצי ישיבה או ישיבה על המיטה.

מכסים את גב התינוק בשמיכה. חום גוף האם שומר על חום גוף הילוד. כל החושים של התינוק והאם משתפים פעולה בקשר הראשוני - ראיה, שמיעה, מגע, ריח. תינוקות בוכים פחות במגע עור לעור. ואם התינוק מתחיל מתישהו לחפש ולזוז לכיוון השד, והוא עושה את זה מיוזמתו ובקצב
שלו - הרי שזה יופי של דבר.

רצוי ליישם את שיטת עור לעור כמה שיותר מוקדם גם לאחר ניתוח קיסרי. רצוי להניק את התינוק בימים הראשונים של חייו כשגופו נמצא במגע עור לעור לאימו. רצוי שגם האב יחזיק את תינוקו עור לעור.
יתרון נוסף ונפלא לגישת עור לעור - היא מזרזת את תהליך ההחלמה של הילוד ושל האם מחוויות הלידה. מומלץ בחום.

 
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון יולדות
מיון ילדים
נוירולוגיה
נשים ויולדות
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009